V sobotu 16. září proběhla akce Zažít Jiráskáč jinak, slavnost, pořádaná Gender Studies, o.p.s., a Knihovnou Jiřiny Šiklové. Propojila lidi ze sousedství, představila organizace, které v místě působí, a upozornila na nepříjemné a zanedbané prostředí Jiráskova náměstí. Alespoň na jeden den se náměstí proměnilo v příjemnější místo k životu.
Součástí programu bylo:
● debata s architektkou odpovědnou za revitalizaci Jiráskova náměstí a přednáška o historii lokality
● Knihovna Jiřiny Šiklové pod širým nebem
● workshop Moderní sebeobrany
● Živá knihovna (více o konceptu najdete například zde)
● urbanistický workshop pro děti a dospělé „Co se nám na Jiráskáči (ne)líbí?“ ● workshop pro děti výroba leporel
● chillout zóna (A)VOID Café
● hudba: DJ Mary C
V průběhu celého dne bylo možné se potkat s neziskovými organizacemi Gender Studies, o.p.s., Místní místním, MKC Praha či Bez tíže.
Akce proběhla v rámci Zažít město jinak – sousedských slavností, pořádaných na mnoha místech Prahy a v dalších městech v ČR.
Gender Studies, o.p.s. slavnost pořádala v rámci projektu Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové: po stopách ženské vzdělanosti.
V projektu a ve stejné lokalitě Prahy již proběhla výstava ŽENY MOHOU… Vzděláním k nezávislosti. Uskutečnila se v březnu a dubnu letošního roku na pražské Náplavce mezi Café (A)VOID a (A)VOID Gallery.
Výstava představovala dějiny českého ženského hnutí a život Elišky Krásnohorské, která byla významnou spisovatelkou a také jednou ze zakladatelek emancipačního hnutí u nás a iniciátorkou ženské vzdělanosti. Výstava obsahovala dobové fotografie a archiválie nejen z Archivu Elišky Krásnohorské, který je součástí sbírek Knihovny Jiřiny Šiklové. Představovala další méně známé
GENDER STUDIES, o.p.s.,
osobnosti ženského hnutí a přinesla jedinečnou příležitost nahlédnout do příběhů, které sehrály zásadní roli v podpoře ženské emancipace a vzdělanosti v českých zemích.
Zažít Jiráskáč jinak byl realizován v rámci projektu „KU-CH2-033 – Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové – po stopách ženské vzdělanosti“, který je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP (Program Kultura).