Ministerstvo kácení starých lesů. Aktivisté Greenpeace vylezli na žebříky a přejmenovali Ministerstvo zemědělství

Praha – 8. listopadu 2023: Aktivisté a aktivistky Greenpeace z Česka a Slovenska dnes brzy ráno vylezli po žebřících nad vchod Ministerstva zemědělství a roztáhli zde transparent Ministerstvo kácení starých lesů. Sochám nad vchodem do budovy, které symbolizují zemědělské aktivity, dali aktivisté a aktivistky na hlavy papírové helmy a do rukou makety ve tvaru motorové pily. Protestovali tak proti tomu, že se v Česku stále kácejí staré lesní porosty, které jsou důležité pro ochranu biodiverzity a klimatu, a to včetně lesů v majetku státu.

Výzvu pro ministra zemědělství a Lesy ČR k větší ochraně starých lesů v majetku státu podepsalo již přes 21 tisíc lidí. Během protestu jeden z účastníků četl před ministerstvem křestní jména lidí, kteří výzvu podepsali. Protestu se zúčastnila i zástupkyně komunity, na které má současná těžba ve starých porostech ve Ždánickém lese negativní dopad.

Organizace Greenpeace již řadu let upozorňuje na problematické kácení a ničení lesů především v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. Letos spustila organizace kampaň Nekácejte.cz, která si klade za cíl omezení kácení v lesních porostech starších 120 let. Mezi těmi je řada vzácných lesů bohatých na biodiverzitu, které mají podle organizace nedostatečnou ochranu a které se mají chránit i podle mezinárodních závazků. 

Na konci října organizace Greenpeace ČR vydala report “Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí vzácné staré lesy”. Obsahoval mimo jiné informace o sledování klád vytěžených v Krušných horách a ve Ždánickém lese pomocí GPS trackerů, které ukázalo, že dřevo ze starých lesů se prodává jako palivové, nebo se vyváží do zahraničí, kde je zpracováno při výrobě papíru. 

Nikol Krejčová, vedoucí kampaně Nekácejte.cz, říká:
“Přinesli jsme jasné důkazy o tom, že staré lesy v Česku nemají dostatečnou ochranu. Krušnohorské bučiny jsou součástí Evropsky významné lokality, přesto se zde hospodaří jako v hospodářském lese. Lesy ČR sice s velkou pompou a za účasti ministrů oznamují zřízení 250 hektarů bezzásahových zón, ale to území ve skutečnosti není ještě ani vykolíkováno. Navíc se ta samá firma odvolává proti zákazu kácení na 1200 hektarech, které požaduje Ústecký krajský úřad. A staré listnaté porosty ve Ždánickém lese na jižní Moravě, kde Lesy ČR v uplynulých letech rozjely masivní kácení, ani žádnou ochranu nemají. To je nepřijatelné. Žádáme proto, aby ministr zemědělství Marek Výborný nařídil Lesům ČR přestat kácet staré lesy. Jedná se o unikátní ekosystémy a výzvu za jejich větší ochranu podepsalo již přes 21 tisíc lidí.”