Praha – 1. února 2021: Ekologičtí aktivisté a aktivistky z organizací Greenpeace, Hnutí DUHA a hnutí Fridays for Future dnes vystavěli před vchodem do budovy úřadu vlády konstrukci znázorňující uhelný skanzen a vedle ní rozvinuli transparent “Nechceme být uhelný skanzen až do roku 2038”. Před konstrukcí “postávaly” figuríny s tvářemi členů a členek vlády digitálně upravenými tak, jak by vypadaly v roce 2038. Právě ministři a ministryně mohou na svém odpoledním zasedání dobu uhelnou podstatně zkrátit. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by měl dnes na vládě předložit návrh na odklon od uhlí v roce 2038, který již dříve protlačil v Uhelné komisi. Happening proběhl za přísných hygienických opatření a v omezeném počtu účastníků.
Uhelná komise prověřovala scénáře odklonu uhlí do roku 2033 a 2038. Přestože doporučila rok 2038, nebude dnešní jednání jednoznačné a může skončit rokem 2033. Několik ministrů – zejména ministr životního prostředí Richard Brabec, ale také členové vlády za ČSSD Jan Hamáček, Jana Maláčová, Tomáš Petříček a Lubomír Zaorálek – totiž nesouhlasí s rokem 2038. Brabec, Petříček, Zaorálek a Hamáček dokonce veřejně deklarovali podporu dřívějšího roku – 2033 [1]. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se v médiích vyjádřil, že osobně je za ukončení těžby uhlí co nejdříve. [2]
Naopak ministr průmyslu Karel Havlíček trvá na roku 2038 a neváhá jej hájit nepravdivým tvrzením. ČTK minulý týden řekl, že “Nejdůležitější je tam mezidobí let 2025 až 2030, kdy jdeme na 50 procent “ [3]. Přitom návrh usnesení vlády nic takového neobsahuje [4].
Lukáš Hrábek z Greenpeace říká:
“Dnešní zasedání vlády může přinést velký zvrat. Ministři a ministryně v čele s premiérem Andrejem Babišem mohou podpořit konec uhlí už o 5 let dříve, než jí doporučuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v usnesení, které si nechal posvětit Uhelnou komisí. Rok 2033 nám přitom dává šanci přiblížit se k tomu, co je potřeba udělat, aby Česká republika dostála svým závazkům na ochranu klimatu plynoucím z Pařížské klimatické dohody. Zároveň rok 2033 více reflektuje dnešní ekonomickou realitu a dává možnost naplánovat spravedlivou transformaci uhelných regionů dříve, než se uhelný byznys sám zhroutí.”
Jiří Koželouh z Hnutí DUHA říká:
“Premiér Andrej Babiš s ministry a ministryněmi vlády dnes mají udělat jedno z nejdůležitějších ekologických rozhodnutí v historii České republiky, rozhodnout o termínu konce spalování uhlí. Ministr průmyslu Karel Havlíček jim poslal podklady, které nezohledňují ekonomickou realitu ani ochranu klimatu a zdraví lidí, ale pouze byznys uhelných firem. Apeluji proto na premiéra Babiše a všechny členy a členky vlády, aby byli zodpovědní a podpořili rychlejší konec uhlí. Z možností, které mají, je to rok 2033.”
Klára Bělíčková z Fridays for Future říká:
“Dnešní rozhodnutí vlády o konci spalování uhlí v České republice může vyjít vstříc mladším generacím, které budou nejvíce řešit následky klimatických změn. Podle klimatologů by se mělo ve vyspělých státech skončit s uhlím kolem roku 2030. Proto žádáme Andreje Babiše, ministryně a ministry, aby využili možnosti podpořit konec uhlí v roce 2033, tudíž o pět let dříve, než prosazuje ministr Karel Havlíček.”
Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Klára Bělíčková, Fridays for Future, 774 382 445, klara.belickova@gmail.com
Poznámky pro editory:
[2]
[4]
NÁVRH USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne
Průběžné výstupy a doporučení Uhelné komise a úprava statutu Uhelné komise
Vláda
- bere na vědomí doporučení Uhelné komise s ohledem na rok 2038 jako realistický rok útlumu využití uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v ČR s respektováním podmínek uvedených ze strany Uhelné komise.
- schvaluje rok 2038 jako rok útlumu využití uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v ČR s periodickým přezkumem termínu útlumu.
- schvaluje úpravu statutu Uhelné komise uvedenou v části IV.
- ukládá předsedům Uhelné komise, aby v rámci další činnosti Uhelné komise zajistili rozpracování podrobnějšího harmonogramu útlumu, regulatorně legislativních nástrojů a detailní zhodnocení ekonomických a sociálních dopadů útlumu těžby. A dále aby zajistili periodický přezkum rozhodnutí útlumu uhlí v závislosti na externích faktorech, a to minimálně každých pět let.
Provedou:
místropředseda vlády ČR, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy
ministr životního prostředí
Ing. Andrej Babiš
předseda vlády