Jak si Češi představují moderní komunikaci s lékařem?

Praha, 17. října 2014 – Pohled českých pacientů na komunikaci ve zdravotnictví se mění, začínají jí chápat jako další službu a od toho se odvíjí i představa, co by měla splňovat. Především chtějí záležitosti se svým lékařem řešit komfortně online přes internet. (TZ)

Na placení složenek, nákupy nebo posílání formulářů přes internet si už čeští uživatelé zvykli, teď chtějí podobně komunikovat i s doktory. Vedle možnosti online objednání se, které již část pacientů využívá, chtějí mít např. i možnost vidět své výsledky vyšetření online nebo si přes internet zažádat o recept na dlouhodobě užívané léky nebo žádanku na vyšetření. Vyplynulo to z průzkumu, který si společnost CompuGroup Medical ČR (CGM) nechala udělat mezi českými pacienty.

„Ukazuje se, že čeští uživatelé mají zájem o nové trendy. Možnost online komunikovat se svými lékaři s velkým zájmem vítají. Rádi by online komunikaci využívali v daleko větší míře, tak jako jakoukoliv jinou online službu. Lékařům se tím otevírají nové možnosti, jak zkvalitnit komunikaci se svými pacienty a zároveň zefektivnit chod své ordinace,“ říká k tomuto trendu Lenka Volfová, Head of Marketing z CompuGroup Medical. Společnost CGM vyvinula a v současnosti nabízí nejen na českém trhu unikátní řešení CGM LIFE eSERVICES, které všechny výše zmíněné online pacientské služby v sobě zahrnuje.

Podobnou změnu v přístupu pacientů k online službám ve zdravotnictví potvrzují i samotní lékaři. „Odezva od pacientů je vesměs velmi kladná. Pacienti typicky nejčastěji služby CGM LIFE eSERVICES využívají na dovolené v zahraničí, když mají přístup na internet, při konzultaci zdravotních problémů nebo při sdělování výsledků laboratorních odběrů před mimořádným vycestováním. Někteří pacienti si už zvykli a počítají s automatickým odesíláním jejich laboratorních výsledků přes tuto službu,“ popisuje své zkušenosti praktický lékař MUDr. Ambrož Homola, Ph.D.

Devět z deseti dotázaných by chtělo řešit online objednání termínu návštěvy u lékaře, objednání dlouhodobě užívaného léku, výsledky svých vyšetření, výpis ze zdravotní dokumentace nebo vyzvednutí laboratorní žádanky. Trochu opatrnější byli při možnosti online zdravotních konzultací, ale i tak se pro tuto možnost vyslovilo téměř 80 % respondentů.

O skupině CompuGroup Medical AG

CompuGroup Medical je jednou z předních světových společností zaměřených na eHealth. S celkovými příjmy okolo 500 milionů eur jsou její softwarové produkty navrženy tak, aby podporovaly všechny odborné a organizační činnosti v lékařských ordinacích, lékárnách, laboratořích a nemocnicích. Informační služby pro všechny subjekty zapojené do procesu poskytování zdravotní péče a sdílení elektronických zdravotních záznamů přispívají k bezpečnější a efektivnější péči o pacienty.

Služby CompuGroup Medical jsou založeny na unikátní zákaznické síti více než 400 000 lékařů, zubních lékařů, nemocnic, lékáren a dalších poskytovatelů služeb. Se zastoupením v 19 zemích a se zákazníky ve 43 zemích po celém světě je CompuGroup Medical společností s jedním z nejvyšších pokrytí mezi poskytovateli služeb elektronického zdravotnictví. Přibližně 4 200 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců podporuje inovativní řešení pro stále rostoucí požadavky zákazníků na systém zdravotní péče.

O společnosti CompuGroup Medical Česká republika

Společnost CompuGroup Medical Česká republika vznikla v roce 2009 fúzí softwarových firem, jejichž vlastníkem byla mateřská společnost CompuGroup Medical. Vizí společnosti je plně elektronizované zdravotnictví. Společnost je lídrem tuzemského trhu ambulantních informačních systémů. Poskytuje rovněž softwarová řešení pro nemocnice a laboratoře. S jejími produkty a službami jsou lékaři spokojeni, což potvrzují pravidelné průzkumy. Vnímají ji jako společnost, která je flexibilní, inovativní, zajímá se o problémy a potřeby lékařů a v konečném důsledku jim usnadňuje život. Na pobočkách v Praze, Brně, Pardubicích a Ústí nad Orlicí pracuje 110 zaměstnanců. Společnost CompuGroup Medical Česká republika je od května 2012 členem ICT Unie.