Praha, 27. května 2016 – Společnost Trend Micro, celosvětový lídr v oblasti bezpečnostních řešení, na základě analýzy kyberkriminality zjistila, že nejvíce informací o zneužívání legitimních nástrojů a služeb na internetu sdílejí dvě skupiny: kyberzločinci a teroristické organizace. Odlišují se však motivy, které je k tomu vedou. Zločinci jsou motivovaní finančním ziskem, zatímco teroristi mají za cíl šířit především propagandu. (TZ)
Online přítomnost teroristických organizací a kyberzločinců se v mnohých bodech překrývá. Obě skupiny komunikují prostřednictvím stejných kanálů a používají stejné technologie, což ve výsledku značně komplikuje možnosti jejich sledování. Při nezákonné činnosti v online prostředí jde vždy o zneužití zákonných nástrojů a služeb. Příkladů těchto aktivit je mnoho, od využívání zranitelností v softwaru, webových stránkách a internetových aplikací přes hostování škodlivých složek v cloudových službách až po využívání tzv. clickbait příspěvků a odkazů na sociálních sítích.
Teroristé a kyberzločinci sdílejí společné komunikační metody. Aby si zachovali anonymitu, využívají obě skupiny především nástroje určené pro ty, kteří mají legitimní důvod skrývat svoji identitu (např. novináři, interní informátoři či aktivisté). Podle průzkumu Trend Micro s názvem Mnoho tváří kyberkriminality patří mezi nejvyužívanější komunikační kanály tzv. deep web (webstránky a databáze, které neindexují běžné internetové vyhledávače a jsou dostupné pouze prostřednictvím systému TOR – The Onion Router, určeného na anonymní prohledávání webu), bezpečné, nesledovatelné e-mailové služby a sociální média. Teroristé používají stejné metody, ale za jiným účelem – na rozdíl od vydírání primárně pro komunikaci, koordinaci a šíření propagandy.
Jedním z nejvýraznějších rozdílů mezi kyberzločinci a teroristy je úsilí těch druhých o šíření propagandy. Zatímco hlavním cílem kyberzločinců je především krádež finančních prostředků v elektronickém prostředí a udržení si anonymity, teroristé se snaží hlavně o to, aby se jejich odkaz rozšířil mezi co možná nejširší publikum v naději na získání potenciálních sympatizantů.
Bez ohledu na to, jaké technologie nebo služby v buducnosti vzniknou, vždy bude existovat prostor pro jejich zneužití. Rozhodující pro lepší pochopení fungování zločineckých skupin a ochranu před nimi je dokonale poznat komunikační kanály a technologie, které při svých aktivitách používají, uzavírá analýza Trend Micro.
Celou studii Trend Micro věnovanou zločinu v internetovém prostředí najdete na stránce http://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/overlapping-technologies-cybercriminals-and-terrorist-organizations
O společnosti Trend Micro
Trend Micro Incorporated je celosvětový lídr v oblasti bezpečnostního softwaru usilující o zajištění bezpečného světa pro výměnu digitálních informací. Řešení značky Trend Micro staví na 26 letech zkušeností a zpřístupňují koncovým uživatelům, firmám i státním institucím vrstvenou datovou bezpečnost pro ochranu informací na mobilních zařízeních, koncových bodech, komunikačních bránách, serverech a v prostředí cloudů. Společnost Trend Micro umožňuje inteligentní ochranu informací, a to díky inovativním bezpečnostním technologiím, které se snadno nasazují i spravují a přizpůsobují neustále se vyvíjejícímu ekosystému. Všechna řešení společnosti využívají globální cloudovou informační službu Trend Micro Smart Protection Network a jsou podporována více než 1 200 experty na bezpečnostní hrozby z celého světa. Více informací je k dispozici na TrendMicro.com.
###