Nejdůležitější oblasti v kybernetické bezpečnosti pro rok 2021? Vzdělávání uživatelů, cloudová bezpečnost a XDR

Trend Micro očekává, že v příštím roce se počítačoví zločinci nemilosrdně zaměří na vzdálené způsoby práce a cloudové systémy

Praha, 16. prosince 2020 – Společnost Trend Micro, celosvětový lídr v oblasti bezpečnostních řešení, oznámila své předpovědi pro rok 2021 – v centru zájmu kybernetických zločinců budou domácí sítě, software pro vzdálenou práci a cloudové systémy. Zpráva s názvem Turning the Tide uvádí, že příští rok budou právě domácí sítě nejvíce zneužívaným odrazovým můstkem pro napadení podnikových informačních architektur a sítí pro internet věcí.

„V post-pandemickém světě bude mnoho organizací pravděpodobně i nadále využívat vzdálené způsoby práce. Očekáváme v této souvislosti mnohem agresivnější útoky na firemní data i síťovou infrastrukturu,“ řekl Jon Clay, ředitel společnosti Trend Micro pro globální komunikaci v oblasti hrozeb. „Bezpečnostní týmy se musí více zaměřit na školení uživatelů, posílit mechanismy detekce i reakce a více využívat adaptivní řízení přístupu. Končící rok byl o přežití. Nyní nastává čas, kdy mohou firmy opět začít prosperovat – a jedním ze základních předpokladů pro úspěch bude ucelená cloudová bezpečnost.“

Ve své nejnovější bezpečnostní zprávě společnost Trend Micro varuje, že největšímu riziku budou vystavení koncoví uživatelé přistupující k osobním či dokonce utajovaným datům, jako jsou například personální manažeři, obchodníci nebo výše postavení manažeři.  Útoky na systémy pro on-line spolupráci a zvýšení produktivity budou místo dosud nezveřejněných zranitelností pravděpodobně využívat spíše známých zranitelností brzy po jejich odhalení. 

Během roku 2021 poroste zájem o kybernetický zločin jako službu, zejména v případě útoků cílených na domácí sítě významných zaměstnanců, na firemní IT a na infrastrukturu světa internetu věcí. Bezpečnostní týmy budou muset přepracovat politiky pro práci z domova tak, aby pokrývaly komplexnost hybridních prostředí, ve kterých budou na jednom stroji současně firemní i soukromá data. Stále více také budou pro ochranu uživatelů pracujících vzdáleně upřednostňovány přístupy nulové důvěry. 

Vzhledem ke stále častější integraci řešení třetích stran varuje Trend Micro i před tím, že novým preferovaným vektorem útoku se stanou nechráněná aplikační rozhraní – jejich zneužitím mohou útočníci získat přístup například k citlivým informacím o zákaznících, zdrojovým kódům nebo vnitřním službám organizace. 

Počítačoví zločinci budou svoji pozornost i nadále cílit na cloudové systémy. Zaměří se na neznalé uživatele i chybné konfigurace a běžné budou také útoky prováděné s cílem převzít kontrolu nad cloudovými servery včetně následné instalace škodlivých kontejnerových obrazů. 

Společnost Trend Micro pro zmírnění bezpečnostních rizik v roce 2021 doporučuje následující opatření:

  • Podpora vzdělávání a školení uživatelů s cílem přinést do domácího prostředí nejlepší bezpečnostní firemní opatření. Součástí vzdělávacího procesu by mělo být i poradenství o tom, jak zabránit zneužívání osobních zařízení kybernetickými zločinci
  • Striktní řízení přístupu pro firemní sítě i domácí prostředí včetně prosazování principů nulové důvěry
  • Výrazné zvýšení úsilí využívat osvědčené bezpečnostní postupy a zdokonalit patch management
  • Rozšíření mechanismů detekce hrozeb s cílem zajistit nepřetržitou ochranu cloudových prostředí, elektronické pošty, koncových bodů, sítí i serverů

Kybernetičtí zločinci budou i nadále působit tam, kde mohou získat peníze – jejich cílem je získat z útoků co největší finanční zisk. Organizace a bezpečnostní týmy musí být i nadále dostatečně pružné a ostražité, protože jen tak si mohou před kybernetickými zločinci udržet náskok. 

O společnosti Trend Micro

Společnost Trend Micro Incorporated, přední světový dodavatel kybernetických bezpečnostních řešení, pomáhá vytvářet prostředí pro bezpečnou výměnu digitálních informací. Naše inovativní řešení pro spotřebitele, podniky a veřejné instituce poskytují vícevrstvou ochranu datových center, cloudových prostředí, sítí a koncových bodů. Všechny naše produkty vzájemně spolupracují a sdílí poznatky o hrozbách. Díky tomu poskytují účinnější a rychlejší komplexní obranu s centralizovaným řízením a uceleným přehledem. Má přes 7 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a disponuje nejvyspělejším globálním zpravodajstvím o počítačových hrozbách na světě. Trend Micro pomáhá chránit propojený svět. Další informace naleznete na stránkách www.trendmicro.com.