No More Ransom: k boji proti ransomwaru se přidaly policejní složky z dalších 13 států

Díky globální iniciativě No More Ransom si mohlo odšifrovat svá data už více než 2 500 obětí. Během necelých 3 měsíců svého fungování tak bylo zachráněno na milion dolarů. Nyní se k projektu přidaly policejní složky z dalších 13 zemí. (TZ)

Novými členy jsou: Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Francie, Irsko, Itálie, Kolumbie, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko a Velká Británie. V příštích měsících by se měly přidat další státní instituce i soukromé organizace. Díky této spolupráci bude k dispozici více dešifrovacích nástrojů, které umožní obětem zbavit svá zařízení infekce a zpřístupnění dat. Zároveň by měly zasáhnout kyberzločince na jejich nejcitlivějším místě: jejich peněženkách.

Cíle projektu jsou podporovány Eurojustem a Evropskou komisí, které se dlouhodobě zabývají narůstající hrozbou vyděračského softwaru.

Projekt No More Ransom byl spuštěn 25. července 2016 holandskou národní policií, Europolem, Intel Security a Kaspersky Lab. Došlo tak ke spojení policejních složek a soukromých společností za účelem společného boje proti ransomwaru. Cílem webu www.nomoreransom.org je poskytovat užitečné tipy obětem ransomwaru. Uživatelé se zde dozvědí co to ransomware je, jak pracuje a především jak se proti němu chránit.

Během prvních dvou měsíců více než 2 500 lidí mohlo úspěšně odšifrovat svá data, aniž by museli kyberzločincům zaplatit. Využili k tomu hlavní dešifrovací nástroje dostupné na platformě – CoinVault, WildFire a Shade. Kyberzločinci tak přišli na výkupném o více než milion dolarů.

Čím více se bude prohlubovat spolupráce mezi policejními složkami a soukromým sektorem, tím více dešifrovacích nástrojů vznikne a bude k dispozici. V současnosti jich je na webové stránce uvedeno pět.

Od červencového spuštění webových stránek došlo k nahrání dešifrovacího nástroje WildfireDecryptor a aktualizaci dvou dalších: RannohDecryptor (doplněn o dešifrovací nástroj proti ransomwaru MarsJoke označovaného také Polyglot) a RakhniDecryptor (doplněn o Chimera).

„Europol plně podporuje rozšiřování iniciativy No More Ransom v rámci Evropské Unie i za jejími hranicemi, aby ještě efektivněji a intenzivněji čelila hrozbám ransomwaru,“ říká Steven Wilson, ředitel Evropského centra pro boj proti kybernetické kriminalitě.

„Proti ransomwaru se dá nejúčinněji bojovat, pokud policejní složky spojí své síly se soukromými subjekty. Experti mohou poskytnout širší malwarové analýzy a služby, jako je internet scanning, které pomohou v nalezení souvislostí mezi různými částmi dat. To umožní policii zaměřit se na a ovládnout servery, které mají útoky na svědomí. Vhled analytika může také v mnoha případech vést k vystopování a dopadení odpovědných zločinců. Odhalené škodlivé servery většinou obsahují dešifrovací klíče, z nichž by v rukách soukromých společností mohly být vyvinuty dešifrovací nástroje, které pomohou obětem odemknout svá data bez placení výkupného. Sdílení informací mezi policií a bezpečnostními analytiky je v  podstatě základem k efektivní spolupráci. Čím snadněji a rychleji výměna probíhá, tím se stává partnerství účinnějším. Zapojení více složek z různých států zlepší operativní sdílení informací, a boj s ransomwarem se tak zefektivní,“ uvádí Jornt van der Wiel, bezpečnostní analytik z globálního výzkumného a analytického týmu GReaT Kaspersky Lab.

Portál je v současnosti rozšiřován o více jazykových verzí, tak aby byly dostupné a pomohly co největšímu počtu uživatelů.

Následujícím krokem bude zapojení dalších soukromých společností do projektu, z jejichž strany byl o projekt velký zájem.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.