Společnost Kaspersky potvrdila svůj závazek ke globální spolupráci v boji proti kybernetickým zločinům. Podepsala s mezinárodní organizací kriminální policie INTERPOL dohodu o sdílení informací týkajících se kybernetických hrozeb. Spolupráce je navržena tak, aby umožňovala a dále rozvíjela součinnost Kaspersky Lab a INTERPOLu na poli sdílení informací o nejnovějších kyberbezpečnostních hrozbách bez ohledu na místo jejich výskytu.
Kybernetických hrozeb se žádné hranice netýkají, a proto je Kaspersky Lab jedním z předních zastánců důležitosti spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti. Její odborníci pravidelně spolupracují s INTERPOLem, se kterým sdílejí nejnovější zjištění ohledně kybernetických hrozeb. Příkladem může být podíl Kaspersky Lab na odhalení 9 000 C&C botnet serverů a stovek podvodných internetových stránek včetně vládních portálů napříč regionem ASEAN. Jednalo se o průlomovou akci pod vedením INTERPOLu.
Kaspersky Lab rovněž v minulosti participovala na globální operaci vedené singapurským oddělením Global Complex for Innovation (IGCI) INTERPOLu. Cílem bylo zničit zločinný botnet Simda – síť více než 770 000 infikovaných počítačů po celém světě.
Spolupráce s INTERPOLem také mimo jiné pomohla odborníkům z Kaspersky Lab otestovat a vylepšit volně dostupný open-source nástroj, který umožňuje rychlejší a snadnější výzkum kybernetických hrozeb. Odborníkům umožňuje nejen zkrátit čas potřebný pro identifikaci hrozeb, ale vyšetřovatelům (vymahatelům práva) především umožňuje rychle detekovat klíčové artefakty zbylé po kyberútoku.
Nová dohoda posiluje dosavadní vztah mezi oběma organizacemi a je formálním stvrzením výměny dat, která dopomůže INTERPOLu v tomto druhu vyšetřování. Cílem je, aby společnost Kaspersky Lab sdílela informace o svém výzkumu kybernetických hrozeb, které pomohou s celkovou forenzní činností a zastavením aktivit počítačových zločinců.
„Sdílení poznatků je v současné době, kdy neustále narůstá množství kybernetických hrozeb, nepostradatelné. Jsme velmi hrdí na to, že rozšiřujeme s INTERPOLem spolupráci na poli potlačování internetové kriminality. Naši odborníci jsou špičkou v oboru a někdy jsme jediným poskytovatelem řešení, který dokáže určitou infekci v daném čase detekovat. Od dalšího posílení spolupráce s INTERPOLem si slibujeme vyšší vymahatelnost práva. Chceme se zasadit o nové způsoby výměny kriticky důležitých informací o konkrétních kybernetických aktivitách v příslušných zemích. V této době, kdy se kyberzločinnost stává velmi komplexním a rychle se měnícím problémem, mohou soukromé firmy svými cennými daty o malwaru přispět k vyřešení mnoha případů,“ uvádí Anton Shingarev, vice-president Public Affairs ve společnosti Kaspersky Lab.
„Nová dohoda mezi INTERPOLem a společností Kaspersky Lab je dalším krokem v našem pokračujícím úsilí o zajištění toho, aby instituce prosazující právo měly v celosvětovém měřítku přístup k informacím, které potřebují k potírání internetových útoků,“ říká Noboru Nakatani, výkonný ředitel IGCI.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a v roce 2017 slaví 20 let od svého založení. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb nové generace zaměřených na ochranu podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.