Praha, 24. 4. 2018 – Asociace českého tradičního obchodu podala v rámci řádného připomínkového řízení své stanovisko k chystané novele zákona o evidenci tržeb. Ze svých původních požadavků neslevila a ministerstvo opět vyzvala k důslednému a korektnímu přístupu.
Možnost vyjádřit se a připojit svoje připomínky měl možnost každý člen. Ani jediná ze zaslaných připomínek nevyzněla v tom smyslu, že by tradiční obchodníci měli ustoupit ze stávající podpory EET, někteří dokonce navrhovali důslednější postup. Při formulaci stanoviska vycházela Asociace mimo jiné i z diskuse mezi zástupci podnikatelů a vedení MF ČR a Finanční správy, které proběhlo před dvěma měsíci. Zde byly odsouhlaseny zásadní principy, které by měli všichni zúčastnění respektovat a podpořit. I z tohoto důvodu bylo stanovisko AČTO k novele jednoznačné. „Zdůraznili jsme potřebu co nejvíce se vyhýbat schválení výjimek a řídit se principem buď všichni, nebo nikdo. K tomu jsme připojili ještě naše vlastní požadavky,“ uvedl předseda AČTO Zdeněk Juračka.
V zájmu rovného a poctivého přístupu požaduje AČTO realizovat nadále důsledné a korektní kontroly ze strany finančních úřadů, v případě schválení výjimky u vybraných drobných podnikatelů stanovit povinnost prokázat výši jejich limitovaného maloobchodního obratu prostřednictvím minimálně roční akceptace a účasti v EET. Zmíněn byl rovněž původní požadavek, což je náhrada nákladů na zavedení EET a to nejen u živnostníků.
———————————————————————————————
Asociace českého tradičního obchodu je historicky první a největší konsolidovaný subjekt, který sdružuje české maloobchodníky z oblasti malého a středního podnikání. V současnosti má AČTO 19 členů z řad českých maloobchodních sítí i českých výrobců potravin. Reprezentuje na 7 000 prodejen s 30 000 zaměstnanci, čímž představuje cca 25% podíl na trhu s potravinami. Hlavním posláním AČTO je hájit zájmy svých členů před trvale nepříznivým působením nekalé konkurence, obchodních řetězců i ostatních institucí, ohrožujících další existenci českých obchodů, z velké části zajišťujících obchodní obslužnost venkova. Navíc si zakladatelé dali do vínku hájit vše české a to znamená i podporovat výrobu a prodej českých potravin u nás. Projekt certifikace, spojený s udílením značky TRADIČNÍ ČESKÝ OBCHOD – CERTIFIKOVÁNO ASOCIACÍ ČESKÉHO TRADIČNÍHO OBCHODU, spustilo AČTO na konci listopadu 2016 za podpory ministra zemědělství a prezidenta Potravinářské komory.