U testů na onemocnění COVID-19 se zpřehlední administrativa; ÚZIS ČR vytvořil ve spolupráci se společností ICZ snadné online řešení žádanek na vyšetření

(Praha, 31. března 2020) – Společnost ICZ aktuálně dokončila ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR pilotní verzi jednoduchého řešení pro předávání informací o žádankách na testy onemocnění chorobou COVID-19 od praktických lékařů a hygienických stanic na odběrná místa. Česká republika již několikátý týden bojuje s pandemií choroby COVID-19 a efektivní testování vybraných osob na infekci koronovairem SARS-CoV-2, který tuto nemoc způsobuje, je jedním z klíčových stavebních kamenů úspěšného boje. 

Díky novému řešení budou moci prostřednictvím webové aplikace žádat praktičtí lékaři z více než 6 000 ordinací po celé republice o test pacienta a na odběrném místě pak zkontrolují, zda příchozí pacient má žádanku. To mimo jiné umožní okamžitě posoudit, zda bude test uhrazen zdravotní pojišťovnou či pacientem samotným. Zároveň toto řešení výrazně usnadní identifikaci pacienta i následné předávání informací o testu a jeho výsledcích k dalšímu zpracování. Zjednodušená žádanka disponuje i základním datovým rozhraním a je možné ji integrovat do stávajících sofistikovaných řešení například krajských úřadů. 

„Aktuální situace vyžaduje co nejjednodušší, ale zároveň nejefektivnější řešení. Naše webová aplikace je přesně taková – jednoduchá, uživatelsky komfortní a při tom nesmírně efektivní,“ uvádí Michal Bušek, ředitel sekce Zdravotnictví Skupiny ICZ. 

Řešení má za cíl zajistit provedení testu na odběrovém místě v návaznosti na jednoduchou žádanku indikujícího lékaře. Poptávka po takovém řešení vzešla z diskuse MZ ČR s VZP a se zástupci praktických lékařů. S ohledem na aktuální situaci vytvořil společný realizační tým UZIS ČR a ICZ při efektivní spolupráci žádanku v pilotní verzi během několika málo dnů. 

Samotné řešení je pro uživatele velmi jednoduché. Skládá se ze dvou procesů, a sice zadání žádanky lékařem – v ní lékař vyplní jméno a příjmení pacienta, jeho rodné číslo, požadavek na provedení testu a další povinné náležitosti – a její následné ověření na odběrném místě. Webová aplikace tak přispěje k větší efektivnosti celého procesu testování včetně zjednodušení administrace pro všechny zúčastněné strany zejména tam, kde nemají dosud k dispozici žádné podpůrné elektronické aplikace.   

O Skupině ICZ

Skupina ICZ, jejímž největším členem je právě společnost ICZ a.s., patří mezi nejvýznamnější subjekty, které nabízejí integrovaná softwarová a síťová řešení. Zákazníkům poskytuje služby
na bázi širokého spektra platforem a technologií včetně vývoje aplikací na zakázku a projektů
v oblasti ochrany a bezpečnosti informací. Zaměřuje se na oblast veřejné správy, zdravotnictví, obrany, telekomunikací, financí, logistiky, průmyslu a služeb. Nabízená řešení pokrývají např. celoresortní registry, elektronickou správu dokumentů, služby, servis a aplikace v oblasti hlasových komunikací, stejně jako systémy pro řízení civilního či vojenského letového provozu apod.

ICZ a.s. je certifikována podle norem ISO 9001 (Systém managementu kvality), ISO 13485 (Zdravotnické prostředky – Systémy managementu jakosti), ISO 20000-1 (Management služeb informačních technologií), ISO 27001 (Systémy managementu bezpečnosti informací) AQAP 2110 a AQAP 2120 (Požadavky NATO na ověřování jakosti při návrhu, vývoji a výrobě). Národním bezpečnostním úřadem ČR je prověřena pro styk s utajovanými skutečnostmi stupně „důvěrné“, dceřiná společnost S.ICZ a.s. až do stupně „Přísně tajné“. 

Skupina ICZ působí vedle České a Slovenské republiky také v dalších zemích.