Z rekordního vzestupu do rekordního propadu. Vliv krizových opatření na pražský kongresový průmysl je enormní

14. května 2020, Praha – Pražský kongresový průmysl je významnou součástí cestovního ruchu a také ekonomiky hlavního města Prahy a České republiky. Na základě analýzy KPMG provedené pro Prague Convention Bureau v roce 2017 se kongresový průmysl podílí na odvětví cestovního ruchu v Praze 15 %.  Zároveň se také jedná o obor nejvíce postižený krizí vyvolanou onemocněním covid-19. Podle nejnovější studie společnosti Economic Impact mohou tržby v multiplikaci v roce 2020 poklesnout o více než 20 miliard korun. To představuje snížení o 74 % oproti předpokládaným tržbám v případě, kdy by žádná mimořádná situace nenastala.

Kongresový průmysl, který se vyznačuje značným mezinárodním přesahem, byl utlumen již při prvních informacích o šíření nového viru v zahraničí. Nutná opatření vlád, nejen v tuzemsku, pak mezi prvními omezila právě hromadné akce, včetně těch obchodních. Zároveň budou tyto restrikce podle všech předpokladů jedny z posledních, které budou uvolněny. 

Pražský kongresový průmysl generuje podle dat mezinárodní asociace ICCA (International Congress and Convention Association) dlouhodobě kolem 80 % výkonu celé České republiky v odvětví mezinárodních asociačních akcí. Současně je významným odvětvím z pohledu zaměstnanosti, které by za běžných okolností v Praze v letošním roce generovalo 8 500 plných pracovních úvazků. V případě pokračujících restriktivních opatření vztahujících se na hromadné akce lze v roce 2020 předpokládat zánik až 6 200 z těchto pracovních míst. Současně by došlo i k poklesu spotřeby v odvětví, a to z původně předpokládaných 13,5 miliardy na 3,5 miliardy korun. To by představovalo snížení příjmů pro veřejné rozpočty o téměř 73 % na pouhou 1,5 miliardu korun.

Před vypuknutím krize byl navíc kongresový průmysl Prahy dlouhodobě na vzestupu. Již několik let po sobě si česká metropole drží své umístění mezi TOP 10 kongresovými destinacemi světa. V roce 2019 se umístila na devátém místě žebříčku a připojila se tak k destinacím jako Paříž, Berlín, Barcelona, Londýn, Vídeň či Singapur. Kromě toho Praha také zaznamenává stabilně rostoucí počet konaných akcí. V roce 2019 podle dat Českého statistického úřadu počet konferencí v hromadných ubytovacích zařízeních v Praze opět prolomil rekord. Konalo se zde celkem 5 668 akcí, což je dokonce o čtvrtinu více než v roce 2018 a zároveň se jedná o nejvyšší počet od roku 2009. Kongresový průmysl Prahy představuje nejen klíčový ekonomický, ale i společensko-vědecký přínos pro zemi a její obyvatele.

„Budoucí vývoj pražského kongresového průmyslu a všech přínosů z něj plynoucích bude do příštích let výrazně ovlivněn přístupem vlády k podpoře tohoto odvětví a v něm působících subjektů. Kongresový průmysl se od volnočasového turismu liší v mnoha směrech, a prostředky jeho podpory jsou tak vysoce specifické, ať už se jedná o granty pro pořadatele akcí, zlevněnou městskou hromadnou dopravu či další nefinanční podpory destinace,“ zmiňuje Roman Muška, ředitel organizace Prague Convention Bureau. S ohledem na fakt, kdy je dle dlouhodobých statistik Prague Convention Bureau více než 50 % akcí uskutečněných v Praze mezinárodních, je další rozvoj kongresového průmyslu též odvislý od situace v zahraničí. Zejména se jedná o stav a restrikce spojené s cestováním uplatňované v USA, Německu, Velké Británii nebo Francii, což byly pro rok 2019 nejčastější zdrojové trhy pražských kongresů a konferencí.

O Prague Convention Bureau

Prague Convention Bureau (PCB) je neziskovou společností, která byla založena v roce 2008. Organizace působí jako oficiální reprezentant Prahy v oblasti kongresového průmyslu s cílem propagovat hlavní město jako jednu z předních evropských kongresových destinací. Spolu s českými orgány cestovního ruchu, dalšími partnery a členskými subjekty nabízí účinnou pomoc při pořádání konferencí, setkání, seminářů, výstav nebo motivačních akcí v Praze.