Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF

Při dnešním slavnostním dekorování vítězů  v prostorách konferenčního centra v Los Angeles tři ze šesti projektů středoškolské vědecké elity z Česka vybojovaly medailová ocenění na nejprestižnější vědecké soutěži pro mladé studenty Intel ISEF 2011. (TZ)

Nejprestižnější ocenění převzal student Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli, který se umístil na druhém místě v kategorii počítačová věda. Jeho práce nazvaná Eye-Controlled Cursor se pohybuje v oblasti aplikovaného softwaru a umožňuje ovládání počítače bez klávesnice a myši. „Obrovskou výhodou tohoto softwaru je, že k němu člověk nepotřebuje žádný složitý hardware. Stačí mu pouze klasická počítačová webkamera vhodně upevněná k hlavě, tedy například připevněná na kšiltovku. Uživatel pohybem očí pohybuje kurzorem myši,“ popisuje svůj projekt Filip Naiser, který na něm stále pracuje a snaží se komunikovat s postiženými a vyvíjet jej společně s nimi. Hlavním přínosem projektu Eye-Controlled Cursor podle jeho autora je, že poskytuje velice levné řešení pro alternativní bezkontaktní ovládání počítače. S cenou je spojená prémie 1.500 amerických dolarů.

O kvalitách svého týmového projektu přesvědčili porotu Marek Kovář a Tomáš Peták z pražského Gymnázia Karla Sladkovského. Studenti získali třetí místo v kategorii inženýrství: materiály a bioinženýrství a navíc získali zvláštní cenu Společnosti pro experimentální mechaniku. Za obě ocenění jim přísluší prémie 1.250 amerických dolarů. „V našem projektu se zabýváme studiem ocelí vhodných pro tlakovodní reaktorové nádoby, ve kterých probíhá řízená řetězová štěpná reakce. Zaměřili jsme se především na mechanické vlastnosti a stanovování životnosti reaktorové nádoby zhotovené z námi zkoumaných materiálů. Hlavním přínosem je sepsání práce, ve které se zabýváme mnohými experimenty popisujícími vlastnosti ocelí a změny jejich vlastností vlivem působení vnějšího okolí,“ přibližují svůj projekt spoluautoři, kteří svou studií přispěli k problematice bezpečnosti a ekonomičnosti provozu jaderných zařízení v oblasti výroby elektrické energie.

Erika Gedeonová ze Sportovního gymnázia Kladno se svou prací Nové způsoby v diagnostice nemoci Asthma Bronchiale získala zvláštní cenu – druhé místo v kategorii analytické chemie od Americké společnosti pro klinickou chemii. „Moje práce se zabývala vývojem metody pro neinvazivni diagnostiku bronchiálního astmatu. Tato metoda je založena na monitorování určitých specifických látek, které se při astmatu vyskytují ve zvýšené koncentraci,“ shrnuje podstatu svého projektu Erika Gedeonová. Výzkum je užitečný tím, že pomáhá najít způsob, jak vyrobit specifické diagnostické pásky, které by byly laicky použitelné a dokázaly s využitím vydechovaného vzduchu zachytit počáteční stadium této nemoci. Největší přínos svého projektu spatřuje sama autorka v možnosti nahradit současná invazivní vyšetření, která provázejí diagnostiku bronchiálního astmatu, novou, neinvazivní metodou.

Všichni studenti vidí ve své účasti na světovém finále Intel ISEF šanci poznat zajímavé lidi a nové možnosti ve svém oboru. Do Los Angeles je to táhlo i díky kulturní rozmanitosti ostatních soutěžících z celého světa, ale samozřejmě také z profesních důvodů a kvůli dalšímu rozvoji své kariéry. Filip Naiser jel „za velkou louži“ sbírat hlavně zkušenosti a kontakty s tím, že v soutěži chtěl vystupovat raději jako černý kůň než jako favorit. Úspěch v soutěži, která otevírá dveře na nejprestižnější americké univerzity, mu stejně jako dalším oceněným studentům jistě pomůže v tom, aby se mohl naplno věnovat oborům, které ho přitahují – strojovému vnímání, image processingu a obecněji i počítačům a vývoji méně standardních algoritmů.

Celkem čtyři ocenění ve světovém finále již 62. ročníku soutěže, která je považována za vědeckou olympiádu středoškolské mládeže, jsou velkým úspěchem nejen samotných studentů, ale také jejich učitelů, školitelů a škol. Soutěžící zvítězili ve státních soutěžích SOČ (Středoškolská odborná činnost) a Amavet. Při světovém finále Intel ISEF od pondělí 9. května několik dní sdíleli své nápady, prezentovali originální výzkumné projekty a soutěžili o přibližně 80 milionů korun ve stipendiích a dalších cenách. Jejich projekty a prezentace hodnotila mezinárodní porota, v níž zasedlo bezmála 1200 vědeckých špiček včetně několika nositelů Nobelových cen.

Další projekty středoškoláků z ČR, kteří se zúčastnili finále Intel ISEF 2011 v Los Angeles

O přízeň poroty se z České republiky dále ucházel Tomáš Svoboda ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Brně, který zhotovil funkční prototyp přenosného rentgenu a CT skeneru. Jako rentgenový zářič je použit zářič z vyřazeného zubařského rentgenu. Je propojen s digitální kamerou, která poskytuje snímky ve vysokém rozlišení. Celé zařízení je řízeno mikroprocesorem tak, že pořízené snímky jsou ukládány na běžné paměťové karty. Pro PC autor napsal program, který z těchto snímků dokáže generovat CT snímky. Funkčnost zařízení testoval na snímcích přerušeného vlákna v pojistce nebo přerušeného vývodu mikroprocesoru. To naznačuje možné využití přístroje k detekci skrytých poruch, ale také při výuce, v medicíně. Důležitá je snadná přenositelnost přístroje, takže je možné jej využít například přímo u dopravních nehod. Podle Tomáše Svobody, který již za svůj přenosný rentgen a skener získal domácí prestižní ocenění Česká hlavička, jde o velmi ekonomický přístroj, takže si jej můžou dovolit i menší firmy a výzkumné laboratoře.

Zkoumáním mužské plodnosti jako civilizačním problémem se zabývá Tereza Agáta Veselá ve své práci nazvané Porovnání kvality spermatu u mužů dle věku, povolání a místa bydliště. Studentka z Gymnázia v Brně-Řečkovicích pracovala asi se 4000 vzorky. Z porovnání spermiogramů vyplynulo, že všechna zmíněná kritéria významně ovlivňují kvalitu spermatu. S věkem se kvalita ejakulátu zhoršuje nejvíce. Muži, kteří vykonávají psychicky náročná a sedavá povolání, mají horší parametry spermiogramu než muži, kteří vykonávají práci v pohybu a jsou na čerstvém vzduchu. Jako nejhorší vyšla z celkového porovnání profese vědeckého pracovníka a umělce. K výsledkům autorka uvádí: „Výsledky mé práce jsou a nadále i budou důležitými podklady pro centra, kde se neplodnost léčí. Snažíme se neustále zjišťovat, co má na neplodnost největší vliv. Práci chci publikovat nejen v odborných časopisech, ale i v časopisech, které běžně lidé čtou, aby věděli, čeho se mají vyvarovat, v případě, že chtějí v budoucnu založit rodinu.“

Do oboru designu přesahuje projekt Charloty Blunárové z Gymnázia Vyškov. Cílem její práce bylo navrhnout design dětského mobilního telefonu, který bude splňovat estetické i ergonomické požadavky, a vyrobit jeho model. „Když jsem sháněla mobilní telefon pro svoji osmiletou sestřenici, zjistila jsem, že na trhu téměř neexistuje kompromis mezi konvenčními telefony a dětskými telefony s minimálním počtem funkcí, absencí displeje a plnohodnotné klávesnice, tedy telefon, který by měl základní funkce, byl jednoduše ovladatelný a zároveň měl hravý, barevný design. Proto jsme se rozhodla takový navrhnout a následně i vytvořit jeho prototyp,“ uvádí Charlota Blunárová ke svému nápadu. „Na podzim jsem se spojila s firmou Jablocom, nabídli mi pomoc s vytvořením elektroniky pro mobil. Do té doby jsem měla model telefonu složený z částí krytu, který jsem vytvořila z plastu na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Nyní má mobilní telefon podsvícenou klávesnici, funkční displej a několik funkčních tlačítek,“ vyjmenovává studentka následné kroky vedoucí ke vzniku funkčního modelu mobilního telefonu EFFY.

O společnosti Intel

Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.