Mobilní aplikací roku 2011 se stal Oskárek

Nová anketa Mobilní aplikace roku 2011, vyhlášená sdružením TUESDAY Business Network, zná své vítěze. Nejpopulárnější českou aplikací pro mobilní telefony se stal Oskárek určený pro rozesílání SMS zpráv zdarma. Cenu odborné poroty získala aplikace iKatastr. (TZ)

Slavnostní vyhlášení prvního ročníku ankety Mobilní aplikace roku 2011, která si klade za cíl upozornit na nejzajímavější a nejprospěšnější aplikace pro mobilní telefony, proběhlo ve středu 1. června 2011 v rámci setkání z řady COMMUNICATION WEDNESDAY. Do ankety se zapojilo téměř 5 000 hlasujících z řad nejširší veřejnosti. Bližší informace naleznete na stránkách na stránkách www.aplikaceroku.cz, přehled výsledků včetně popisu vítězných aplikací je k dispozici rovněž v přiloženém dokumentu.

Z nominační fáze, jež probíhala od 1. března do 10. dubna 2011, vzešlo 171 finalistů z řad českých a slovenských aplikací. Odborná porota, složená z členů programového boardu COMMUNICATION WEDNESDAY a vybraných expertů z oblasti telekomunikací a internetu, je následně rozřadila do 9 kategorií, ze kterých se pak vybíral vítěz v rámci hlavního hlasování (18. dubna – 18. května). Anketa byla otevřena mobilním aplikacím napříč všemi platformami (iOS, Android, Windows Phone 7, Symbian, Blackberry, Samsung Bada a HTML5).

Největšího počtu hlasů z řad veřejnosti napříč všemi kategoriemi dosáhla aplikace Oskárek. Jedná se o jednoduchý software, který umožňuje majitelům “chytrých” i obyčejných starších mobilů rozesílat SMS zprávy zdarma přes internetové brány operátorů.  „Uživatelé už díky Oskárkovi ušetřili 71 milionů korun,“ uvádí Luboš Mačenka, který stojí za vývojem vítězné aplikace.

Odborná porota jako nejzdařilejší aplikaci pro smartphony vybrala iKatastr Jiřího Kamínka z Mendelovy univerzity v Brně. Uživatelé díky němu mohou snadno čerpat informace z katastru nemovitostí přímo v terénu, jelikož aplikace využívá údaje o poloze telefonu zjištěné přes GPS. Porota udělila také čestné uznání autorské trojici Kryštof Celba, Jan Šlesinger a Lukáš Ronge za aplikaci Meteoradar CZ.

“Anketa ukázala, že i v Česku vznikla v posledních měsících neobyčejně živá a rozmanitá komunita tvůrců aplikací pro mobily. Je vidět, že jsou neuvěřitelně kreativní a postupně se učí originální a mnohdy i vtipné nápady přetavovat ve fungující podnikání. Už teď jsem zvědavý, jaké poklady mezi aplikacemi odkryje další ročník,” říká Petr Kočí, programový specialista sdružení TUESDAY Business Network.

Pořadatelem ankety je sdružení TUESDAY Business Network a společnost Internet Info. Partnery ankety jsou Google ČR, Nokia Česká republika, Seznam.cz a T-Mobile Czech Republic. Mediálně akci podpořili Lupa.cz, Root.cz, Zdroják.cz, Svět Androida, SmartMania.cz, Dotekomanie, AndroidMarket.cz, MobilMania.cz a Živě.cz.

TUESDAY Business Network (www.tuesday.cz) je sdružení poskytující platformu pro setkávání, navazování kontaktů a sdílení informací mezi podnikateli, investory a profesionály v oblasti technologií a inovací. Je pořadatelem řady odborných seminářů a konferencí zaměřených na využití technologií v praxi.

Internet Info, s.r.o. (www.iinfo.cz) představuje jednu z největších mediálních společností českého internetového trhu. Je vydavatelem řady specializovaných zpravodajských a zábavních serverů, které patří ke špičce ve svém oboru. Současně se zaměřuje na produkci odborných konferencí, seminářů a školení.