Nokia N8 a nejdelší stop-motion animovaný set

Jedná se o video, které v současné době drží v Guinessově knize rekordů rekord za nejdelší tzv. stop-motion animovaný set. Metoda snímání stop-motion videa je založena na tom, že každé políčko filmu se snímá samostatně z jednoho místa a výsledný film vznikne až ve střižně spojením jednotlivých snímků, které na sebe však musejí plynule navazovat.

Konkrétně v případě tohoto videa trvalo sejmutí 20 sekund záznamu 16 hodin, protože bylo třeba provádět náročné úpravy terénu na poměrně velké ploše. Celý snímek má 90 sekund. Tým studia Sumo Science přitom celý film, včetně scény z těla velryby, vytvářel v exteriéru na pláži Pendine Beach ve Walesu a s objekty v životní velikosti. Loď na videu je tak skutečnou lodí a rybář není jen kreslená figurka, ale je to herec v životní velikosti. K záznamu všech 2 250 políček filmu přitom tým Sumo Science využil tři telefony Nokia N8, které umístil na rameno jeřábu. V záběru se tak ocitla plocha o rozloze 11 000 čtverečný stop, tedy přibližně 1021 metrů čtverečných (plocha běžného stavebního pozemku).

Aby bylo možné jednotlivé snímky z ramene jeřábu pořizovat na dálku, připojili filmaři ke každému z telefonů Bluetooth klávesnici, pomocí které telefon ovládali. Obraz z telefonů si pak dolů na zem „stáhli“ pomocí HDMI výstupu, který Nokia N8 standardně nabízí. Aby pak měl tým filmařů, který do písku vytvářel jednotlivé obrazce, lepší představu o tom, jak výslednou scénu správně upravit, měl dole na scéně k dispozici klasickou LCD televizi zobrazující obraz snímaný telefonem na jeřábu. Díky tomu, že každý ze snímků vyfocený Nokií N8 má rozlišení 12 Mpx pak nebyl vůbec žádný problém vytvořit kvalitní video v podstatně menším rozlišení 1080i (Full HD). (TZ)

Na pořízení celého snímku, který se navždy zapsal do Guinessovy knihy rekordů, se podílel tým 32 lidí, včetně 3 animátorů, kteří měli na povel vytváření obrazců v písku.

Na video z natáčení krátkého filmu Gulp se můžete podívat zde: http://vimeo.com/27019750