IFA 2011: Sharp oslňuje se Super Hi-Vision displejem

Společnost Sharp je dlouholetým lídrem odvětví a vytváří standardy ve výzkumu a vývoji displejů s vysokým rozlišením. Výzkum zaměřený na LCD technologie zahájil již v roce 1970. První výsledky pak Sharp prezentoval o tři roky později na displeji kapesní kalkulačky. Významné technologické pokroky v podobě zvýšení počtu pixelů, a tedy vyššího rozlišení, následovaly v osmdesátých a devadesátých letech. Sharp neustále dbá na sledování hlavního cíle – získat ostřejší a více kontrastní displej a zároveň si udržovat vůdčí pozici v oboru LCD. Krátce před přelomem tisíciletí, v roce 1999, uvedl Sharp na trh první LCD televizi, s obrazovkou o úhlopříčce 50 cm (20 palců). (TZ)

Od té doby se formát HDTV (televize s vysokým rozlišením 1920×1080) stal zavedeným standardem a nedílnou součástí nejen evropských, ale i českých domácností. Podle poslední studie GFU# lze očekávat, že do konce roku 2011 bude mít televizi s HD rozlišením 31 miliónů německých domácností. Mezi hlavní příčiny úspěchu tohoto televizního formátu patří přenosy sportovních událostí, jako jsou závody Formule 1 nebo světový šampionát ve fotbale, které byly vysílány v HD kvalitě poprvé v roce 2010. Dalším důvodem je vzrůstající počet televizních stanic využívajících formát HDTV. V současné době existuje pouze v Německu 25 takových kanálů. Neustále roste i počet filmů v HD kvalitě dostupných na blu-ray discích.

Společnost Sharp neustále pokračuje ve vývoji LCD displejů a již nyní nabízí vybraným společnostem své 4K2K displeje s úhlopříčkou 162 centimetrů jako komponenty do speciálních zařízení. Další generace obrazovek s vysokým rozlišením bude ve znamení čtyřnásobku dnešního HD (4 096 x 2 160 pixelů). Díky tomuto extrémně vysokému rozlišení lze například realizovat videokonferenci s vysokým počtem účastníků nebo více kamer může současně zobrazovat na jedné obrazovce záběry ve vysokém rozlišení. Kromě toho vysoké rozlišení v průmyslu zajišťuje jasnější přehled kontrolních systémů komplexních výrobních procesů. HD je důležité také v oblasti medicíny, např. při diagnostickém zobrazovacím vyšetřování. Monitor s rozlišením 8,8 miliónu pixelů umožňuje přesnou interpretaci RTG nebo CT vyšetření. Ve filmovém průmyslu je technologie 4K2K využívána k digitální post-produkci. Editoři tak mohou vidět hrubý záznam v jeho přirozeném rozlišení, což umožňuje daleko přesnější střih.

Sharp nyní udělal další významný krok ve vývoji monitorů s vysokým rozlišením a to ve spolupráci s japonskou veřejnoprávní zpravodajskou stanicí NHK. Prototyp 8K4K má asi 33 milionů pixelů (7680×4320), což umožňuje šestnáctinásobné rozlišení ve srovnání s normální HDTV. Je to tak první monitor na světě, který je schopný zobrazovat Super-Hi Vision, televizní formát budoucnosti známý také pod označením Ultra High Definition Television  (UHDTV).

Špičkový obraz 8K4K je výsledkem řady vylepšení – především UV2A technologii společnosti Sharp. Tato technologie využívá proces, během něhož mohou být tekuté krystaly LCD panelů přesně umístěny pomocí UV záření. Přesné uspořádaní molekul v daném směru je rozhodující pro vysoce dynamický kontrast a zvýšení světelnosti o více než 20 procent. Zvýšený kontrast a vyšší světelnost vedou k mimořádné vysoké kvalitě obrazu. Display 8K4K se svou impozantní velikostí obrazovky 216 cm (1,9×1,05 metru) je možné vidět ve stánku společnosti Sharp na veletrhu IFA 2011.