HP si připomíná 30 let kalkulátoru 12c vydáním jeho limitované edice

Společnost HP oslavila 30 let inovací a úspěchů v oboru výpočetních technologií a při té příležitosti uvedla limitovanou edici legendárního kalkulátoru HP 12c. Ten představuje zlatý standard v oblasti obchodních výpočtů, který se nepřetržitě prodává již po celá tři desetiletí. (TZ)

Model HP 12c převratným způsobem proměnil finanční výpočty díky průlomovému horizontálnímu uspořádání, přesnějším výsledkům než nabízely tehdejší oficiální tištěné tabulky a bezkonkurenční klávesnicí, která uživatelům umožňuje zadat i složité vzorce snadno, rychle a spolehlivě. S vyměnitelnou miniaturní baterií se navíc kalkulátor snadno vejde i do kapsy u košile.

Kalkulátor HP 12c zůstává i nadále důležitým nástrojem v pracovním životě finančních a obchodních profesionálů. Je také jedním ze tří povolených kalkulátorů při certifikačních zkouškách z oboru finančnictví.(1)

Pro připomenutí tohoto milníku nyní společnost HP nabízí limitovanou edici k 30. výročí modelu HP 12c. Každý kalkulátor z této série má laserem vytvořené unikátní výrobní číslo na zadní straně a prodává se v elegantním dárkovém balení, které je navrženo ve stejně nadčasovém a odolném designu jako originál.

„Rok 1981 vešel do historie. Do vesmíru poprvé vzlétl raketoplán, osobní počítač začal být stále populárnější a vznikl kultovní model kalkulátoru, který se bez přestávky prodává již 30 let,“ řekl Phil McKinney, viceprezident a technologický ředitel Divize osobních počítačů, HP. „Je skutečně škoda, že není možné spočítat, kolik obchodů bylo dohodnuto, kolik transakcí provedeno a kolik úvěrů schváleno s pomocí HP 12c.“

Kalkulátor používá tzv. postfixovou notaci, známou také pod názvem reverzní polská notace (RPN), která zvyšuje efektivitu výpočtů. Například postup „1 [enter] 2 [enter] +“ vede k výsledku 3. Ke stejnému výsledku bychom se dostali i standardní, ale výrazně pomalejší cestou „1 + 2“, zakončenou symbolem „rovná se“. Postfixová notace tak významně urychluje zejména finanční operace, jako například výpočet splátek, úrokových sazeb, cash flows a dalších.

Návrat modelu HP 15c

Společnost HP představila i model HP 15c, jenž se v prodeji objevil poprvé v roce 1982. Ve své době se jednalo o nejvyspělejší vědecký kalkulátor v nabídce HP, který se stal nezbytným nástrojem pro vědecké pracovníky a konstruktéry. Kromě postfixové notace nabídl i programovatelné funkce a vestavěnou podporu pro komplexní čísla, matematické matice, numerické integrace a další.

Od roku 1989, kdy byla výroba tohoto modelu ukončena, přežívá model HP 15c jako mobilní aplikace. Společnost HP však nyní na omezenou dobu začala tento model nabízet ve stejném designu, ale s více než stonásobnou rychlostí zpracování operací oproti původnímu modelu.

Více informací o bohaté historii kalkulátorů HP 12c a HP 15c naleznete na webových stránkách www.thenextbench.com. Podrobnosti ohledně výročí modelu HP 12c jsou dostupné na www.hp.com/go/voyager.

Ceny a dostupnost

Oba modely budou na českém trhu dostupné od října 2011. Jejich prodejní cena nebyla dosud stanovena.

O společnosti HP

HP neustále vytváří nové příležitosti k tomu, aby technologie měly smysluplný přínos pro jednotlivce, firmy, státní správu a celou společnost. Portfolio největší technologické firmy světa zahrnuje tisková řešení, osobní výpočetní techniku, software, služby a IT infrastrukturu. Konvergencí cloudu a konektivity vytváří HP perfektně provázané, bezpečné a kontextově vysoce senzitivní prostředí pro dokonale propojený svět. Další informace o společnosti HP (NYSE: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.

  1. CFA Institute Calculator Policy

Tagged