Na mistrovství světa v PC hrách v Paříži pojedou favorit a černý kůň

Od poloviny srpna 2011 v České republice probíhala oficiální kvalifikace na turnaj Electronic Sports World Cup (zkráceně ESWC), který je považován za mistrovství světa v počítačových hrách. Letošního osmého ročníku ESWC se zúčastní hráči ze 48 zemí, mezi nimi i dva Češi. Hrát se bude na ploše 6 tisíc metrů čtverečních. Celková finanční odměna pro hráče bude v přepočtu na české koruny činit téměř 3,5 milionu.  (TZ)

Pět kvalifikačních turnajů a jedno velké české finále

Organizátor české kvalifikace a majitel licence, herní portál Grunex.com, uspořádal celkem pět online kvalifikačních turnajů. Osm nejlepších hráčů postoupilo do finále české soutěže v pražské počítačové herně BattleZone. „O účast v kvalifikaci jsme mezi českými hráči zaznamenali velký zájem. Online kvalifikace v přímém přenosu sledovalo celkem 6700 diváků. Konkurence byla tvrdá a finálové zápasy pořádně vyrovnané. Je to ale dobře – ESWC patří mezi nejprestižnější světové turnaje a v grandfinále se setkávají opravdoví herní mistři,“ říká Martin Liberský, generální manažer herního portálu Grunex.com.

Do Paříže pojedou Českou republiku reprezentovat favorit a černý kůň

Už od prvních online turnajů dominoval kvalifikaci
„BenQ StarCraft 2 ESWC“ Tomáš Bruštík, který na internetu vystupuje pod přezdívkou Harpner. Svým soupeřům nedal šanci ani na offline finále a bez jediného prohraného zápasu si zaslouženě vybojoval postup do Paříže. „Na dnešek jsem se dlouho připravoval a kromě tréninku jsem sledoval i strategii soupeřů, což mi ve finále velmi pomohlo. Teď se moc těším do Paříže na utkání s nejlepšími hráči světa,“ řekl Tomáš Bruštík, který hraje oblíbenou strategickou hru StarCraft 2.

V „Big Shock! FIFA11 ESWC kvalifikaci“ bylo naopak favoritů několik, postupně ale „vyhořeli“ a ke slovu se dostal „černý kůň“ turnaje. Marek Vaculín, hrající pod přezdívkou mExa, postoupil na offline finále až z šestého místa, a tak si před turnajem moc velké šance nedával: „Když jsem jel ráno z Valmezu do Prahy, tak jsem si chtěl turnaj hlavně užít. Ani jsem o možné výhře nepřemýšlel, protože jsem věděl, že zde budou dobří soupeři. S výhrou jsem absolutně nepočítal a o to víc jsem z ní nadšený,“ komentoval Marek Vaculín vítězství ve virtuálním fotbalu FIFA11.

Kompletní výsledkovou listinu všech turnajů a více informací najdete na http://eswc.grunex.com/

Na pařížském grandfinále je pro vítěze připraveno tři a půl milionu korun

Grandfinále mistrovství světa v PC hrách proběhne v rámci největšího francouzského herního festivalu Paris Games Week ve dnech 21.–25. října 2011 v populárním Porte de Versailles. Organizátoři očekávají masivní podporu diváků – jen u hlavní herní arény je připravena tribuna pro 1500 fanoušků. Celková finanční odměna pro hráče bude v přepočtu na české koruny činit téměř 3,5 milionu.

Fakta o kvalifikačních turnajích (podmínky účasti)

Základní online turnaje české ESWC kvalifikace odstartovaly již v sobotu 20. srpna a mohl se do nich přihlásit kdokoliv. Systém kvalifikací byl podobný jako v klasickém sportu, kde se o účast na olympiádě pokouší plavci i běžci. Česká kvalifikace se skládala ze dvou her, resp. turnajů – první byla BenQ StarCraft 2 ESWC kvalifikace, která se uskutečnila v oblíbené strategii StarCraft 2, a druhým turnajem byla Big Shock! FIFA11 ESWC kvalifikace, která se uskutečnila v populárním fotbalovém simulátoru FIFA11 pro konzoli PlayStation 3.

O herním portálu Grunex.com

Gamingová agentura Grunex je provozovatelem herního portálu Grunex.com, který nabízí českým hráčům počítačových her turnaje, soutěže a komunitní zpravodajství. Internetová televize GrunexTV se zaměřuje na reportáže, rozhovory, recenze a reality-show z tuzemské scény počítačových her. V neposlední řadě je Grunex jedním z nejznámějších organizátorů offline turnajů v PC hrách.