Samsung, 2020: Od zábavní elektroniky k ekologii a zdravotnickému průmyslu

Praha, 2. listopadu 2011 – Společnost Samsung rozjíždí podnikání v nových průmyslových odvětvích. Pěti novými růstovými směry, které se mají do roku 2020 stát klíčovými oblastmi výroby, jsou solární články, dobíjecí baterie pro elektromobily, světelné LED diody, lékařské přístroje  a biofarmacie. (TZ)

„Vlády na celém světě nyní investují do ekologických odvětví, řeší otázky vyčerpání zdrojů energie a ochrany prostředí naší planety. Také posláním každého podnikání by mělo být přispívání na zdraví lidí a kvalitu jejich života. Pět nových růstových směrů podnikání pomůže společnosti Samsung ještě úspěšněji tohoto poslání dostát,“ řekl Kun-Hee Lee, předseda představenstva Samsung Electronics.

Přestože by se mohlo zdát, že jde o zcela odlišné oblasti podnikání, může Samsung využít díky osvědčeným technologiím a inovacím synergické efekty se stávajícími obory činnosti. Například zkušenosti s výrobou polovodičů a plochých televizorů snadno uplatní v produkování solárních panelů a LED osvětlení. Výroba baterií pro elektroniku je poměrně blízko bateriím elektromobilů a stejně jako v případě vývoje čipů, které umožnily pokles ceny mobilních telefonů, chce Samsung snížit současné ceny zdravotnických přístrojů.

„V Samsungu věříme, že stejně jako je elektronika symbolem 20. století budou ‚zelené technologie‛ klíčovou oblastí 21. století. Abychom si nejen udrželi, ale ještě více rozvinuli své stávající postavení na trhu, zaměříme získané zkušenosti ještě více na eko technologie,“ řekl Marek Pšeničný, PR manager společnosti Samsung.

Solární články

Samsung plánuje produkovat solární panely pro průmysl i domácnosti. V současné době pracuje na projektu výstavby největší větrno-solární elektrárny na světě, do kterého přislíbil investovat 7 miliard dolarů. Projekt pomůže Ontariu, nejlidnatější provincii Kanady, opustit tradiční zdroje energie a připojit se k zelenému životnímu stylu. Výroba odhadem 110 milionů MW hodin čisté energie během trvání smlouvy postačí pro všechny domácnosti v Ontariu na tři roky. Ušetří 40 megatun CO2, což je stejné množství, jako kdyby z ulic Ontaria na rok zmizela všechna auta

Osvětlení LED diodami

V současné době je Samsung druhým největším výrobcem LED součástek na světě (po japonské firmě Nichia). Tuto pozici proto hodlá využít při výrobě LED osvětlení. Nyní již prodává LED osvětlení v domovské zemi, Jižní Koreji, a svou působnost rozšíří na další trhy.

Baterie pro elektromobily

Baterie pro motorová vozidla nejsou jen větší verzí baterií používaných ve spotřební elektronice. Vyžadují 50x větší napětí než průměrná baterie z notebooku, přičemž je nutná jejich zvýšená stabilita a bezpečnost, aby baterie odolaly případné autonehodě. Dobíjecí baterie do aut musí také dlouho vydržet – aby byl projekt elektrických automobilů životaschopný, musí životnost baterie činit alespoň 5000 nabíjecích cyklů nebo 10 let. Důležitá je také kompaktní velikost.

V současné době tvoří většinu konkurenčních modelů lithium-iontové baterie, které mají větší výkon a delší životnost než starší nikl-vodíkové typy. Samsung SDI, globální lídr ve výrobě dobíjecích lithium-iontových baterií, se v roce 2008 spojil s největším německým výrobcem automobilových součástek Bosch. Vznikl tak společný projekt SB LiMotive zaměřený přímo na baterie do elektromobilů. SB LiMotive byl vybrán jako dodavatel baterií pro model MegaCity špičkového výrobce aut BMW a také pro elektrickou verzi 500 hatchbacků od Chryslera, které by se měly představit v roce 2012. Plánovaná investice Samsungu a Bosche do SB LiMotive je zhruba 500 milionů dolarů do roku 2013.

Lékařské přístroje

Samsung chce využít dlouholeté zkušenosti z oblasti informačních technologií, a snížit tak ceny lékařských přístrojů, vyvinout lepší postupy a zpřístupnit tyto přístroje více lidem. V polovině letošního roku provedl například akvizici jihokorejského výrobce přístrojů pro vyšetření ultrazvukem.

Biofarmacie

Samsung se spojil s firmou Quintiles, globálním lídrem v oblasti integrovaných farmaceutických služeb. Prvním úkolem tohoto podniku je výstavba biofarmaceutického výrobního závodu v okolí Soulu. Zahájení výroby se předpokládá v první polovině roku 2013. Závod špičkové technologické úrovně bude produkovat biofarmaceutické léky
k léčení pacientů s rakovinou a artritidou.

Podle dlouhodobého plánu by podnikání Samsungu v těchto pěti oblastech mělo do konce roku 2020 vygenerovat celkem 45 000 nových pracovních míst a zároveň přinést roční příjem 50 miliard dolarů.

O společnosti Samsung Electronics

Společnost Samsung Electronics Co., Ltd. je předním světovým výrobcem polovodičů, telekomunikačních zařízení, digitálních médií a technologií určených pro digitální konvergenci. V roce 2010 dosáhla tržeb ve výši 135,8 miliard amerických dolarů. Společnost Samsung Electronics zaměstnává zhruba 190 500 pracovníků ve 206 pobočkách v 68 zemích po celém světě a je rozdělena do osmi nezávislých obchodních společností: Visual Display, Mobile Communications, Telecommunication Systems, Digital Appliances, IT Solutions, Digital Imaging, Semiconductor and LCD. Značka Samsung Electronics je jednou z nejdynamičtěji rostoucích globálních značek dneška. Samsung Electronics je předním výrobcem digitálních televizorů, paměťových čipů, mobilních telefonů a TFT-LCD displejů.

Více informací naleznete na www.samsung.cz a www.samsung.cz/blog