Norton: SMS Privato Spy dokazuje, jak se kyberzločinci přizpůsobili mobilnímu světu

Svět počítačových hrozeb se mění a počítačoví zločinci se přizpůsobují novým trendům a více se zaměřují na mobilní platformy. Zásadním rozdílem oproti počátkům kyberzločinu ovšem je, že při vytváření hrozeb a útoků nemusí začínat od nuly. Mají k dispozici úspěšné předpřipravené modely, což dokazuje i příklad nového podvodu s názvem SMS Privato Spy.

SMS Privato Spy je v prodeji jako aplikace, která umožňuje kupujícím špehovat chytré telefony a například sledovat obsah obrazovky v reálném čase, sledovat výpisy volání, data z GPS nebo aktivovat mikrofon pro odposlouchávání uživatelů. Zní to působivě a to vše jen za 50-125 dolarů. Ovšem existuje zde, kromě zřejmého narušení soukromí, jeden zásadní problém. Aplikace ve skutečnosti neexistuje. Podvodníci se totiž snaží přesvědčit uživatele, že si aplikaci musí koupit, ovšem za své peníze nedostanou vůbec nic.

„Podobné podvody jsou u osobních počítačů relativně časté, ale je to jeden z prvních případů, kdy se kyberkriminálníci soustředí na mobilní zařízení,“ říká Patrick Müller, Consumer Sales Account Manager týmu Norton.

Více informací najdete v příspěvku na blogu společnosti Symantec.