Rozečti.se – Úspěšný startup nesmí zůstat na startu

31.7. 2012, Praha. Výhra v prestižní soutěži Vodafone nápad roku 2012 byl pouze začátek, nyní je na řadě pečlivá a každodenní práce. To vám potvrdí tým vítězného projektu Rozečti.se, který během několika týdnů svou službu neustále zlepšuje a doplňuje další funkce. Těmi jsou například přehlednější uživatelské rozhraní, rozšíření výukových lekcí o nové prvky nebo doplňková cvičení, včetně tzv. Předčítače. Projekt se nyní dostal do fáze získávání partnerů z řad benefitových a vzdělávacích agentur, univerzit nebo knihkupectví. (TZ)

V evoluci každého uživatelského prostředí hrají nejdůležitější roli zkušenosti uživatelů. Tím se řídí i tým projektu Rozečti.se, který si klade za cíl zefektivnit čtenářské schopnosti každého z nás. „Vítězství v soutěži pro nás znamenalo hodně. Především nám ale ukázalo, že jsme na začátku dlouhé cesty. Ocenění získal nápad, ale jeho rozvoj a zajištění maximálního uživatelského komfortu není možné zajistit ze dne na den,“ říká Michal Zwinger, spoluzakladatel projektu.

Rychlé čtení pro každého i s novým Předčítačem

Jedním z nástrojů pro lepší práci s textem je Předčítač. Pokud se potřebujete prokousat dlouhým textem, zkopírujete si do něj text a necháte si ho zobrazovat třeba po jednom slovu, zato ale velice rychle. Množství zobrazovaného textu i rychlost je pak zcela na uživateli. „Tato funkce je užitečná především pro neškolené čtenáře, protože vlastním nastavením rychlosti i množstvím dávkovaného textu k přečtení rapidně roste čtenářovo pohodlí i efektivita,“ popisuje Michal Zwinger důvody vzniku Předčítače (ukázka na YouTube zde: http://youtu.be/Tm9s2SajZYY).

Projekt zároveň vyšel vstříc požadavkům na volitelné možnosti nastavení. Nyní je možné si zvětšit font písma v lekcích a cvičeních, takže je zajištěn lepší uživatelský komfort. Zároveň je možné měnit i barvu pozadí, pokud by někomu nevyhovoval kontrast.

„Další věcí, na které jsme zapracovali, jsou statistiky. Ty jsou oblíbené a lidé vítají možnost se poměřovat s ostatními. V každém z nás je trocha soutěživosti, která nás žene dál a pomáhá nám se zlepšovat. Přesto jsme vyšli vstříc i těm, kteří si zveřejnění nepřejí. Jejich výsledek je však stále započítáván, aby nedošlo ke zkreslení globálních statistik,“ uvádí Zwinger další inovaci projektu.

„Neustále v týmové spolupráci vyvíjíme nové typy cvičení vhodné pro počítačovou technologii, které doplňují a inovují základní kurz a směřují čtenáře k intenzivnímu soustředění na výuku i k aktivnímu oddychu formou doplňkových cvičení,“ dodává Doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D., který nad projektem drží odbornou záštitu.

Dobrý nápad vede k úspěchu

Projekt vznikl s ideou pomáhat lidem, kteří se během studia nebo v práci setkávají s velkým množstvím textu a zároveň z něj potřebují vytěžit určité informace. To je případ nejen studentů, ale i většiny kancelářských profesí. Pro ty je připravena jednoduchá a interaktivní výuka. Po jejím dokončení může absolvent studijní a pracovní texty číst dvakrát tak rychleji než dříve a měl by si lépe pamatovat informace v textu obsažené.

Právě díky praktickému využití, modernímu přístupu a snadné výuce byl projekt oceněn prvním místem v prestižní soutěži Vodafone nápad roku 2012. Zde tým zvítězil mezi dalšími 156 startupovými projekty z celého Česka a získal šek na 100.000 Kč. „Rozhodli jsme se ocenit a podpořit výukový program Rozečtise.cz vývojáře Michala Zwingera především kvůli naší uspěchané době. Mnoho lidí dnes touží zdokonalit a zrychlit své schopnosti jako je i čtení, a to jim tato aplikace umožní,“ říká členka poroty soutěže Markéta Moreno z firmy Vodafone.