Intel vzkazuje softwarovým vývojářům: připravte se na dobu transparentnosti

INTEL DEVELOPER FORUM, San Francisco, 12. září 2012 –  Renée Jamesová, viceprezidentka společnosti Intel a generální manažerka divize Software and Services Group, dnes na Intel Developer Forum (IDF) představila svou vizi transparentnosti ve výpočetní technice. Tento koncept je možný uskutečnit pouze prostřednictvím „otevřeného“ vývojového prostředí, v němž vývojáři vytvářejí kód, který bude fungovat v různých prostředích a na různých zařízeních. Tento přístup sníží potřebu finančních a technických kompromisů, které jsou dnes vývojáři nuceni činit.    (TZ)
„Transparentnost ve výpočetní technice znamená, že výrobci softwaru už nejsou nuceni volit jedno prostředí proti druhému, aby byli schopni dosáhnout ziskovosti a dalších inovací,“ řekla Renée Jamesová.

„Spotřebitelé i firmy dnes mohou vybírat z řady úžasných, leč vzájemně nekompatibilních zařízení a přístrojů. Nejde jen o mobilitu, cloud nebo osobní počítače. Ve skutečnosti totiž záleží na tom, aby všechny tyto prvky vzájemně spolupracovaly na nějaké transparentní multiplatformové úrovni, jež bude kompatibilní s různými prostředími i hardwarovými architekturami. Jen ti vývojáři, kteří se této zkušenosti přizpůsobí, budou i do budoucna relevantní.“

Výrobci softwaru jsou aktuálně nuceni volit mezi tím, jaký trh se jim podaří oslovit, jaké inovace budou moci nabídnout, a tím, zda si udrží ziskovost. Společnost Intel se proto rozhodla chopit vůdčí role v nabídce otevřeného softwarového ekosystému a nabízet nejlepší víceplatformové nástroje, bezpečnostní zařízení a ekonomicky výhodné distribuční kanály.

Vyvinuto tak, aby fungovalo všude

Výrobci softwaru často říkají, že by chtěli nějaký program napsat jen jednou, a to tak, aby běžel na různých platformách. Bohužel v současné době mají správci těchto různých prostředí jen málo motivace k tomu, aby poskytovali podporu více platformám. Společnost Intel je přesvědčena, že řešením pro takový přístup je právě HTML5. Díky tomuto novému standardu už výrobci softwaru nebudou muset volit mezi ziskovostí, podílu na trhu a inovací. A profitovat z toho budou i zákazníci, neboť jejich data, aplikace i identity budou moci bez problémů přecházet z jednoho operačního systému nebo zařízení na druhé.

Ve své přednášce Renée Jamesová zdůraznila význam HTML5 a příbuzných standardů, přičemž podotkla, že implementace této technologie vývojáři by měla zůstat otevřená, tudíž by měla vytvořit robustní prostředí pro vývoj aplikací. Jamesová dále zdůraznila zájem Intelu o HTML5 a JavaScript, přičemž oznámila, že Intel společně s Mozillou pracuje na nativní implementaci technologie River Trail. Technologie je k dispozici ke stažení jako plug-in a jako nativní se objeví v prohlížečích Firefox v roce 2013, kdy uživatelům umožní využít výhod paralelního výpočetního výkonu ve webových aplikacích.

Security at Intel

Security at Intel poskytuje jasnou výhodu už vzhledem ke zvolenému přístupu. Déle než jedno desetiletí využívá technologie své vůdčí postavení na trhu k vývoji funkcí, které jsou zaměřeny přímo na to, aby výpočetní úkony probíhaly zabezpečeně, a to od zařízení samotných až po datová centra. Dnes Intel rozšiřuje působnost zabezpečení tím, že kombinuje hardwarová a softwarová bezpečnostní řešení a produkty navrhuje společně s McAfee. Viceprezidentka Jamesová poté pozvala na pódium jednoho z prezidentů McAfee Michaela DeCesareho a ten zdůraznil úlohu, kterou hraje zabezpečení zejména dnes, kdy se kybernetické útoky množí a jsou stále dokonalejší. DeCesare rovněž zdůraznil příležitost, jaká se otevírá výrobcům softwaru podílet se na vyšším zabezpečení odvětví.

DeCesare mluvil ve své přednášce o tom, že pro pochopení směřování McAfee a Intelu je důležité zejména porozumění celkovému vývoji výpočetní techniky. DeCesare jmenoval konkrétní příklady: přesun aplikací do cloudu, úsilí celého IT odvětví o nižší spotřebu energie, potýkání se s problémy spojenými s velkými daty a tzv. konzumerizací IT. Šéf McAfee též zdůraznil nutnost zachovat uživatelský komfort a představil bezpečnostní software McAfee Anti-Theft. Ten byl navržen tak, aby chránil majetek a osobní data uživatelů počítačů Ultrabook™. Bezpečnostní řešení bylo vyvinuto v úzké spolupráci s Intelem za použití technologií Intel, které zajišťují ochranu zařízení i dat.

DeCesare znovu zdůraznil, že výrobci softwaru se mohou podílet na vývoji nových řešení prostřednictvím McAfee Security Innovation Alliance (SIA). Partnerský technologický program pomáhá urychlit vývoj kompatibilních bezpečnostních produktů, zjednodušuje integraci těchto produktů a nabízí řešení maximalizující hodnotu klientovy investice, zkracující dobu od zjištění problému po jeho vyřešení a snižující provozní náklady.

Snadný přístup ke zdrojům

Viceprezidentka Jamesová též představila Intel® Developer Zone. To je nový program, jehož cílem je poskytnout softwarovým vývojářům a firmám jednotné místo pro přístup k nástrojům, komunitám a zdrojům, takže budou moci snáze komunikovat se svými kolegy. Dnešní softwarový ekosystém je plný výzev a příležitostí, přičemž technologie posilují uživatelský komfort a zároveň zvyšují očekávání na výkon dotykového displeje, zabezpečení dat a přístup ke cloudu. Program byl vytvořen proto, aby zajistil zdroje, na jejichž základě se vývojáři budou moci učit za pochodu, budou se moci přizpůsobovat trendům a maximalizovat svou práci napříč zařízeními, platformami i operačními systémy.

  • Zdroje pro vývoj: Softwarové nástroje, návody pro školení, vzorový kód a podpora umožní vývojářům dosáhnout nového uživatelského komfortu napříč mnoha platformami. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 Intel Developer Zone přestaví HTML5 Developer Zone zaměřenou na aplikace fungující na různých platformách a provede vývojáře aplikacemi v HTML5 pro Apple* iOS*, Google* Android*, Microsoft* Windows*, a Tizen*.
  • Obchodní zdroje: Globální distribuce softwaru a prodejní příležitosti budou k dispozici přes Intel AppUp® a prostřednictvím společných marketingových zdrojů. Výrobci softwaru mohou své aplikace rovněž prodávat prostřednictvím obchodů spolupracujících s formátem Ultrabook, tablety a stolními počítači. Intel Developer Zone rovněž nabízí možnost větší viditelnosti prostřednictvím sítě Software Business Network, která představuje nové produkty a marketingové programy.
  • Aktivní komunity: Intel Developer Zone nabízí vývojářům možnost přímo komunikovat s odborníky ve svém oboru – jak z Intelu, tak z odvětví. Mohou se podělit o své zkušenosti, vzájemně si pomáhat, navazovat nové vztahy. V ultrabookové komunitě vývojáři například najdou skvělé nápady a tipy na nejlepší aplikace v Microsoft* Windows* 8 pro přístroje Ultrabook vybavené dotykovým displejem a čidly na gesta.

O společnosti Intel

Společnost Intel je světovým lídrem v počítačové inovaci. Společnost navrhuje a buduje klíčové technologie, které slouží jako základ pro výpočetní zařízení ve světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.