Norton: Každou sekundu se stane obětí počítačové kriminality 18 dospělých

Praha – 20. září 2012 – Tým Norton společnosti Symantec (Nasdaq: SYMC) představil výsledky své zprávy Norton Cybercrime Report, jedné z největších světových studií zaměřených na kyberzločin. Studie je zaměřena na pochopení, jak počítačová kriminalita ovlivňuje spotřebitele a jak používání a vývoj nových technologií ovlivňuje bezpečnost. Studie vychází z odpovědí více než 13 000 dospělých z 24 zemí. Podle zprávy Norton Cybercrime Report jsou přímé roční náklady spojené s kyberzločinem zaměřeným na spotřebitele 110 miliard dolarů. (TZ)

Každou sekundu se stane obětí počítačové kriminality 18 dospělých. Výsledkem je více než jeden a půl milionu obětí každý den. Průměrné přímé náklady spojené s jednou obětí jsou 197 dolarů, což je částka, jakou průměrná čtyřčlenná rodina utratí za týden za jídlo. Za uplynulých dvanáct měsíců se stalo po celém světě obětí kyberzločinu přibližně 556 milionů dospělých, což je více než celá populace Evropské unie. Obětí kyberzločinu se tak za poslední rok stalo 46 procent dospělých s přístupem k internetu. Jedná se o podobnou úroveň jako v roce 2011 (45 procent).

Kyberzločin mění svou tvář
Letošní průzkum ukázal nárůst nových forem počítačové kriminality ve srovnání s minulým rokem, především se jedná o větší zaměření na sociální sítě a mobilní zařízení.  Jeden z pěti online dospělých (21 procent) byl obětí kyberzločinu na sociálních sítích nebo prostřednictvím chytrého telefonu a 39 procent uživatelů sociálních sítí bylo obětí počítačového zločinu právě na sociálních sítích:

  • 15 procent uživatelů sociálních sítí uvedlo, že se někdo naboural do jejich profilu a vydával se za ně.
  • 1 z 10 uživatelů sociálních sítí uvedl, že se někdy stal obětí podvodu nebo klikl na falešný odkaz na sociálních sítích.
  • Zatímco 75 procent lidí věří, že zločinci se zaměřují na sociální sítě, pouze méně než polovina (44 procent) aktuálně používá bezpečnostní řešení, které je chrání před hrozbami na sociálních sítích, a jen 49 procent používá nastavení ochrany osobních údajů k bezpečnější správě, jaké informace a s kým sdílí.
  • Téměř jedna třetina (31 procent) uživatelů mobilních telefonů obdržela textovou zprávu od někoho, koho nezná, a zpráva vyzývala ke kliknutí na přiložený odkaz nebo vytočení neznámého telefonního čísla a poslechnutí hlasové zprávy.

„Počítačoví zločinci mění svou taktiku a zaměřují se na stále populárnější mobilní platformy a sociální sítě, kde si spotřebitelé méně uvědomují rizika,“ říká Marian Merritt, Norton Internet Safety Advocate. „Tato zjištění potvrzují, co jsme zaznamenali i v letošní zprávě Symantec Internet Security Threat Report. Z analýzy vyplynulo, že v roce 2011 bylo téměř dvojnásobně více mobilních zranitelností než v předchozím roce.“

Norton Cybercrime Report 2012 také ukázal, že většina internetových uživatelů dodržuje alespoň základní pravidla pro ochranu svých osobních údajů, jako je odstraňování podezřelých e-mailů a opatrné nakládání s osobními údaji na internetu. Nicméně další základní opatření jsou stále podceňována: 40 procent uživatelů nepoužívá silná hesla nebo své heslo pravidelně nemění a více než třetina nekontroluje ve svém internetovém prohlížeči ikonu visacího zámku o zabezpečení webu před zadáváním citlivých informací, jako jsou například bankovní údaje.

Navíc letošní report také uvádí, že mnoho online dospělých neví, jak se některé z nejčastějších forem počítačové kriminality v průběhu let vyvíjely, a tak těžko rozpozná malware nebo viry ve svém počítači. Ve skutečnosti 40 procent dospělých neví, že malware může pracovat diskrétním způsobem, takže je těžké zjistit, zda počítač byl napaden, a více než polovina (55 procent) si není jista, že jejich počítač je v současné době čistý a bez virů.

„Škodlivé kódy a viry v počítači často nadělají zmatek viditelný na první pohled,“ říká Marian Merritt. „Klasická modrá obrazovka nebo zhroucení počítače mohou upozornit na infekci v počítači. Ale metody počítačových zločinců se vyvinuly. Kyberzločinci už nechtějí být rychle odhaleni. Letošní výsledky ukazují, že téměř polovina uživatelů internetu si není 100procentně jista, že pokud dojde ke zhroucení nebo selhání počítače, jestli nejsou obětí nějakého kyberútoku.“

Silná e-mailová hesla jsou stále základ
Více než čtvrtina (27 procent) z online dospělých uvedlo, že byli vyzváni ke změně svého hesla kvůli ohrožení e-mailového účtu. E-mailové účty mohou být potenciální bránou pro zločince, kteří hledají osobní a firemní údaje. Lidé prostřednictvím e-mailů odesílají a přijímají a ukládají vše od osobních fotografií (50 procent) přes zprávy a dokumenty spojené s prací (42 procent) a bankovní výpisy (22 procent) až po hesla pro ostatní online účty (17 procent).

„Osobní e-mailové účty často obsahují klíč k celému online světu. Nejen, že mohou zločinci získat přístup ke všemu v doručené poště, mohou také resetovat vaše hesla na jakékoli jiné online stránce s použitím funkce ‚Zapomněli jste heslo‘ a zablokovat vaše účty,“ říká Adam Palmer, Norton Lead Cybersecurity Advisor.  „Chraňte svůj e-mail pomocí komplexních hesel a hesla pravidelně měňte.“

Celý report si můžete prohlédnout na stránce http://www.norton.com/2012cybercrimereport.

O produktech Norton společnosti Symantec

Produkty Norton společnosti Symantec chrání spotřebitele před počítačovou kriminalitou pomocí technologií, jako je antivirová ochrana, ochrana před spywarem a ochrana před phishingem, a současně mají nízké nároky na systémové prostředky. Společnost poskytuje také služby, například zálohování online, vyladění počítače a ochranu rodiny online. Staňte se fanouškem týmu Norton v síti Facebook na adrese www.facebook.com/norton a sledujte náš mezinárodní informační kanál @NortonOnline na webu Twitter.

O společnosti Symantec

Společnost Symantec zaujímá světové prvenství v poskytování softwaru, zařízení a služeb, díky nimž mohou podniky i jednotliví zákazníci důvěřovat připojení ke světové síti. Společnost svým zákazníkům poskytuje software a služby zaměřené na předcházení bezpečnostních rizik a rizik týkajících se dostupnosti, dodržování norem a výkonu, a pomáhá jim tak chránit jejich infrastrukturu a informační zdroje a procesy. Společnost Symantec má ředitelství ve městě Mountain View v Kalifornii a pobočky ve více než 40 zemích. Další informace jsou k dispozici na adrese www.symantec.com.

Metodika Norton Cybercrime Report

StrategyOne provedlo mezi 16. a 30. červencem 2012 rozhovory s 13 00 dospělými ve věku 18 až 64 let z 24 zemí (AUSTRÁLIE, BRAZÍLIE, KANADA, ČÍNA, FRANCIE, NĚMECKO, INDIE, ITÁLIE,  JAPONSKO, NOVÝ ZÉLAND, ŠPANĚLSKO, ŠVÉDSKO, VELKÁ BRITÁNIE, USA, BELGIE, DÁNSKO, HOLANDSKO, HONG KONG, MEXIKO, JIŽNÍ AFRIKA, SINGAPUR, POLSKO, ŠVÝCARSKO, SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY).

Tolerance chyb u celkového počtu vzorků dospělých (n=13 018) je + 0,9 % při přesnosti průzkumu 95 %.  V USA a Indii bylo dotazováno 1000 lidí, v ostatních zemích bylo dotazováno vždy 500 lidí. Celosvětové údaje byly vyváženy, aby bylo zajištěno, že všechny země budou mít stejnou váhu: počet dospělých n500.