Evropská komise a FC Barcelona spouští hru pro miliony kuřáků z celé EU

Barcelona/Praha, 1. prosince 2012 – Od dnešního dne budou moci kuřáci z celé Evropy přestat kouřit s Barçou, protože začíná jedinečný program v oblasti veřejného zdraví nazvaný „Quit Smoking with Barça“. (TZ)

Kampaň, společná iniciativa Evropské komise a FC Barcelona, využívá jedinečný přístup vycházející z vědeckých poznatků, jehož cílem je pomoci těm, kdo milují život, Barçu a fotbal, nadobro přestat kouřit.

Nejnovější inovace úspěšné kampaně Evropské komise „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“, která běží poslední dva roky ve 27 zemích EU, „Quit Smoking with Barça“ (quitsmokingwithbarca.eu), využívá jako svůj základ tzv. FCB iCoach, bezplatnou, speciální on-line zdrojovou a mobilní aplikaci, která poskytuje na míru šitý návod a podporu přímo z úst hráčů, trenérů a pracovníků Barçy.

Toto nebývalé partnerství mezi sportovní institucí a Evropskou komisí, které staví na úspěchu kampaně „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“ (exsmokers.eu) a nabízí podporu milionům fanoušků Barçy, může pomoci mnohem většímu počtu ze 140 milionů evropských kuřáků s tímto zlozvykem nadobro skoncovat.

Základem projektu „Quit Smoking with Barça“ je FCB iCoach – osobní zdravotní koučinkový program. Jakmile se kuřák zaregistruje, vyplní krátký dotazník, který určí, jaký typ koučinku pro skoncování s kouřením potřebuje. Na základě odpovědí obdrží tipy, informace a motivaci přímo od hráčů, trenérů a pracovníků klubu Barça, to vše šité na míru individuálním potřebám. K těm, kdo nabízí rady, patří čtyři kapitáni klubu: Carles Puyol, Andres Iniesta, Victor Valdes a Xavi, stejně jako prezident Sandro Rosell, trenér Tito Villanova, Guilermo Amor a další odborníci klubu.

Na tiskové konferenci na Camp Nou před zápasem Barçy v rámci soutěže La Liga proti Athleticu Bilbao prezident FC Barcelona Rosell vyzval fotbalové fanoušky z celé Evropy, aby se přidali: „V Barçe máme ty nejlepší fanoušky na světě a chceme se o ně postarat. Naše heslo „Més que un club“ znamená, že naším závazkem je filozofie, která by měla být vidět ve všem, co děláme. Vždy jednáme uvědoměle a dalším způsobem, jak toho dosáhnout, je stát bok po boku Evropské komisi při spouštění kampaně „Quit Smoking with Barça“. To, že jsme z našich zařízení a našeho stadionu udělali nekuřácké prostory, bylo důležitým milníkem a dnes přichází další milník – spuštění aplikace FCB iCoach. Když se do aplikace FCB iCoach přihlásíte, celý klub vás bude podporovat na každém vašem kroku a bude vám předávat odborné poznatky lidí z našeho klubu, aby vám pomohl ve vašem boji, jehož cílem je nadobro přestat kouřit. Chceme, aby všichni kuřáci zvážili skoncování s kouřením. Pokud se můžete zavázat, že se o to pokusíte, můžeme se my zavázat k tomu, že budeme stát po vašem boku na každém kroku na vaší cestě k nekuřáckému životu. Ještě nikdy tady nebyla lepší chvíle na to, abyste s kouřením skoncovali.“

Hlavním katalyzátorem Evropské komise a Barçy v jejich spolupráci byl společný závazek chránit zdraví lidí, jak říká generální ředitelka pro zdraví a spotřebitele v Evropské komisi, Paola Testori Coggi: „Jsem hrdá na to, že zde dnes mohu oznámit další fázi mise Evropské komise za vytvořením nekuřácké Evropy. Jsem potěšena, že úspěch naší oceněné kampaně „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“ vedl ke spolupráci s tak prestižní institucí světového sportu. V současné době zkouší přestat kouřit s iCoachem téměř 300 000 Evropanů. Doufáme, že zkušenosti, nástroje a poučení shromážděné z našich rozsáhlých zkušeností s protikuřáckými iniciativami, v kombinaci s postavením Barçy, budou moci k nekuřáckému životu inspirovat ještě více lidí.“

Podpora fanoušků

U příležitosti zahájení kampaně byl vybrán tým jedenácti fanoušků Barçy z různých zemí EU, aby se stali prvními lidmi ze svého národa, kteří se přihlásí do aplikace FCB iCoach. Jedenáct fanoušků z kampaně „Quit Smoking with Barça“ bude dnes čestnými hosty na zápase Barçy proti Bilbau, kde na hřiště přinesou vlajku kampaně, zatímco všichni na stadionu budou moci sledovat video, které má kuřáky na Nou Campu povzbudit k účasti v kampani.

Michael řekl o tom, jak je hrdý na to, že může být prvním fanouškem Barçy, který se přihlásí do aplikace FCB iCoach, toto:: „Je tak vzrušující a tak inspirující být součástí této kampaně. Miluju Barçu, proto je pro mě obrovskou ctí, že tady dnes můžu být jako vyslanec za tuto kampaň a za svou zemi. Vím, že přestat kouřit je jednou z nejtěžších věcí, kterou můžete udělat, já sám jsem to s malým úspěchem už zkoušel mnohokrát. Doufám, že tentokrát se mi to podaří už nadobro. Vědomí, že mám v zádech podporu ze strany svých hrdinů, by mohlo udělat hodně a já bych si mohl splnit svůj sen začít vést nekuřácký život.“

Více informací o kampani „Quit Smoking with Barça“ a aplikaci FCB iCoach se dozvíte na internetových stránkách www.quitsmokingwithbarca.eu