Embarcadero uvádí na trh novou vývojářskou platformu jazyka C++ s podporou mnoha zařízení

Praha, 10.12.2012 – Společnost Embarcadero Technologies, vedoucí dodavatel softwarových řešení pro vývoj aplikací a databází, uvedla na trh Embarcadero C++Builder® XE3, nový vývojářský nástroj pro různá cílová zařízení. C++Builder® XE3 přináší nativní kompilátor se zcela novou architekturou, která je schopna kompilace pro různá operační prostředí. (TZ)

Rozšiřuje tak dlouhou rodovou linii vývojových prostředí jazyka C++ pro programátory, dodavatele software a podniky, které spojuje potřeba tvorby výkonných aplikací pro různá cílová zařízení. Nové vydání kompilátoru umožňuje nativní vývoj pro stolní i mobilní zařízení s procesory Intel používající Windows 8 a Mac OS X z jediného zdrojového kódu v jazyce C++.  Již dříve byly oznámeny plány podpory mobilních zařízení s procesorem ARM provozujících systémy iOS a Android; jejich dostupnost je plánována na rok 2013.

Nový C++Builder XE3 též obsahuje plný 64bitový kompilátor a úpravy VCL pro stávající zákazníky používající C++Builder. Milióny stávajících aplikací pro Windows napsaných v C++Builderu tedy lze okamžitě převést na 64bitové verze. Nová 64bitová architektura kompilátoru poskytuje výběr z těch nejlepších jazykových norem C++11 a soulad s knihovnami běžnými v průmyslu.

Vývojáři získávají řadu výhod z následujících možností:

  • Tvorba aplikací pro více zařízení z jediného zdrojového kódu: využitím nové architektury kompilátoru mohou nyní týmy vývojářů vytvářet nativní aplikace pro více zařízení, operačních systémů a konfigurací. Využití jediného zdrojového kódu významně spoří dobu vývoje a s tím spojené náklady.
  • Zrychlení vývoje využitím agilního C++: vývojáři mohou využít běžných rozšíření C++ od Embarcadera pro zrychlení vývoje a snížení požadavků na vývoj. Agilní techniky jako rychlá tvorba prototypů, programování s využitím komponent se zabudovanými vlastnostmi, metodami a událostmi a vizuální metody vývoje dokáží až 5x zrychlit vývoj oproti tradičním postupům.
  • Získání nové úrovně podpory norem a kompatibility jazyka C/C++: vývojáři mohou využít kompilátor kompatibilní s Clang 3.1 s nejnovějšími jazykovými vlastnostmi a knihovnami C++, stejně tak jako integrovat klasický zdrojový kód a přidržet se tak jak stávajících, tak nově vytvořených norem včetně C++11.
  • Získání rychlosti, výkonu a kapacity 64bitového kódu: nová 64bitová architektura kompilátoru C++ vytváří aplikace, které mohou využít více paměti a dat. Vývojáři mohou přímo pracovat s 64bitovým API, ovladači zařízení a systémovými službami. Tím získají možnost tvořit výkonnější, funkčně bohatší a rychlejší aplikace.

 

  • Tvorba vizuálně ohromujících aplikací: aplikace pro pracovní stanice je možno vytvářet ve stylu uživatelského rozhraní Microsoft® Windows 8 i pro starší verze Windows (Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a Windows 8). Podpora Mac OS X a nového displeje Retina dovolí vývojářům tvořit ty nejlépe vyhlížející aplikace pro Mac s výkonem nativního kódu a automatickou podporou displejů HiDPI.

Tři desítky let a C++ stále jede
Už více než 30 let je C++ společným standardem řady operačních systémů a zůstává základní jazykovou volbou i pro současné vývojáře. Většina dnešních významných komerčních klientských i serverových aplikací je napsána v C++ včetně Microsoft Word, Adobe Photoshop, Google Chrome, Firefox, Mac OS X, iOS, databáze Oracle, Microsoft SQL Server, MySQL a dalších. Vedoucí webové společnosti jako Facebook, PayPal a Amazon též používají C++. Obnovený zájem o využití zkušeností s tímto jazykem a denní používání C++ prakticky v každé významné firmě dodávající operační systémy nebo aplikační software naznačuje, že C++ je důležitějším jazykem než kdykoli dříve.

Rodová linie nástroje Embarcadero C++Builder začala před více než 15 lety, kdy skupina vývojářů společnosti Borland vytvořila počáteční platformu C++Builder, která slučovala proslulý kompilátor Borland C++ s nástroji pro rychlý vývoj aplikací. Nový C++Builder je již vytvářen ve společnosti Embarcadero a je i nadále vedoucím nástrojem na trhu, jelikož trvale poskytuje prověřené řešení, jenž nesmírně zlepšuje kvalitu, zkracuje dodací lhůty a snižuje celkové náklady na vlastnictví při vývoji v C++. Na rozdíl od ostatních nástrojů pro C++ nabízí platforma C++Builder skvělé vyvážení agilního vývoje, podpory norem, souladu s pravidly a schopnosti vytvářet projekty pro různá zařízení; to vše z jediného zdrojového kódu.

Co o produktu říkají vedoucí pracovníci

„Zpestření nabídky klientských zařízení během posledních několika let bylo pro sektor informatiky otřesem a mělo zásadní dopady na vývojáře software“, říká pan Michael Swindell, starší viceprezident pro marketing a produkty u společnosti Embarcadero. „Otázkou pro dnešní vývojáře je najít způsob, jak dodávat aplikace pro více různých zařízení včetně Windows, Mac, iOS a Android, aniž by bylo třeba slevovat z výkonu aplikací a pohodlí uživatelů a přitom zásadním způsobem nezvyšovat dobu a náklady vývoje. Toto je problém a příležitost pohánějící naši předělávku platformy C++. Pomocí nového C++Builderu XE3 budou vývojáři schopni vyvinout jednou a nativní aplikaci pak nasadit na různé platformy. Postupně budeme k tomuto řešení přidávat další platformy a výhody pro vývojáře se budou nadále zvyšovat.“

 

„C++Builder je pro mne ten nejlepší kompilátor C++ pro Windows na trhu“, říká pan Humberot Bejarano Bravo, generální ředitel společnosti Neural Engine. „Jde o jediný nástroj jazyka C++ pro skutečně rychlý vývoj aplikací, jehož pomocí můžeme snadno vyvíjet naše vlastní komponenty a má též rozsáhlou síť partnerů, kteří vyvíjejí mnoho dalších komponent. Prototypy dokážeme vytvořit během minut. S přicházející podporou 64bitového počítání jsou naše aplikace připraveny pro všechny druhy počítačů a operačních systémů.“

CodeRage 7 a C++
V pondělí dne 10.12.2012, od 17:00 CET (ČR a SR) se pan Bjarne Stroustrup, architekt a původní implementátor programovacího jazyka C++ připojí do konverzace s panem Davidem Intersimone, viceprezidentem pro vztahy s vývojáři a hlavním popularizátorem nástrojů Embarcadero. Jejich konverzace o C++ proběhne živě v rámci CodeRage 7, online konference společnosti Embarcadero připravené speciálně pro profesionály v oboru vývoje software; druhá část konference je tentokrát věnována jazyku C++. Všechny přednášky během konference CodeRage 7 jsou přístupné zdarma, pouze požadují předběžnou registraci na stránce http://forms.embarcadero.com/forms/CodeRage7Registration.

Dostupnost
Produkt je ihned dostupný od zastoupení Embarcadero pro ČR a SR; prosíme navštivte stránku http://www.embt.cz/cs/produkty/15-c-builder, kde najdete další informace.

O společnosti Embarcadero Technologies

Embarcadero Technologies, Inc., společnost zabývající se správou a dodáváním software, je vedoucím dodavatelem softwarových nástrojů pro vývojáře aplikací a databází. Pomocí oceňovaných produktů Embarcadero mohou profesionálové správně navrhovat systémy, vytvářet je rychleji a provozovat je bezpečněji bez ohledu na platformu nebo programovací jazyk. Devadesát ze sta největších společností v USA a aktivní komunita více než tří miliónů uživatelů na celém světě se spoléhá na produkty Embarcadero, které jim pomáhají zvyšovat produktivitu, optimalizovat náklady, zjednodušovat přijímání změn, zajišťovat shody s normami a zrychlovat vývoj a inovace. Společnost byla založena v roce 1993, její ústředí je ve městě San Francisco, USA; pobočky a partnery má v mnoha zemích. Embarcadero je online na adrese www.embarcadero.com. V České republice a Slovenské republice je zastoupením společnosti Embarcadero Technologies společnost Borland s.r.o. a její webovou prezentaci najdete na adrese www.embt.cz.