Visa Europe vydala v České republice už 590 000 bezkontaktních karet

Praha, 24. ledna 2013 – Nejnovější výsledky asociace Visa Europe ukázaly, že platby bezkontaktními kartami se stávají stále častěji nejpohodlnějším způsobem, jak platit v obchodech za každodenní nákupy. Na českém trhu bylo v loňském roce vydáno přes 590 000 bezkontaktních karet Visa a celkový počet bezkontaktních transakcí za rok 2012 narostl na 2,011 milionů, a mezikvartálně se objem transakcí navýšil o 186%. (TZ)

  • Objem bezkontaktních transakcí vzrostl v posledním čtvrtletí loňského roku o celých 186%

  • Terminály Visa payWave nyní pokrývají 13% všech platebních karetních  terminálů v České republice

Tato data jsou jasným důkazem úspěšného uvedení nové inovativní technologie v České republice, která je podporována stále větším počtem obchodníků, u nichž zákazníci mohou uplatnit své bezkontaktní karty. Bezkontaktní terminály lze od konce prosince 2012 nalézt  už na 10 000 míst v České republice, což nyní představuje 13% z celkového počtu platebních terminálů u nás.

„Bezkontaktní karty začínají být velmi výhodné pro české spotřebitele, kteří je používají především pro menší nákupy a jako alternativu plateb v hotovosti. Čeští držitelé karet preferují rychlost a jednoduchý platební proces, kde stačí přiložit bezkontaktní kartu k terminálu. K rozvoji používání těchto karet přispěl velkou měrou i zájem obchodních řetězců, supermarketů, restaurací a kaváren.

První bezkontaktní karta byla na český trh uvedena v roce 2011. Na konci loňského roku se počet těchto karet zvýšil na 590 000 a nyní s nimi můžeme platit na téměř 10 000 místech po celé zemi. Skrze naši novou platformu zpracování a na základě odborných znalostí, které jsme získali na našich trzích, jsme pro naše členy a obchodní partnery úspěšně zavedli první komerční program a tři mobilní projekty. Pevně doufáme, že budou i nadále podporovat bezkontaktní trend, který započal v roce 2012.” uvedl Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Celkově se používání platebních karet Visa zvýšilo o téměř 15% (po dobu 12 měsíců do září 2012) a jejich celkové výdaje dosáhly 23,7 miliard euro, což je nárůst o 7,44%. V loňském roce se uskutečnilo více než 183 milionů transakcí na prodejních místech (POS) po celé České republice a meziroční nárůst znázorňuje více než 14,82%. U obchodníků bylo kartami Visa utraceno více než 6,6 miliard euro. To představuje nárůst o 13,88%.

„Za posledních několik let sledujeme, že Češi stále častěji využívají bezkontaktní platby. Nejsou to však pouze mladí lidé, kteří používají své karty pro každodenní nákupy. Lidé starší generace jsou více důmyslnější při utrácení a zjistili, že jejich karty nabízejí vyšší bezpečnost, snadné používání a pohodlí,“ dodává Marcel Gajdoš. Rostoucí používání karet pro nižší platby je značně podpořeno trendem v průměrné hodnotě POS transakcí, které se snížily o 0,82% na 36,2 euro.

Rostoucí zájem Čechů o používání platebních karet při nákupu zboží a služeb běžné spotřeby nám dokládá celkový počet užívaných karet Visa. Ten na konci září loňského roku činil v ČR 5 622 000. Situace nám za posledních pět let potvrdila, že záměna hotovosti za kartu se výrazně zrychlila. Celkové útraty karet Visa se od té doby více než zdvojnásobily – od 10 miliard euro v roce 2005 až na 23,7 miliard euro v roce 2012.

O asociaci Visa Europe

Visa Europe je společnost zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 36 zemích Evropy.

Visa Europe vyvíjí nejmodernější technologie a vytváří infrastrukturu umožňující elektronické platby milionům evropských zákazníků, podniků i vlád. Její členové nesou odpovědnost za vydávání karet, registraci prodejců a stanovování výše poplatků pro držitele karet a obchodníky.

Asociace Visa Europe poskytuje vysoko objemový a zároveň nízkonákladový obchodní model, který svým členům nabízí široké spektrum služeb. Přebytek jejích investic je znovu reinvestován do podnikání podniku a zároveň použit ke zhodnocení kapitálu a rezerv. Za posledních šest let investovala Visa Europe více než 1 miliardu euro do nových technologií a infrastruktury.

V Evropě nyní existuje 466 milionů karet Visa, přičemž každé euro z 6,75 euro je utraceno právě touto kartou. Téměř 80% obchodu společnosti Visa Europe tvoří debetní karty. Do září loňského roku byl tímto typem karty utracen více než 1 bilion euro. Roční útraty prostřednictvím online nakupování se poprvé vyšplhaly na 200 miliard euro (202 mld).

Asociace Visa Europe byla založena v roce 2004. Je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti fungují s cílem zajistit bezchybné globální platby Visa. Jakožto specializovaný evropský platební systém dokáže Visa rychle a pružně reagovat na konkrétní požadavky evropských bank a jejich klientů – držitelů karet i obchodníků. Zároveň efektivně pomáhá naplňovat cíl Evropské komise tj. vytvoření skutečného vnitřního platebního trhu.

Více informací naleznete zde: www.visaeurope.com