Trend Micro zveřejňuje předpovědi v oblasti bezpečnosti pro rok 2013 a další období

Podle zprávy společnosti Trend Micro Incorporated, globálního lídra v oblasti bezpečnosti cloudu, budou boj proti kyberzločinu v roce 2013 komplikovat zejména hrozby namířené proti platformě Android, cloudu a zařízením typickým pro současný digitální životní styl. (TZ)

“V roce 2013 bude pro lidi obtížnější zvládat bezpečnost svých zařízení,” uvedl Raimund Genes, CTO společnosti Trend Micro. “Vzhledem k různým platformám, operačním systémům a bezpečnostním modelům bude ochrana složitější než kdykoliv dříve. ”

Zpráva společnosti Trend Micro “Security Threats to Business, the Digital Lifestyle, and the Cloud,” naznačuje v hlavních rysech 10 nejzávažnějších hrozeb, kterým budou podniky a spotřebitelé v následujícím roce čelit. Zprávu lze stáhnout zde: http://www.trendmicro.cz/media/misc/2013-predictions-security-threats-en.pdf.

K hlavním bodům zprávy patří:

  • Nejzávažnější hrozby během roku 2013 budou zřejmě škodlivé a vysoce rizikové aplikace pro platformu Android. Trend Micro předpovídá, že se jejich počet zvýší z 350.000 na konci roku 2012 až na 1 milion.
  • Zatímco tradiční malware pro PC bude zřejmě v příštím roce trochu ustupovat do pozadí, bohatě jej nahradí hrozby mířené na zařízení s operačním systémem Android.
  • Příchod dalších zařízení digitálního životního stylu může znamenat, že se objeví hrozby zacílené na nové neočekávané cíle, například televizní přístroje nebo různé digitální domácí přístroje.
  • Dalším místem, kde naleznou bezpečné útočiště kyberzločinci na útěku, se pravděpodobně stane Afrika.

Některá další zjištění:

  • Pomalé přijetí Windows 8 v rámci podnikové sektoru znamená, že hlavními subjekty, které budou v příštím roce využívat zdokonalení tohoto operačního systému v oblasti bezpečnosti, budou spotřebitelé.
  • Kyberzločinci se budou zaměřovat na legitimní coudové služby a narušení integrity dat zůstane i v roce 2013 hlavní bezpečnostní hrozbou, zčásti proto, že existující bezpečnostní nástroje nechrání data v cloudu tak dobře jako v tradičním úložišti.
  • Spotřebitelé budou ve větším rozsahu používat více výpočetních platforem a zařízení, takže jejich zabezpečení bude pro ně představovat náročnější problém.
  • Politicky motivované útoky se budou během roku 2013 vyznačovat větší destruktivností.
  • Vývoj v oblasti konvenčního malwaru bude postupovat pomalu, nových závažných útoků se objeví jen málo. Avšak útoky, které se objeví, budou sofistikovanější a bude obtížnější je detekovat.
  • Aktivity směrující ke globální potírání kyberzločinu nabývají na síle, ale bude to trvat ještě dva nebo tři roky, než se dosáhne plné implementace.

Uprostřed celkově pochmurné předpovědi však svítá i určitá naděje:

“Dobrá zpráva je, že lidé zodpovědní za bezpečnost nyní mají perfektní příležitost nastavit nové standardy a zavést nová řešení, která budou mít znepokojivý dopad na undergroundovou ekonomiku,” řekl Genes.

Pokud se tak stane, možná jednou bude rok 2013 v historii zapsán jako rozhodující bod zvratu ve válce proti kyberzločinu.

Podpůrné informace:

Trend Micro, CTO, Raimund Genes, video blog: LINK

“The Growing Threat of Mobile Malware” (Rostoucí hrozba mobilního malwaru) http://about-threats.trendmicro.com/us/mobilehub/mobilereview/rpt_mothly_mobile_review_201209_the_growing_problem_of_mobile_adware.pdf

“US 2012 Election Apps May Lead to Data Disclosure” (Aplikace používané při volbách v USA 2012 mohou vést k odhalení dat)  http://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/us-2012-election-apps-may-lead-to-data-disclosure/

“More Adware and PLANKTON Variants Seen in App Stores” (V appstorech se objevuje více adwaru a variant PLANKTON) http://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/more-adware-and-plankton-variants-seen-in-app-stores/

“Apps As Browsers: Can You Trust Your Mobile Apps” (Aplikace jako prohlížeče: Můžete důvěřovat svým mobilním aplikacím?) http://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/apps-as-browsers-can-you-trust-your-mobile-apps/

“Only 20% of Android Mobile Device Users Have a Security App installed” (Pouze 20 % uživatelů mobilního zařízení Android má nainstalovánu bezpečnostní aplikaci) http://fearlessweb.trendmicro.com/2012/misc/only-20-of-android-mobile-device-users-have-a-security-app-installed/

Zpráva je k dispozici zde

http://www.trendmicro.cz/media/misc/2013-predictions-security-threats-en.pdf