Aplikace České peníze nově i pro Android

České bankovky a mince a jejich ochranné prvky si nyní mohou do detailu prohlédnout uživatelé mobilních zařízení s operačním systémem Android. Aplikace České peníze pro chytré telefony nebo tablety s tímto operačním systémem je od úterý 26. února zdarma ke stažení v Google Play. (TZ)

Aplikace České peníze pro mobilní zařízení s operačním systémem Android nabízí detailní snímky a popisy všech českých bankovek a mincí, včetně obrazového i textového průvodce ochrannými prvky. Hodit se bude každému, kdo chce mít po ruce jednoduchý návod na určování pravosti a platnosti českých peněz, aplikaci ale ocení i turisté, kteří poprvé cestují do České republiky a neznají zdejší měnu. Česká a anglická verze aplikace je zdarma ke stažení v Google Play – obchodě s aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android.

Průvodce kontrolou ochranných prvků bankovek nabízí aplikace České peníze pomocí simulace jejich nasvícení UV světlem, prvky viditelné proti světlu představí funkce podsvícení a u přístrojů, které mají akcelerometr (čidlo pro rozpoznávání změn v rychlosti, směru a pohybu v prostoru), je možné pozorovat také efekt opticky proměnlivé barvy patrný při sklopení bankovek s inovovanými vzory.

 

Aplikace České peníze je dalším z nástrojů centrální banky, které představují české bankovky a mince veřejnosti. Pro ČNB ji vyvinula společnost Zentity. Už na počátku roku 2012 ČNB představila aplikaci České peníze pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS, která se ihned po svém oficiálním představení stala v Appstoru nejstahovanější českou aplikací v kategorii Finance. Za jeden rok si ji stáhlo přes 11 tisíc uživatelů.

Na konci roku 2012 ČNB představila webovou stránku a interaktivní vzdělávací výstavu „20 let chráníme českou korunu“, která na sadě interaktivních her představuje hlavní poslání ČNB, včetně péče o plynulost peněžního oběhu a ochrany bankovek. Podrobné prozkoumání platných českých bankovek a mincí na počítači umožňují také webové animace České bankovky a České mince. Na webu ČNB jsou dále ke stažení a vytištění brožury Bankovky a mince a Průvodce ochrannými prvky bankovek.

Česká národní banka je ústřední bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz, ochranou spotřebitele a devizový dohled. Jako banka státu ČNB vede účty a provádí platební styk a další bankovní služby pro stát a veřejný sektor.