Samsung představuje novou technologii obrazových snímačů pro mobilní zařízení

Praha, 26. září 2013 – Společnost Samsung Electronics Co., Ltd., přední světový poskytovatel vyspělých polovodičových řešení, představila ISOCELL, novou pokročilou pixelovou technologii pro obrazové snímače CMOS. Tato nová technologie výrazně zvyšuje světelnou citlivost a efektivně řídí absorpci elektronů, což vede k vyšší věrnosti barev i při špatných světelných podmínkách. ISOCELL zlepšuje kvalitu obrazu a zpříjemňuje práci se špičkovými chytrými telefony a tablety, které obsahují snímače s touto novou perspektivní technologií. (TZ)

„Díky pokroku v technologiích tvorby obrazových prvků a zpracování obrazu je pro uživatele fotoaparátů v chytrých telefonech a tabletech snazší pořídit překrásné a jasné snímky a podělit se o ně s ostatními,“ řekl Taehoon Kim, viceprezident divize System LSI Marketing společnosti Samsung Electronics. „Technologie ISOCELL je další novinkou, která výrazně zvyšuje laťku v oblasti kvality obrazu a je dokladem vedoucího postavení společnosti Samsung ve vývoji obrazových snímačů pro mobilní zařízen,“ dodal Taehoon Kim.

Kvalita obrazového snímače je dána množstvím světla, které je přesně zachyceno jednotlivými prvky (pixely) snímacího pole. Vzhledem k rostoucím požadavkům uživatelů na zvyšování rozlišení a kvality obrazu při současném zachování velikosti fotoaparátů se musejí zmenšovat pixely a zároveň se musí zvyšovat jejich výkon.

Pro splnění tohoto úkolu se předchozí vývoj snímačů zaměřoval na zlepšení absorpce světla každého pixelu a vedl k přechodu od technologie FSI (Front Side Illumination) k technologii BSI (Back Side Illumination), která k maximalizaci fotoelektrické účinnosti umisťuje na povrch fotodiodu. I když ve své době byla technologie BSI velmi účinná, má vzhledem k neustále se snižující velikosti pixelů také svá omezení, pokud jde o zlepšování kvality obrazu.

V návaznosti na dosavadní vývoj a ve snaze o vytvoření kvalitnějších obrazových snímačů pro mobilní zařízení Samsung vyvinul a nechává si patentovat technologii ISOCELL, novou generaci obrazových prvků. Technologie ISOCELL tvoří mezi sousedními pixely fyzickou bariéru a navzájem je od sebe izoluje. Tato izolace umožňuje zachycení většího počtu fotonů v mikročočkách a jejich absorpci do správné fotodiody pixelu, což minimalizuje nežádoucí elektrické přeslechy (crosstalk) mezi pixely a umožňuje větší kapacitu pixelu (FWC).

V porovnání s běžnými BSI pixely snižují pixely ISOCELL přeslechy zhruba o 30 procent, výsledkem čehož je vyšší věrnost barev, ostrost a sytost při reprodukci původní barvy a o 30 procent vyšší kapacita pixelu (FWC), což zajišťuje větší dynamický rozsah.

Obrazový snímač s technologií ISOCELL může kromě toho mít o 20 procent větší úhel hlavního paprsku (CRA), což snižuje výšku fotografického modulu. Proto je vhodný pro tenká a malá mobilní zařízení.

Osmimegapixelový obrazový snímač S5K4H5YB, který obsahuje tuto novou technologii jako první, využívá pixely ISOCELL o velikosti 1,12 μm a jeho optický formát je 1/4 palce. S5K4H5YB je v současné době poskytován zákazníkům ve vzorcích. Sériová výroba je plánována na 4. čtvrtletí roku 2013.

Podle společnosti pro průzkum trhu TECHNO System Research bude v roce 2014 přibližně 66 procent chytrých telefonů obsahovat obrazové snímače s rozlišením 8 a více megapixelů.

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung Electronics Co., Ltd. je světová jednička v oblasti technologií, které otevírají nové možnosti lidem na celém světě. Díky neustálým inovacím a objevům, transformujeme svět televize, chytrých telefonů, notebooků, tiskáren, fotoaparátů, domácích spotřebičů, zdravotnického zařízení, polovodičů a LED řešení. Zaměstnáváme 270 000 lidí v 79 zemích světa s ročním obratem 187,8 mld. USD. Chcete-li se dozvědět více, navštivte www.samsung.com.