Intel a Arduino společně podpoří vzdělání a invence

MAKER FAIRE ROME, ŘÍM, 3. října 2013 – Generální ředitel společnosti Intel Brian Krzanich dnes oznámil uzavření dohody o spolupráci s Arduino LLC, přední otevřenou hardwarovou platformou pro tvůrčí a vzdělávací komunitu. Krzanich rovněž představil desku Intel® Galileo, vůbec první produkt v nové rodině vývojových desek kompatibilních s Arduinem a postavených na architektuře Intel. (TZ)

Vývojová sada Arduino a software s programovacím rozhraním výrazně usnadní umělcům, designérům a dalším nadšencům, kteří často nedisponují technickými zkušenostmi, vytváření interaktivních objektů nebo prostředí. Na základě vývojové desky Galileo budou Intel a komunita Arduino úzce spolupracovat na produktech, které přinesou této rozrůstající se komunitě tvůrců výkon, škálovatelnost a technologie Intel. Brian Krzanich na akci též oznámil, že Intel v následujících osmnácti měsících věnuje 50 000 desek Intel® Galileo tisícovce univerzit po celém světě.

Vývojová deska Intel® Galileo: Co všechno dokážete vytvořit?

Intel Galileo je první produkt v nové rodině vývojových desek kompatibilních s Arduinem a postavených na architektuře Intel. Je určený pro tvůrčí a vzdělávací komunitu.

Vývojová deska běží na otevřeném operačním systému Linux se softwarovými knihovnami Arduino, což umožňuje škálovatelnost i recyklaci stávajícího softwaru jakožto „skici”. Intel Galileo lze programovat prostřednictvím operačních systémů Mac OS*, Microsoft Windows i Linux. Deska byla rovněž navržena tak, aby byla hardwarově i softwarově kompatibilní s ekosystémem Arduino.

Intel Galileo je osazen procesorem Intel® Quark SoC X1000, prvním z rodiny Intel® Quark nabízející energeticky úsporné čipy s malým jádrem. Technologie Intel® Quark rozšíří v budoucnu dosah architektury Intel do dynamicky se rozvíjejících oblastí — od tzv. „internetu věcí” až po výpočetní techniku integrovanou do oblečení. Quark SoC X1000 byl navržen v Irsku, jedná se o 32bitový jednojádrový, jednovláknový čip kompatibilní s Pentium® ISA (Instruction set architecture) a frekvencí 400 MHz.

Aby bylo možné rozšířit nativní použití i funkce mimo ekosystém Arduino, byla deska Intel Galileo vybavena řadou standardních počítačových I/O rozhraní, včetně ACPI, PCI Express*, 10/100Mb Ethernet, SD, portů USB 2.0 a EHCI/OHCI USB, vysokorychlostním sériovým portem RS-232, programovatelným 8MB NOR flash a JTAG portem pro snadný debug. Intel Galileo rovněž přináší výhody Arduino JDE s širokými možnostmi vývoje a vyspělými funkcemi plnohodnotného, nemodifikovaného softwarového stacku Linux — to vše je integrováno do jedné platformy a podporováno běžnými open source nástroji.

Celkově lze říci, že vývojová deska Intel Galileo je skvělý nástroj pro rychlé vytváření jednoduchých interaktivních designů, jako je například display z LED diod reagující na sociální média, ale stejně tak dokáže posloužit i pro složitější projekty, od automatizace domácích spotřebičů až po stavbu robotů o velikosti člověka ovládaných chytrým telefonem.

Intel Galileo bude uveden do konce listopadu. Více informací o možnosti koupě a další detaily se dozvíte na adrese http://maker.intel.com a www.intel.com/support/go/galileo.

Intel: vzdělávací a tvůrčí komunita

Společnost Intel podporuje tvůrčí činnost v učebnách, laboratořích nebo v soukromých dílnách.

Je také zakládajícím sponzorem iniciativy Maker Education Initiative, v níž se rovněž angažují firmy Maker Media*, Pixar* a Cognizant. Vedle toho podporuje vlastní iniciativu Start Making!, jež cílí na rozvoj tvůrčího sebevědomí a nadšení u dětí. Prostřednictvím tohoto programu Intel uvádí vzdělávací aktivity, které lze poté provádět nejen v učebnách, ale i doma a které používají dostupné elektronické sady, softwarové nástroje a běžné objekty v domácnosti.

V uplynulém desetiletí společnost Intel investovala přes miliardu dolarů do základního a středního školství ve více než šedesáti zemích světa

O platformě Arduino

Arduino je první rozšířená open-source hardwarová platforma založená v roce 2005 s cílem usnadnit vytváření elektronických prototypů. Umožňuje vytvářet interaktivní produkty běžným lidem bez technického vzdělání. Ekosystém Arduino je kombinací třech různých prvků, včetně malé elektronické desky, jejímž prostřednictvím lze snadno a levně programovat mikroovladač, bezplatnou softwarovou aplikaci pro programování. Webová stránka www.arduino.cc každý den propojí tisícovky lidí a vyměňují si své rady, zkušenosti a společně přispívají k projektu.

O společnosti Intel

 Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.