Téměř třetina českých uživatelů se na veřejné Wi-Fi síti nijak nechrání

Skoro třetina uživatelů v Česku, konkrétně 28 %, si nijak nedává pozor při připojování k veřejné Wi-Fi síti. 23 % pak bez starostí nakupuje online nebo provádí bankovní transakce bez ohledu na to, kde a jak jsou připojeni. Pouze 12 % uživatelů si dá práci s tím, aby zjistilo, jakou technologii šifrování daný připojovací bod používá. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International Kaspersky Consumer Security Risks mezi 8 600 respondenty v 19 zemích světa. 400 z nich pocházelo z České republiky. (TZ)

Analytici Kaspersky Lab přitom upozorňují na to, že nikdy nemůžete vědět, co třeba člověk sedící hned vedle u stolu na svém notebooku dělá – může si jen číst e-maily, ale také může monitorovat internetový provoz v okolí – včetně toho vašeho. A pro kybernetického zločince je sledování nezašifrovaného obsahu, včetně tajných dat, hesel či osobních detailů, hračkou. Informace na nezabezpečených sítích lze získat i v situaci, kdy se uživatel připojuje s pomocí hesla a přihlašuje se na zabezpečené stránky „https“.

Desetina uživatelů čelí phishingu „bank“

Za zmínku stojí i fakt, že nejen nechráněné Wi-Fi může způsobit uživatelům problémy.  Z průzkumu Kaspersky Consumer Security Risks vyplynulo, že každý devátý český uživatel obdržel falešný e-mail imitující komunikaci jeho banky. Pomocí takového e-mailu se kybernetičtí zločinci snaží nalákat uživatele na falešné stránky, na nichž by zadali své osobní nebo přihlašovací údaje a poskytli tak přístup k jejich penězům. V porovnání s celosvětovými čísly jsou na tom Češi o něco lépe – ve světě falešné e-maily od bank obdrželo 30 % respondentů. Stále více lidí přitom platí nebo převádí peníze online.

Shodně jako u bank, 11 % českých uživatelů v průzkumu uvedlo, že dostali podezřelý email od internetového obchodu. 8 % pak bylo automaticky na falešnou stránku přesměrováno. A poměrně vysoký podíl českých i světových respondentů – 6 % – přiznalo, že na těchto stránkách zadali nevědomky své údaje. Každý padesátý respondent z Česka pak přišel o peníze.

Jedno ze základních doporučení, jak se vyhnout těmto útokům i peněžním škodám, je využití výhradně zabezpečených připojení a dalších proaktivních bezpečnostních nástrojů. Jedním z nich je například technologie Safe Money k ochraně bankovních a platebních operací na internetu. Aktivuje se automaticky a ochraňuje před zranitelnostmi, phishingovými stránkami, malwarem nebo kybernetickými zločinci sledujícími internetový provoz na veřejné Wi-Fi síti. Využívá k tomu mimo jiné i databázi důvěryhodných stránek a certifikátů nebo funkci safe keyboard, která zabraňuje odezírání psaní na klávesnici (tzv. keylogging).

Účinné technologie, jako je například Safe Money, jsou součástí produktů Kaspersky Lab pro domácí uživatele včetně Kaspersky Internet Security – Multi-Device, chránícího několik zařízení najednou, ať už se systémem Windows, produkty Apple nebo Android.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již 16 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2013-2017 Forecast and 2012 Vendor Shares – August 2013“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2012.