Technology Fast 50: Internet Shop si drží pozici nejrychleji rostoucí technologické firmy v ČR

Praha, 25. října 2013 – Nejrychleji rostoucí technologickou firmou v České republice se stala společnost Internet Shop, která provozuje e-shop s kosmetikou Parfums.cz. Za ní se umístil výrobce komplexních síťových řešení INVEA-TECH a poskytovatel aplikací, řešení a služeb pro IP telefonii ZOOM International. Vyplývá to z aktuálního žebříčku Technology Fast 50, který sleduje 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě. (TZ)

Žebříček, který již 14. rokem sestavuje společnost Deloitte, vychází z porovnání tržeb technologických společností za posledních pět let. Letos se v něm umístily firmy z osmi zemí – z České republiky, Chorvatska, Litvy, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Srbska.

„Nejvyšší zastoupení v žebříčku tvoří společnosti, které se zaměřují na vývoj softwaru. Z celkového počtu je 58 % firem právě z této oblasti, následují poskytovatelé internetových služeb, jejichž podíl se meziročně snížil z více než jedné třetiny (35 procent) na čtvrtinu (26 procent). Jen desetina firem se soustředí na oblast telekomunikací a sítí,“ uvedl k výsledkům Petr Viktora, partner v oddělení ICT poradenství společnosti Deloitte.

Pozici nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě obhájil opět rumunský internetový prodejce letenek Vola.ro, jehož tržby v posledních pěti letech vzrostly o 8 729 %. Průměrný růst společností v žebříčku Technology Fast 50 se letos snížil z 1 026 % na 671 %, což je nejméně od roku 2004.

„Soutěž zviditelňuje relativně mladé, ale úspěšné společnosti, nejen v České republice, ale především v celém středoevropského regionu, a to je pro účastníky právě to atraktivní. Celkově se 22 společností do letošního žebříčku dostalo vůbec poprvé. Nejvíce firem zastoupených v žebříčku mělo Polsko (22 společností), Maďarsko (8 společností), Rumunsko (6 společností).  Z České republiky se umístilo 5 společností a z Chorvatska 4.“ dodala Gabriela Jindřišková, senior manažerka v auditu společnosti Deloitte.

Kategorii „Vycházející hvězdy“ letos ovládla rumunská softwarová společnost INSOFT Development & Consulting, jejíž růst v posledních třech letech (2010 – 2012) činil 2 884 %. Z českých zástupců se na čtvrtém místě umístil Geosense a na devátém místě Inmite.

V kategorii „Velká pětka“ zvítězila polská firma GOCLEVER a  na druhé místě se umístil Internet Shop, provozující e-shop Parfums.cz.

„Nemáme žádný tajný nebo speciální recept na úspěch. Od počátku jsme se plně orientovali na zákazníka a jeho potřeby. Nabízíme produkty, o které má zájem a za ceny, které jsou pro něj příznivé,“ uvedl k výsledkům Radek Ondrášík, marketingový ředitel společnosti Internet Shop. „Pro udržení současného tempa růstu nabídneme zákazníkům zcela nové produkty. Plánujeme ještě více zkrátit dodací lhůty a formou klasických obchodů se k nim dostat o něco blíže,“ dodal Radek Ondrašík.

O žebříčku Technology Fast 50 ve střední Evropě

Žebříček Technology Fast 50 vyhodnocuje nejrychleji rostoucí technologické společnosti, a to na základě růstu tržeb za období posledních pěti let. Do žebříčku se společnosti registrují prostřednictvím webových stránek www.deloitte.com/fast50ce, kde jsou rovněž zveřejněna kritéria pro účastníky a podmínky soutěže. V hodnocení za rok 2013 byly analyzovány tržby za období 2008 až 2012.

Hlavní kategorie

K zařazení do žebříčku Technology Fast 50 musí společnost splňovat následující podmínky:

  • roční tržby společnosti dosahují minimálně 50 000 eur v každém roce v letech 2008 až 2012

  • sídlo firmy v jedné z následujících zemí ve střední Evropě: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko nebo Slovinsko

  • vývoj či výroba vlastních technologií, či vynakládání významné části kapitálu na výzkum a vývoj

  • vlastnická struktura, která vylučuje většinově vlastněné dceřiné společnosti strategických subjektů

Vítězné firmy jsou následně vybrány na základě vyhodnocení registrovaných firem splňujících kvalifikační předpoklady podle růstu tržeb během pětiletého období v letech 2008 až 2012.

Kategorie „Vycházející hvězdy“

Do kategorie Vycházející hvězdy společnost Deloitte řadí „mladé“ firmy, které vykazují velký potenciál, ale jsou příliš nové na to, aby mohly splnit požadavek minimální doby působení v odvětví pět let nutný pro zařazení do hlavní kategorie. Pro kvalifikaci musí společnosti působit v odvětví tři až pět let a ve všech třech posledních letech (2010 – 2012) musí jejich tržby přesáhnout 30 000 eur. Jinak platí stejná kritéria jako pro zařazení do hlavní kategorie Technology Fast 50.

Kategorie „Velká pětka“

Kategorie „Velká pětka“ zahrnuje velké rychle rostoucí společnosti, které dosáhly v předchozích pěti letech mimořádného růstu. Pro kvalifikaci musí společnosti splnit stejná kritéria jako pro hlavní kategorii Technology Fast 50 s výjimkou ročních tržeb ve finálním sledovaném roce (2012), v němž musí tržby pro zařazení do této kategorie přesáhnout 25 milionů eur.

Více informací o celém projektu Technology Fast 50 naleznete na www.deloitte.com/fast50ce.