Video Intel: Seznamte se s percepčními technologiemi

Praha, 21. října 2013 – Díky procesorům Intel® Core™ čtvrté generace s kódovým označením Haswell se počítačům v brzké době otevřou nové smysly. S novou mikroarchitekturou Haswell je nejen možné vyrábět ještě tenčí a lehčí ultrabooky i další konvertibilní zařízení s vyšším výkonem a delší výdrží baterie, ale také uživatelům zpřístupnit percepční computing. Po dotykovém rozhraní, které je již samozřejmostí u zařízení v kategoriích ultrabooků a konvertibilních zařízeních typu „dva v jednom“, přichází na řadu ovládání počítačů prostřednictvím hlasu a gest. Percepční výpočetní technika stojí na využití senzorů a kamer, jež jsou implementovány do mobilních zařízení. (TZ)

K vývoji interaktivních aplikací s percepčními funkcemi budou moci vývojáři nejnověji využít také novou sadu Intel® Perceptual Computing Software Development Kit (SDK) 2013.

K čemu bude možné “uši a oči”, které počítačům narostou, využít? Přepis řeči dosáhne stoprocentní spolehlivosti tím, že se zkombinuje rozpoznávání hlasu a odečítání rtů. Kuchař s rukama od mouky bude moci obracet stránky receptů pouhým mávnutím ruky, stejně jako prezentující slidy v prezentaci. Intonace hlasu prozradí únavu či rozladění a doma člověka, který není fit, přivítá přívětivá hudba a osvětlení. Panika v hlase při řízení auta aktivuje dotaz počítače, zda nemá vytočit číslo tísňového volání. Domácí senzory rozpoznají, že počítač užívá neoprávněná osoba, a odešlou majiteli její fotografii. Všechny tyto vymoženosti nejsou pouhou fikcí, nýbrž otázkou velice blízké budoucnosti.

Důležité je, že žádný z nových intuitivních a přirozených způsobů ovládání nebude znamenat soumrak těch stávajících: společně s myší a klávesnicí vytvoří multimodální rozhraní, v němž se ten nejvhodnější způsob interakce vybere na základě kontextu a historie uživatele.

Další možnosti zařízení vybavených percepčními technologiemi demonstrovala dr. Genevieve Bellová, antropoložka společnosti Intel, na konferenci Intel Developer Forum možnosti. Patří sem mimo jiné i možnosti mobilních zařízení v oblasti jejich zabezpečení, například autentifikace uživatele podle chůze. Právě chůze patří mezi jedinečné znaky každého člověka a mobilní přístroj je podle ní schopen rozpoznat oprávněného uživatele a zpřístupnit mu konkrétní funkce telefonu.

Animované video představující percepční technologie

http://youtu.be/tFETPmI9Jyc

Video s demonstracemi Genevieve Bellové na Intel Developer Foru

http://intel.synapticdigital.com/Intel-Video-Library/intel-fellow-anthropologist-lays-out-mobile-future-beyond-smartphones-and-tablets/s/7e89a8df-51ab-4fbb-bbe7-97846350c245

O společnosti Intel

Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.