Již brzy odstartuje prodej 3D tiskáren pro domácí použití.

Pod značkou 3Dfactories brzy odstartuje prodej 3D tiskáren pro domácí použití. Tiskárna s modelovým označením Visions3DPrinter umožní domácí 3D tisk nejen díky nízké pořizovací ceně, ale také jednoduchému ovládání. Výrobce předpokládá, že 3D tiskárny najdou v domácnostech uplatnění především jako kreativní nástroj pro zábavu i praktický pomocník domácích kutilů. (TZ)

Visions3DPrinter budou domácnosti používat jako továrnu na zhmotnění vlastních nápadů. Při výrobě tiskárny byl proto kladen důraz na snadné použití. Domácí 3D tiskárna funguje v režimu Plug&Play a lze na ní tisknout i bez přímého připojení k počítači. K tiskárně je dodáván software, se kterým zvládne 3D tisk i běžný uživatel. Jednoduchý průvodce majitelům tiskárny napoví krok za krokem, jak na 3D tisk od načtení modelu až po výtisk. Modely je přitom možné tisknout až do rozměru 150 mm × 150 mm × 150 mm.

„Na internetu je v dnešní době možné najít zdarma tisíce nejrůznějších modelů pro 3D tisk, od hraček až po součástky jednoduchých strojů,“ dodává k praktickému využití 3D tiskárny Marek Zloch, zakladatel značky 3Dfactories. Zkušenější uživatelé mohou využít pro tvorbu modelů speciální software, ve kterém si požadovaný objekt vymodelují dle vlastních představ. Po načtení modelu do ovládacího programu tiskárny zvolí uživatel požadovaný tiskový profil, o všechno ostatní se pak postará samotný software G3Dmaker 2.

Jakmile uživatel připraví model v počítači, jednoduše jej pošle do tiskárny. Zařízení roztaví plastovou strunu, kterou bude následně nanášet vrstvu po vrstvě na sebe, čímž vytvoří požadovaný 3D objekt. Využití 3D tiskáren v domácnostech bude různorodé, od domácího kreativního tvoření až po kutilskou samovýrobu náhradních dílů a vychytávek. „Náramek na tiskárně vytisknete během hodiny, vázu nebo třeba model auta na hraní pro děti pak za několik hodin,“ dodává Zloch.

Podle Zlocha bude největší investicí do tiskárny její pořizovací cena, která byla stanovena tak, aby byla dostupná pro co největší okruh uživatelů. 3D tiskárnu bude možné pořídit za cenu kolem 25 000 Kč. Samotný 3D tisk pak již není nákladnou záležitostí. „Materiál pro 3D tisk, tedy speciální plastová struna navinutá na kotouči, se dá pořídit za pár set korun. Tiskárna navíc není energeticky náročná, protože její provoz spotřebuje zhruba stejně energie jako obyčejná žárovka,“ dodává Zloch. Podle výrobce je tiskárna šetrná nejen k peněžence uživatele, ale také k životnímu prostředí. Je totiž určena zejména pro tisk z odolného, ekologicky odbouratelného materiálu PLA.

3D tiskárna Visions3DPrinter byla poprvé představena v říjnu 2013 na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Vzhledem k velkému zájmu o tiskárny plánuje 3Dfactories rozšíření výrobního provozu. Kvůli předobjednávkám připravuje firma v následujících měsících spuštění další výrobní linky s kapacitou výroby až 500 ks měsíčně.

Podrobnosti a technickou specifikaci tiskárny naleznete zde.

Fotografie tiskárny Visions3DPrinter naleznete zde.