Intel přináší vyšší výkon do analýzy velkých dat

SUPERCOMPUTING CONFERENCE, Denver, 19. listopadu 2013 – Společnost Intel dnes představila novinky v HPC a nové softwarové nástroje, které pomohou k dynamičtějšímu rozvoji podnikání i výzkumu z dostupných dat a umožní řešit klíčové podnikatelské i vědecké výzvy. (TZ)

Rychlejší osvojení i inovace

Intel nabízí široké spektrum technologií pro podporu inovace a osvojování v rámci HPC ekosystémů, od center Intel® Parallel Computing až po vývojářské sady pro koprocesory Intel Xeon Phi. Tato iniciativa cílí na rozšíření zavedených standardizovaných škálovatelných platforem Intel tak, aby nově zahrnovaly optimalizace urychlující příchod nových vědeckých a průmyslových objevů.

Na Supercomputing Conference, SC’13 Intel ukázal, jak nové generace procesoru Intel Xeon Phi (pracovně nazvaného „Knights Landing”), dostupného jakožto hostitelský procesor, zapadnou do standardní rackové architektury a budou provozovat aplikace nativně. Výrazně se tak sníží složitost programování a eliminuje se přesměrovávání dat na koprocesor, což povede ke zlepšení výkonu a snížení latencí způsobovaných pamětí, PCIe a sítí. Knights Landing rovněž nabídne vývojářům tři možnosti konfigurace pamětí pro optimalizaci výkonu.

Intel a Fujitsu také nedávno představily iniciativu, jež by mohla vést k nahrazení elektrických kabelů optickými vlákny, která budou přenášet data pomocí technologie Intel® Silicon Photonics. Díky tomu bude možné koprocesory Intel Xeon Phi instalovat do expanzního boxu odděleně od procesorů Intel Xeon.

Výkonný počítačový výkon a nové objevy v datech

Nedílnou součástí HPC segmentu jsou od samého začátku datově náročné aplikace, jako je například předpověď počasí nebo analýza seizmické aktivity. Výkon dnešních systémů a paralelních softwarových nástrojů umožňuje vytvářet větší a podstatně komplexnější simulace. Nicméně nestrukturovaná data tvoří stále 80 procent veškerých dat a jejich objem roste patnáctkrát rychleji než u jiných1. Vyvstává tak potřeba proniknout do tohoto segmentu a získat cenné postřehy.

Intel proto přichází s novou distribucí Intel® HPC pro software Apache Hadoop* (Intel® HPC Distribution), který kombinuje software  Intel® Distribution for Apache Hadoop  s Intel® Enterprise Edition for Lustre* a nabízí tak průmyslové řešení pro uložení a zpracovávání velkých datových sad. Tato výkonná kombinace umožňuje uživatelům spouštět aplikace typu MapReduce beze změny, přímo na sdíleném Lustre* úložišti, což přináší rychlost, škálovatelnost a snadnou správu dat.

Software Intel® Cloud Edition for Lustre* je škálovatelný systém paralelních souborů, který je dostupný prostřednictvím Amazon Web Services Marketplace* a umožňuje uživatelům postupné pořizování služeb ke zvyšování výkonu úložiště při maximální efektivitě nákladů.

Intel dominuje žebříčku Top 500

Technologie Intel HPC jsou opět bohatě zastoupeny ve 42. vydání seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů. Systémy poháněné technologiemi Intel tvoří 82 procent seznamu superpočítačů a 92 procent všech nových systémů. Během jednoho roku od představení prvního produktu Intel Many Core Architecture zajišťují systémy postavené na koprocesorech Intel Xeon Phi plných 18 procent agregovaného výkonu všech superpočítačů z Top 500. Celý seznam je k dispozici na adrese www.top500.org.

O společnosti Intel

Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.

1 Převzato z IDC Digital Universe 2020 (2013)