Nejnovější zpráva společnosti Trend Micro o bezpečnostních hrozbách – co bychom měli očekávat ve 4. čtvrtletí?

Experti zaznamenali trvalou vlnu podvodných webových stránek souvisejících s platformou s Apple a nárůst bankovního malwaru (TZ)

S blížícím se obdobím vánoc upozorňuje souhrnná bezpečnostní zpráva společnosti Trend Micro za 3. čtvrtletí 2013 na průběžné šíření podvodných phishingových webů zaměřených na platformu Apple iOS a dále na značný nárůst malwaru v oblasti online bankovnictví. Z těchto zjištění vyplývá, že by měli být spotřebitelé během přicházející nákupní sezóny opatrní a pozorní, aby zabránili případnému zneužití svých osobních a finančních dat.

“S tím, jak spotřebitelé stále více tíhnou k pohodlnosti online bankovnictví, vyvíjejí počítačoví zločinci velmi rychle nástroje, které zneužívají obecného nedostatku povědomí o možných bezpečnostních hrozbách,” uvedl Rik Ferguson, Global VP Security Research, Trend Micro. “Navíc platformu Apple tradičně  spotřebitelé považovali za maximálně bezpečný systém, odolný proti hrozbám. Z našich zjištění však vyplývá, že osobní informace lze i zde ohrozit, neboť phishingové scamy zacílené na tuto platformu začínají nabývat na intenzitě. Dále naše poznatky naznačují, že období předvánočních nákupů poskytne dokonalou příležitost k dramatickému nárůstu těchto útoků, protože komerční i soukromí uživatelé budou hojně využívat mobilní platformy.”

Po prudkém nárůstu ve 2. čtvrtletí (5800 v květnu) zůstávaly phishingové stránky pro Apple během 3. čtvrtletí relativně stabilní (4100 v červenci, 1900 v srpnu, 2500 v září). To vzbuzuje obavy ohledně potenciálních nových cílů ve 4. čtvrtletí, kdy analytikové odhadují, že jen v samotném 4. čtvrtletí prodá Apple 31 milionů iPhonů a 15 milionů iPadů.

“Z průzkumu provedeného společností Trend Micro vyplynulo, že za poslední měsíc počet malwaru a vysoce rizikových aplikací, které mohou způsobit zneužití dat jejich uživatelů, pro platformu Android překročil hranici 1 milionu.  Bohužel však nejsou v ohrožení jen uživatelé platformy Android. Zaznamenali jsme rovněž vysoký nárůst malwarových aplikací zacílených na více platforem, tedy hlavně na Android, iOS a Windows Phone. Mobilní telefony zůstávají i nadále v hledáčku zájmu kyberzločinců, kteří neustále zdokonalují své metody, jak překonat bezpečnostní ochrany mobilních platforem,“ vysvětlil Rik Ferguson, Global VP Security Research, Trend Micro.

Analytikové společnosti Trend Micro dále ve 3. čtvrtletí identifikovali více než 200000 malwarových infekcí cílených na online bankovnictví. Nejčastější cíle představují tři země: na USA směřovala téměř jedna čtvrtina z celkového počtu malwarových bankovních nákaz ve světě (23 %), na Brazílii 16 % a na Japonsko 12 %. V Evropě patří k nejčastějším cílům Německo a Francie, kam směřovala 3 % nákaz; tento relativně nízký počet může pramenit z růstu požadavků na vícefaktorovou autentizaci při bankovních transakcích, které se v těchto regionech uplatňují. Spolu s těmito nárůsty se však zvýšila i úroveň sofistikovaných matoucích technik, které podvodní hráči používají. Podobnou situaci lze pozorovat ve střední a východní Evropě – rostoucí popularita chytrých telefonů v tomto regionu způsobila dynamický nárůst hrozeb cílených na mobilní bankovní služby.

“V porovnání s předchozím čtvrtletím jsme ve východní Evropě zaznamenali vysoký nárůst škodlivého softwaru pro zařízení Android. Země jako Rusko nebo Ukrajina se dostaly do TOP 10 zemí s největšími objemy stažených škodlivých aplikací Android. Stejný trend se projevuje i v dalších zemí tohoto regionu,” uvedl  Peter Lupsic, Manager for Central-Eastern Europe, Trend Micro.

O společnosti Trend Micro

Společnost Trend Micro Incorporated, přední světový dodavatel bezpečnostního softwaru, usiluje o vytvoření bezpečnějšího světa pro výměnu digitálních informací. Naše řešení pro soukromé i firemní zákazníky a státní správu poskytují víceúrovňovou ochranu obsahu na ochranu informací v mobilních zařízeních, koncových bodech, bránách, serverech a cloudu. Trend Micro nabízí inteligentní ochranu informací pomocí inovační bezpečnostní technologie, která se snadno implementuje a spravuje a kterou lze přizpůsobit rozvíjejícímu se ekosystému. Všechna naše řešení jsou založena na cloudové analýze globálních hrozeb v infrastruktuře Trend Micro™ Smart Protection Network™ a podporována více než 1200 odborníky na bezpečnost z celého světa. Další informace najdete na www.trendmicro.euee