Každý sedmý Čech přišel o mobilní zařízení

Každý sedmý Čech, tedy 14,4 %, v předchozích 12 měsících kvůli neopravitelnému poškození, ztrátě či krádeži přišel o chytrý telefon, tablet nebo laptop. Se svým zařízením ztratili uživatelé i svá cenná data. Vyplývá to z letního průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International Kaspersky Consumer Security Risks mezi 8 600 respondenty v 19 zemích světa. 400 z nich pocházelo z České republiky. (TZ)

8,4 % respondentů z Česka uvedlo, že se jim zařízení poškodilo bez možnosti nápravy. 3,1 % dotázaných svůj přístroj ztratilo a v 2,9 % případů jim ho někdo ukradl. Podle průzkumu na nich přitom mají uložená tato data:

  • Osobní fotografie a videa: 85 % chytrých telefonů a 84 % tabletů

  • Osobní e-mailová korespondence: 57 % chytrých telefonů a 66 % tabletů

  • Hesla k účtům na sociálních sítích či e-mailech: 16 % chytrých telefonů a 19 % tabletů

  • Služební e-maily: 34 % chytrých telefonů a 28 % tabletů

  • Obchodní dokumenty: 27 % chytrých telefonů a 41 % tabletů

  • Finanční informace, zvláště hesla k internetovému bankovnictví: 8 % chytrých telefonů a 5 % tabletů

Kaspersky Lab nabízí několik nástrojů na ochranu mobilních dat. Kaspersky Internet Security for Android, samostatné řešení nebo jako součást Kaspersky Internet Security – Multi-Device, obsahuje kromě anti-malwarové ochrany i funkce k nalezení ztraceného přístroje či zablokování osobních dat na dálku.

  • Funkce Lock & Locate umí zablokovat ztracené zařízení a identifikovat jeho pozici na základě dat z GPS chytrého telefonu nebo tabletu.

  • Data Wipe kompletně vymaže všechna data uložená na zařízení.

  • Mugshot dokáže pořídit fotografii člověka užívajícího telefon a zaslat ji původnímu majiteli.

  • SIM Watch modul umožňuje majiteli zařízení zablokovat nebo vymazat jeho paměť i v případě výměny SIM karty.

Všechny vzdálené funkce jsou přístupné pomocí internetového rozhraní Anti-Theft Web Management. I když bohužel není vždy možné zařízení vrátit pravému majiteli, je možné zabránit, aby se cenná data z něj dostala do nesprávných rukou.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již 15 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2011“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2012-2016 Forecast and 2011 Vendor Shares – December 2011“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2011.