Online deník uchová vzpomínky na nejkrásnější zážitky s dětmi

Pamatujete si svůj první školní den pouze z jedné vybledlé černobílé fotografie? Vaši potomci už mohou mít zaznamenané životní milníky mnohem jednodušeji. Zachytit prchavé vzpomínky a vyřešit problém děravé paměti se totiž rozhodli zakladatelé služby Childbook.me, ve které jednoduše založíte svému dítěti deník a zapíšete důležité okamžiky rodinného života. (TZ)

Zná to každý rodič. V jednu chvíli slyšíte první smích svého miminka, pak pozorujete jeho druhé narozeniny, vypadlý zub a krátce na to odchod s aktovkou do školy. V další chvíli už to samé dítě randí, vrací se pozdě domů, odmítá jet na společnou dovolenou a vy přemýšlíte, jak mohl čas tak rychle uplynout. Marně se snažíte vzpomenout na detaily z jeho dětství.

„Už při prvním pohledu na naši malou jsem měla dojem, že musím vyfotit a zaznamenat každý její pohyb a výraz tváře,“ vzpomíná maminka Drahomíra Snášelová a dodává: „Těžko bych ale našla čas vyvolávat fotky a ručně lepit do alb, která se pak někde ztratí. Proto jsem zvolila praktičtější online formu.“ Při vytváření jí dle vlastních slov pomohl také vzorový deníček, který je pro inspiraci na stránkách služby.

Webová aplikace Childbook.me umožňuje rodičům vytvářet deník dítěte na internetu pomocí snadného vkládání fotek a zápisků o významných momentech jeho života. Tím, že mohou během vteřiny sdílet deník s příbuznými, jsou rodinní příslušníci děťátku nablízku,
i když bydlí třeba na druhé straně republiky. Mohou také komentovat fotky či dětské hlášky a podílet se na podobě deníku. Veškerá data ale služba pečlivě chrání a viditelná jsou pouze pro rodiče a ty, komu rodiče přístup udělí.

A co až dítě povyroste a kapitoly online deníku se zaplní? Pak mohou rodiče využít možnost jeho převodu do souhrnné fotoknihy. Díky tomu vznikne jedna ucelená kniha vzpomínek, kterou si budou generace listovat ještě dlouhá léta.

Pomoc manželce a investor z pískoviště

Služba Childbook je zdarma a vznikla z iniciativy Josefa Nakládala, tatínka dnes pětiletého Pepína. Denně sledoval, jak se jeho žena snaží psát malému synkovi deníček pomocí ručně psaných poznámek a vytištěných fotografií. Dlouho přemýšlel, jak jí činnost ulehčit, zkrátit strávený čas a zároveň zachovat ráz deníku, kde budou zachycené vzpomínky.

Tak se zrodila myšlenka na online službu. „Nakonec jsem oslovil švagra programátora a začal hledat investora. Moje žena říká, že ty nejdůležitější věci kolem dětí vznikají na pískovišti. Ani v tomto případě tomu nebylo jinak: investora jsem objevil při stavění hradů z písku,“ popisuje s úsměvem zrod projektu Josef Nakládal. Postupně se mu povedlo dát dohromady tým lidí, pomocí kterého svůj nápad uskutečnil, zpřístupnil dalším rodičům a konečně začal psát. Příběh jeho syna Pepína už má čtyři kapitoly a pořád přibývají nové.