Jak „vydělat“ v ruletě?

Na internetu se rozšířila 100% zaručená metoda, jak vyhrávat v ruletě. Strategie se jmenuje „Martingale“. Stačí vsadit vždy dvojnásobek toho, co prohrajete v předešlé hře. Jaká je ale skutečnost? Jak je možné, že už dávno nejsme všichni boháči a casina zkrachovalá? Pravděpodobnost prohry v jedné hře (v případě Evropské rulety je to 19⁄37, v případě Americké 20⁄38! Než vyberete úspory a pustíte se do hry s bílou kuličkou, přečtěte si náš článek. Přizvali jsme na pomoc Tomáše Jurczyka, analytika firmy StatSoft, a pomocí nejmodernějšího statistického softwaru prověřili a vyčíslili, jestli a jak metoda „ne“funguje. Pokud tímto článkem zachráníme alespoň jednu duši před osobním bankrotem, pak naše práce nebyla marná. (TZ)

Box 1: Pravidla Martingale: vyhrávat je tak snadné

Jednoduše si vše ukážeme na hře ruleta – to je ta hra s bílou kuličkou, černými a červenými čísly. No a vlastně i s jedním (Evropská ruleta) či dvěma (Americká ruleta) zelenými, na ty bychom opravdu neměli zapomínat! Základní varianta spočívá ve zdvojnásobování vkladu s každou prohranou sázkou. Tato varianta se používá v případě, že výhra znamená zdvojnásobení vkladu. U rulety je to například sázka na černou nebo červenou. Jak to funguje: napoprvé vsadíte nějakou částku, řekněme pro jednoduchost 1 jednotku na to, že padne černá, pokud padne, máte zisk 1 (vsazená částka na černou se při ruletě zdvojnásobuje). Pokud nepadne, ztrácíte 1, ale v dalším kole vsadíte dvojnásobek, tedy 2, pokud vyhrajete, dostanete 4 jednotky, ale z toho 2 jsou Vaše vsazené a 1 jste prohráli po prvním roztočení rulety, celkově tedy získáte navíc opět 1 jednotku. Pokud tedy hráč několikrát nevyhraje a poté vyhraje, vrátí se mu všechny sázky, které prohrál v předchozích hrách a vydělá 1.

Princip se zdá geniální a neomylný, že ano? Ale…Ukážeme Vám, jaký je v tom háček. „Pokud si vyčíslíme příklad, kdy bychom do herny přišli s 200 Eury, pak bychom neměli na zdvojnásobení sázky už po sedmém roztočení rulety. Pravděpodobnost, že by i po sedmé za sebou nepadlo to, co potřebujeme, je v Evropské ruletě 0,94 procenta.“ říká Tomáš Jurczyk, konzultant a analytik firmy StatSoft. To není moc, ale rozhodně to není jistota. Schválně se zeptejte sami sebe, jestli by Vám stála za risk situace, kdy můžete na 99,06 procent vyhrát jedno Euro, ale zase je 0,94 procentní šance, že přijdete o 127 Eur.

Více kol, více proher

Hazard je nebezpečný ve vysokém riziku závislosti na něm. Nezáleží na tom, jestli zrovna vyhráváme nebo prohráváme, konečně vyjít to přeci musí (může) právě tuhle, nejpozději však příští hru. Podle neúprosných výsledků softwaru STATISTICA je vše úplně naopak. „Čím víc vsadíme, tím menší máme pravděpodobnost výhry.“ objasňuje Jurczyk.

Podívejte se na výsledky na následujícím obrázku – pravděpodobnosti krachu v závislosti na počtu odehraných her N pro jednotlivá n. (n – je počet proher v řadě, které může hráč utrpět – tedy počet her, na které má peníze, v (n + 1) hře již nemá dostatek peněz na další sázku.)

Poznámka:

Úloha k zanalyzování byla zjistit pravděpodobnost, že se v sérii her o pevné délce N (počet her, které celkem hodláme hrát) vyskytne posloupnost n po sobě jdoucích proher. Jedno otočení ruletou bereme jako jednu hru, pokud hrajeme dlouhou dobu, hru za hrou, kolo za kolem, pak tento proces vytvoří posloupnost proher a výher (například padla či napadla černá). Tato jasně daná úloha není zase úplně jednoduchá na napočítání, my jsme si pro napočítání naprogramovali rekurzivní přístup výpočtu přes Markovské řetězce.

Jak můžete vidět, výsledky jsou přinejmenším zajímavé a pro stoupence této strategie jistě překvapivé. „Pravděpodobnost prohry se najednou pohybuje v úplně  jiných řádech.“ varuje Tomáš Jurczyk.

Box 2: Nepříjemná realita: větší sázka za méně peněz

Pokud nás zajímá již nastíněná úloha s 200 Eury, tak si spočtěme například pravděpodobnost, že se nám nepodaří zdvojnásobit peníze, které máme na začátku. Vstupní sázka je 1 Euro. Je tedy jasné, že budeme muset hrát nejméně 200 her (nejpříznivější případ, kdy vyhrajeme vše v jednom roztočení), nejvíce pak 1200 – trefíme se vždy až v 6 té hře. Samozřejmě tyto krajní počty jsou jen velmi nepravděpodobné, reálně budeme muset hrát něco přes 400 her, což vede k pravděpodobnosti prohry přes 0,8. A to se jedná jen o zdvojnásobení vkladu, jak daleko je ještě například vysněné auto, na které si chceme touto strategií vydělat.

Závěr

Ačkoli se tato strategie jeví jako geniální – vždyť přece myšlenka, že budu pořád vsázet dvojnásobek a nakonec se mi to vrátí, nemá chybu. Problém ale je, že nikdo nemá nekonečné jmění a tedy není schopen zdvojnásobovat pořád, vždyť už při 20i prohrách v řadě (n = 20) jsme na miliónu, a to se základní vloženou částkou rovnou jedné. Dalším omezením je také to, že kasina mívají většinou hranici pro nejvyšší možné sázky, což této strategii výrazně hatí plány. Nicméně je třeba poznamenat, že kasina nezavádějí omezené vklady z důvodu omezení této strategie, jak by se mohl někdo domnívat, prostě musí mít vždy dostatek peněz na vyplacení výher. Kdyby byly sázky omezeny kvůli této strategii, jistě by bylo kasino samo proti sobě, neboť jak jste se díky neúprosné statistice přesvědčili, čím více vsadíme, tím je vyšší střední prohra a čím déle hrajeme, tím roste pravděpodobnost, že se vyskytne sekvence her, která nás připraví o peníze. Nezbývá nám tedy nic jiného než tuto strategii výrazně nedoporučit. Rozhodnutí je pouze na Vás.

Hodně štěstí! 

Zdroj foto: statistický software STATISTICA

Společnost Statsoft CR s.ro.

je lokálním zastoupením společnosti StatSoft, Inc, jednoho z největších světových poskytovatelů softwaru pro analýzu dat a reportování na světě. Prostřednictvím pražské pobočky poskytuje produkty a služby zákazníkům v České republice a na Slovensku již od roku 1999.

Vlajkovou lodí společnosti je řada softwarových řešení STATISTICA, unikátní nástroj pro analýzu dat a reportování, který si díky svému univerzálnímu využití v jakémkoliv oboru, jako jsou bankovnictví, pojišťovnictví, výroba, energetika, polovodičový průmysl, farmacie, chemický a petrochemický průmysl, přírodní vědy, retail, zdravotnictví,  petrolejářský průmysl, potravinářství, automobilový a těžký průmysl, telekomunikace, výzkum a vývoj a jiné oblasti. StatSoft CR rovněž zajišťuje technickou podporu k, konzultační a poradenské služby a rovněž pořádá pravidelné kurzy pro širokou veřejnost i specializovaná školení pro odborníky v dané oblasti.

www.statsoft.cz