Oracle představuje prostředí Java ve verzi 8

Revoluční vydání prostředí Java SE 8 představuje nejvýznamnější dosavadní upgrade programovacího modelu Java. Edice Java SE 8 a Java ME 8 nakročily na cestu dlouhodobého sblížení. (TZ)

Webcast z představení verze Java 8 nabídne architekty, vedoucí členy komunity a partnery ekosystému

Shrnutí zprávy

Jako součást představení nejvýznamnějšího vydání technologie Java, které připravila společnost Oracle,  je k dispozici webcast s oznámením Java 8. Veřejnosti byly předvedeny edice Java Platform, Standard Edition 8 (Java SE 8), Java Platform, Micro Edition 8 (Java ME 8) a související produkty Oracle Java Embedded. Členové vývojového týmu Oracle Java, stejně jako další přední představitelé oboru, představují v rámci webcastu hlavní vlastnosti nových verzí. K dispozici je navíc přes 30 technických videí, jež pokrývají témata spojená s Java SE 8, Java ME 8, Java Embedded a s tzv. Internetem věcí. Shlédnout je lze zde.

Novinky

 • Společnost Oracle oznámila dostupnost vývojářské sady JDK 8. Jde o implementaci Java SE 8 Platform Specification připravenou pro produkční činnost, která prošla schvalovacími procesy v rámci Java Community Process (JCP). Toto vydání představuje největší upgrade programovacího modelu Java od doby jeho vzniku v roce 1996. JDK 8 vznikla ve spolupráci s OpenJDK Community.

 • Webcast z představení můžete zhlédnout zde.

 • Současně byla oznámena edice Oracle Java SE Embedded 8, která využívá nové vlastnosti Java SE 8, a je optimalizována pro vestavěné systémy střední a vyšší kategorie.

 • Sada Oracle JDK 8 a edice Oracle Java SE Embedded 8 jsou již nyní dostupné pro stahování.

 • Prostředí Java SE 8 a Java ME 8 se v současnosti značně sbližují. Edice Java ME 8 bude zpřístupněna později na jaře letošního roku.

 • Díky konzistentní platformě Java 8, která pokrývá vestavěná zařízení, stolní počítače, datová centra a cloudové služby, mohou zákazníci nasazovat aplikace rychleji, okamžitě zpracovávat a analyzovat data a reagovat na události ve chvíli, kdy nastanou.

 • Implementace Oracle Java Embedded, díky výhodám multiplatformního prostředí Java, podporují vyšší flexibilitu hardwaru a svobodu volby platformy. Umožňují snadnější přenositelnost aplikací a pomáhají prodloužit životní cyklus produktů.

Java SE 8

 • Edice Java SE 8 představuje výsledek celoodvětvového vývoje, jenž zahrnuje otevřená hodnocení a týdenní úpravy v rámci JCP a rozšířenou spolupráci mezi inženýry firmy Oracle a členy celosvětové vývojářské komunity Java sdružených v OpenJDK Community.

 • Prostředí Java SE 8 umožňuje vyšší produktivitu vývoje a pozitivně ovlivňuje i výkon aplikací. Nabízí zdokonalené kolekce a anotace kódů, jednodušší paralelní programovací modely, efektivnější podporu vícejádrových procesorů a redukování často využívaných částí kódu.

 • Mezi klíčové vlastnosti JDK 8 patří Project Lambda  (JSR 335), Nashorn JavaScript Engine,  nové API Date and Time (JSR 310), sada Compact Profiles a odstranění tzv. permanentní generace z HotSpot Java Virtual Machine (JVM). Kompletní seznam všech nových vlastností a funkcionalit je dostupný zde.

 • Sada Oracle JDK 8 již dosáhla světové rekordní výkonnosti na 4paticových systémech firmy NEC (serverové procesory Intel) a na 2paticových systémech Oracle SPARC T5. Nárůst výkonu se ve srovnání s generací JDK 7 pohyboval při stejné konfiguraci mezi 12 a 41 procenty (NEC benchmark, Oracle benchmark).

 • Nové uživatelské prvky Javy a další zdokonalení jsou rovněž dostupné jako součást posledního vydání JavaFX v rámci JDK 8. Zahrnují: vestavěný grafický zásobník, nové kontrolní prvky uživatelského rozhraní, téma Modena, možnost zahrnout obsah Swing do aplikací JavaFX, nové grafické prvky 3D a dodatečnou podporu HTML 5.

 • Zpětná kompatibilita Java SE 8 se staršími verzemi platformy zachovává existující know-how softwarových vývojářů a pomáhá chránit technologické investice realizované v Javě.

 • Vývojáři, kteří chtějí začít okamžitě programovat s Java SE 8, si mohou stáhnout prostředí NetBeans Integrated Development Environment (IDE) 8.0. V něm získají všechny pokročilé funkce nejnovější edice Javy a zdokonalenou podporu pro HTML 5. Související tiskové zprávy najdete zde.

 • Tým Eclipse pracuje na podpoře Java SE 8 již déle než dva roky. V plánu má uvolnění aktualizace, která nabídne funkce Java SE 8, pro současnou verzi Kepler SR2. Podpora Java SE 8 se objeví i v připravovaném vydání “Luna”, jež má být uvolněno v červnu letošního roku.

 • Aktualizovaný plán Java SE 8 training uvolní společnost Oracle velmi rychle a nabídne vývojářům přechod na Java SE 8 a implementaci nejnovějších zdokonalení platformy.

 • Společnost Oracle rovněž realizuje celosvětovou řadu setkání Java User Groups (JUGs) a plánuje uspořádat inspirující a vzdělávací setkání pro téměř 60 skupin JUGs ve dvaceti zemích na šesti kontinentech. Technické informace budou dostupné i pro členy JUGs, kteří se na prezentace Java Technology Evangelists společnosti Oracle nedostaví osobně.

Oracle Java SE Embedded

 • Oracle Java SE Embedded 8 představuje vývojovou platformu pro vestavěná zařízení a tzv. Internet věcí (IoT). Nabízí flexibilitu, přenositelnost a funkční vlastnosti Java SE 8. Kompletní přehled všech nových možností a prvků produktu Oracle Java SE Embedded 8 je dostupný zde.

 • Prostředí Oracle Java SE Embedded 8 umožňuje vývojářům využít tři nové Compact Profiles v Java SE 8. Jde o předdefinované podmnožiny kompletní specifikace rozhraní Java SE 8 API. S jejich pomocí lze vytvářet menší platformy pro vestavěná zařízení. V rámci představené edice může být prostředí Java SE nasazeno ve vestavěných zařízeních, v nichž obsadí staticky prostor o velikosti 10 MB a 16 MB paměti RAM. Náročnost se snížila oproti Oracle Java SE Embedded 7 dvakrát až třikrát.

 • Oracle Java SE Embedded 8 je dostupné pro mnoho konfigurací, včetně Linuxu na architektuře ARM, X86 a PPC. Nabízí i optimalizaci pro populární komunitní základní desky typu Raspberry Pi, případně pro komerční SoC – Systems on Chip, k nimž patří například Freescale I.MX 6 Series.

 • Nástroje Java SE Embedded umožňují také tvorbu přizpůsobených, z hlediska prostorových nároků optimalizovaných JREs pro vestavěné platformy.

Java ME 8

 • Java představuje ideální platformu pro inteligentní zařízení a optimální základ pro vývojáře, kteří chtějí budovat nové služby pro IoT.

 • Edice Java ME 8 je významnou aktualizací existující platformy Java ME. Obsahuje mnoho inovovaných a zcela nových funkcí. Patří mezi ně i sladění jazyka Java a programovacího rozhraní API s Java SE 8, podpora pro moderní webové protokoly, komplexní aplikační model, pokročilé bezpečnostní prvky a standardy API pro správu výkonu a interakci s širokou paletou standardních zařízení.

 • Významná zdokonalení Java ME 8 byla navržena s ohledem na poskytování vyšší rychlosti aplikací, která je důležitá zejména pro méně výkonná zařízení.

 • V rámci představené edice se verze Java ME a Java SE sbližují. Nabízejí konzistentnější vývojářskou zkušenost a větší možnost opětovného využívání kódů napříč platformou.

 • Zdokonalení jazyka Java v Java ME 8 využívají nejnovější prvky Java SE a umožňují vývojářům psát čistší, efektivnější kód, jenž lze nasadit napříč oběma platformami. Vestavěné schopnosti Java ME 8 pomáhají při zkracování a zjednodušování vývojových cyklů.

 • Edice Oracle Java ME Embedded 8 bude implementací standardní specifikace Java ME 8. Oracle Java ME Embedded 8 Early Access 2 je dostupná již nyní v podobě binárního provozního prostředí pro vývojovou platformu Qualcomm 6270T (vycházející z architektury ARM9), Raspberry Pi (založeno na ARM11) a ST Microelectronics STM32F4DISCOVERY (pro procesory ARM Cortex M4).

 • Sada Java ME SDK 8 Early Access 2 je k dispozici pro podporu vývoje aplikací Java ME 8 v režimu Early Access. Využívá emulační provozní prostředí pro operační systém Windows 7, stejně jako podporované hardwarové platformy.

 • Organizace Oracle Technology Network (OTN) a Oracle Academy sponzorují soutěž IoT Developer Challenge. V jejím rámci mohou vývojáři vyhrát jeden z dvanácti zájezdů na konferenci JavaOne 2014. Musí pouze vytvořit aplikaci v prostředí Java Embedded. Navíc, šest vítězných studentů obdrží notebooky a certifikační vouchery. Termín pro odeslání videa a kódu projektu je 30. květen 2014. Detaily najdete na stránkách Official Rules.

 • V březnu a dubnu letošního roku organizace OTN zrealizuje sedm bezplatných školících setkání pro Java Embedded. Registrovaní návštěvníci dostanou možnost vyhrát základní kit Raspberry Pi.

Citace

 • “Java představuje globální standard pro vývoj a doručování aplikací na všechna zařízení, od malých přístrojů po cloudové služby. Sblížení edic Java SE 8 a  Java ME 8 má za cíl poskytnout konzistentní vývojové prostředí, jež zvýší produktivitu vývoje a výkon aplikací. Nabídne také volbu >>správné velikosti<< platformy pro vývoj podstatně širšího spektra aplikací,” řekl Nandini Ramani, viceprezident vývoje Java Platform ve společnosti Oracle. “Představení Java 8 nabídlo inovativní novinky prostředí Java SE 8 a Java ME 8. Byly také demonstrovány možnosti revolučního vývoje aplikací, harmonizace podnikového IT a rozvoj Internetu věcí.”

 • “Společnosti ARM a Oracle spolupracují při definování a integraci technologických komponent, které Internet věcí zpřístupní podnikům a vývojářům,” řekl Ian Drew, marketingový manažer a výkonný viceprezident pro rozvoj obchodu ve společnosti ARM. “Sada Oracle JDK 8 reprezentuje naši spolupráci, jež posiluje standardy a otevřený ekosystém. Vývojáři tudíž mohou připravovat aplikace pro chytrá zařízení Internetu věcí i pro servery.”

 • “Vydání prostředí Java SE 8 mimo jiné demonstruje inovativní proces, jenž má základ v dlouhodobé spolupráci mezi společnostmi IBM, Oracle a dalšími členy komunity Java ve sdružení OpenJDK,” řekl John Duimovich, inženýr společnosti IBM. “Java SE 8 poskytuje podnikovým zákazníkům významné přínosy v oblasti produktivity, škálovatelnosti a správy. Je důkazem toho, že organizace mohou stále spoléhat na Javu a pomáhat růstu svého byznysu.”

Fakta a čísla o Javě

 • 9 milionů vývojářů na celém světě

 • technologie Java pohání více než 3 miliardy zařízení

 • do provozu bylo uvedeno více než 125 milionů mediálních přístrojů, jež pohání Java

 • od svého vzniku bylo dodáno přes 10 miliard Java Cards

 • Bezplatný časopis Java Magazine vychází každé dva měsíce v digitální formě a v mobilním formátu. Obsahuje novinky, informace o produktech, inovativních aplikacích Java a zaměřuje se i na návody a postupy technického směru. Vydání z března/dubna 2014 nabízí rozšířený technický obsah o Java 8, včetně článků o tématech Lambda, Nashorn, Compact Profiles, Date and Time API, Internetu věcí, streamování, typech anotací Java a dalších. Objednejte si jej na oracle.com/javamagazine.