Připojte chytrou televizi k internetu pomocí powerline adaptérů

Chytré televize dnes umožňují věci, o kterých se nám před lety ani nesnilo. Dovolí vám prohlížet webové stránky, komunikovat na sociálních sítích, přehrávat filmy ze síťového úložiště nebo dokonce stahovat aplikace a hrát hry. K tomu všemu však chytrá televize potřebuje jednu důležitou věc – připojení k internetu. (TZ)

Výrobci nabízí chytré televize buď s integrovaným Wi-Fi modulem nebo s ethernetovým portem pro připojení do místní sítě (LAN). Bezdrátový modul si můžete samozřejmě dokoupit, jenže ne tak ledajaký. Běžný Wi-Fi USB modul totiž s televizí nepracuje, takže vám nezbyde nic jiného, než zakoupit speciální USB Wi-Fi modul přímo od výrobce.

Cena takového doplňkového vybavení k televizi nebývá obvykle nízká, navíc se jedná pouze o jednoúčelové zařízení, které jinak než u konkrétní televize nevyužijete. Nabízí se tak možnost připojit televizi k internetu prostřednictvím ethernetového kabelu. Takové řešení obvykle zaručuje vyšší rychlost a nižší odezvu než bezdrátová síť.

Natahovat ethernetový kabel přes celou domácnost však většinou představuje velmi neefektivní a pracné řešení. Naštěstí už dnes existují snadnější způsoby, jak dostat internet po kabelech až k televizi. Specializované powerline adaptéry totiž dokážou přenášet datové pakety po stávajících elektrických rozvodech. Na zdlouhavé a pracné natahování ethernetové kabeláže tak můžete směle zapomenout.

Co všechno takové powerline adaptéry nabídnou?

Rychlost přenosu dosahuje velmi slušných hodnot a například adaptéry TL-PA4010 od společnosti TP-LINK zvládnou přenášet data až rychlostí 500 Mbit/s. Samozřejmě, že taková rychlost je čistě teoretická a v praxi ji zpravidla nedosáhnete. Závisí totiž nejen na vzdálenosti adaptérů od sebe, ale také na stáří a kvalitě vašich elektrických rozvodů. V praxi dosáhnete propustnosti přibližně na úrovni 50 % té teoretické, i to je však více, než dosáhne běžná bezdrátová síť. Spojení s internetem prostřednictvím powerline adaptérů vám tak postačí i pro streamování Full HD videa.

Reálně dosahovaná rychlost závisí také na zapojení adaptérů. Pokud je připojíte přes prodlužovačku či rozdvojku, propustnost se rapidně sníží. I proto nabízí někteří výrobci chytré adaptéry s integrovanou zástrčkou, v portfoliu společnosti TP-LINK tento model nese označení TL-PA4010PKIT a stejně jako výše zmíněná sada powerline adaptérů umožňuje přenášet data teoretickou rychlostí až 500 Mbit/s. Pokud máte ve vaší domácnosti nouzi o zásuvky, po zapojení těchto powerline adaptérů o možnost zapojení dalšího přístroje nepřijdete.

Jak na to?

Připojení chytré televize pomocí powerline adaptérů je velmi jednoduché a bez větších problémů jej zvládne i uživatel začátečník. Jeden adaptér připojíte do zástrčky nedaleko domácího směrovače, se kterým jej propojíte ethernetovým kabelem. Druhý adaptér umístíte do elektrické zástrčky co nejblíže chytré televizi, opět spojíte ethernetovým kabelem. A je to. Internet v televizi už čeká jen na vaše využití.

Přenos po elektrických rozvodech můžete také šifrovat, aby se k němu nedostal případný útočník. V případě adaptérů TP-LINK stačí stisknout tlačítko párování na obou adaptérech, které mezi sebou následně vytvoří šifrované spojení.

O společnosti TP-LINK

TP-LINK je celosvětovým dodavatelem síťových produktů dostupných ve více než 100 zemích světa. Za dominantní tržní podíl na čínském trhu a pozici největšího světového poskytovatele WLAN řešení s tržním podílem ve výši 42,29 % (Q1 – 2013) vděčí inovativnímu přístupu oddělení výzkumu a vývoje, efektivní produkci a kvalitnímu řízení. Portfolio společnosti TP-LINK zahrnuje bezdrátové směrovače a adaptéry, bezdrátové přístupové body, 3G směrovače, ADSL modemy, adaptéry pro zapojení do domácí elektrické sítě, IP kamery, print servery, SOHO/SMB směrovače a SOHO/SMB switche. Další informace naleznete ve webové prezentaci společnosti na adrese www.tp-link.com/cz.

Technická podpora k produktům společnosti TP-LINK je v provozu na e-mailech podpora@tplinkpartner.cz nebo support@tplinkpartner.cz. Pro technické dotazy lze využít také hotline na telefonním čísle (+420) 245 008 103. Obě služby fungují v pracovních dnech od 9,00 do 17,00 hodin.