Tisková zpráva ke 14.ročníku společné pohádkové Noci s Andersenem

V pátek 4.dubna 2014 zažije více než 60.000 dětí i dospělých pohádkové noční dobrodružství v knihovnách, školách, domech dětí, občanských sdruženích, ústavech, klubovnách pionýrských i skautských… všude tam, kde kreativní organizátoři pozvou na noční čtení pohádek. K dnešnímu dni je zapsáno na 1.330 míst Evropy, Austrálie i USA. V pořadí čtrnáctou akci k podpoře dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. (TZ)

Na všechny děti kromě dobrodružství čeká památeční pohlednice s detektivem Vrťapkou, společná noční četba z knihy O Vendulce a drakovi autora Vhrsti, hlasování o nejoblíbenější knihu v anketě SUK-Čteme všichni, soutěže, hry, děti budou pátrat s Vrťapkou po stopách ukradené zlaté nugety McDonald´s. Čeká na ně také chatování a speciální rozhlasová vysílání. Do některých míst se chystají číst pohádky zástupci dánské ambasády v Praze, například už dnes víme, že pohádky dětem v Národní knihovně ČR přijde číst pan Jorgen Bojer, velvyslanec Dánského království v ČR. Jinam zase pracovníci Eurocenter Úřadu vlády ČR přinesou soutěže, které připomenou deset let vstupu ČR do EU. Na mnohá místa zavítají spisovatelé, ilustrátoři, herci, osobnosti veřejného života, ale také knižní hrdinové i dávno již nežijící autoři… Věříme, že všude zavládne ta pravá andersenovská nálada – tvořivost, čtení a hlavně neopakovatelný společný duch a že všichni si pohádkové nocování užijí. Vždyť:

„Mezi řádky knih je možno najít kouzlo pohádkových postav. To díky knihám máme představivost a díky představivosti mohou knihy vznikat. Čím více čteme, tím více světů poznáváme, tím více slov si osvojujeme a stejně jako při skutečném cestování po různých zemích světa i u knih platí, že se nám jich otevře více díky znalostem cizích jazyků. Přeji vám, abyste vždy rádi nacházeli čas na pohádky Hanse Christiana Andersena, a na knížky a čtení,“ napsal v letošním pozdravu nočním spáčům ze země H.Ch.Andersena pan Jiří Brodský, velvyslanec České republiky v Kodani

A společně s Vrťapkou  voláme i vás:

„Pak přijde to překvapení, v knihovně lump žádný není!

Jenom děti nad knížkami baví se – tak pojďte s námi!“

Mirka Čápová, Hana Hanáčková

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana – hlavní stan Noci s Andersenem