V pražské designérské soutěži zvítězila rozšířená realita, uklízející vznášedlo a nabíjecí houpačka

Praha, 3. dubna 2014 – Futuristický koncept „asistenta rozšířené reality“ Neo Flock Litevce Tomase Jankauskase je vítězem letošní Dassault Systèmes Design Challenge. Druhou cenu v soutěži konané pod záštitou hlavního města získal projekt vznášedla-uklízeče českého designéra Karla Vránka. Třetí příčku obsadil projekt Houpačka. Veřejnou „houpací nabíječku“ navrhnul Siriphong Roongruengvuthikul z Thajska. (TZ)

Vítězný asistent rozšířené reality se podle autora dokáže sám pohybovat v prostoru a nabízí v reálném čase pohled z jiné perspektivy. Dokáže také poskytovat informace o daném místě, případně navigovat uživatele při jeho cestě městem. Stříbrné vznášedlo na elektrický pohon je určené pro uklízení veřejných prostor a současně filtraci vzduchu. Bronzová nabíjecí houpačka umožňuje využít kinetickou energii pro nabíjení chytrých zařízení a zároveň může být pojítkem napříč generacemi obyvatel města.

„Úspěšné návrhy dobře ilustrují směr, kterým se design ubírá. Projekt na prvním místě je nemateriální, pracuje s emocemi a je svým způsobem metafyzický, druhý se zaměřuje na produktový design a třetí pracuje se sociálním rozměrem,“ vysvětlila Anne Asensio, viceprezidentka pro Design Experience ve společnosti Dassault Systèmes a předsedkyně poroty.

Účastníci třetího ročníku mezinárodní soutěže spolupořádané časopisem AutoDesign&Styling měli za úkol navrhnout předmět určený k běžnému užívání inspirovaný Prahou. Vítězný futuristický projekt Neo Flock představuje imaginární přístroj odkazující na kubismus, který umožňuje zažít město v novém nekonvenčním rozměru. Autor pracoval s konceptem napojení na nervovou soustavu a počítá s tím, že by zařízení bylo možné krátkodobě pronajímat podobně jako dnes jízdní kola.

Vedle automobilové designérky Anne Asensio zasedli v porotě také šéfredaktor časopisu AutoDesign&Styling Radek Laube, Jana Vinšová z občanského sdružení Czechdesign a Tomáš Ivančík z Dassault Systèmes. Profesionální designéry zastupovali Marie Doucet, Ivan Dlabač a Petr Štěpánek.

Do soutěže Dassault Systèmes Design Challenge se letos zapojily více než čtyři desítky mladých designérů mladších 35 let. Autor nejlepšího návrhu získá odměnu ve výši 1 000 eur, druhý nejlepší pak 500 eur a odměna za třetí místo činí 300 eur. Soutěž podpořilo také občanské sdružení Czechdesign a tabletový magazín Dotyk.

Video ze zasedání poroty s komentářem Anne Asensio najdete zde.

Vítězné projekty najdete na webu www.auto-design.cz

Pořadatelé:

Dassault Systèmes – 3D Experience Company – poskytuje firmám i jednotlivcům virtuální vizi projektů pro udržitelnou inovaci. Její špičková řešení mění způsob, jímž jsou navrhovány, vyráběny a podporovány nové výrobky. Portfolio nástrojů pro spolupráci, jež společnost nabízí, podporuje sociální inovaci a rozšiřuje možnosti, kterými může virtuální svět zlepšovat svět reálný. Společnost má přes 190 000 klientů ve více než 140 zemích světa a všech průmyslových odvětvích.

Časopis AutoDesign&Styling je vizuálně pojatým prémiovým časopisem, který už osmým rokem nabízí svým čtenářům neotřelý pohled na automobilový design. Vášeň pro krásné tvary je hlavním pojítkem originálního českého časopisu. Na jeho stránkách lze proto odhalit často překvapivá spojení napříč celým odvětvím designu, nebo vypátrat zdroje inspirace úspěšných designérů. Od čtvrté sezóny časopis vychází s česko-anglickými texty. V každém čísle na čtenáře čekají exkluzivní rozhovory s předními designéry, nejvýraznější automobilové novinky, reportáže ze zajímavých akcí, portréty legendárních tvůrců a mnoho dalších inspirativních článků.