Zelené, lokální a veřejně prospěšné: Britové učí nakupovat česká města

Do Prahy zamířili experti na veřejné zakázky z Velké Británie a představují zde své zkušenosti s takzvaným odpovědným zadáváním. Tedy se systémem nákupů, který neřeší pouze pořízení potřebného zboží nebo služeb, ale také vybrané sociální či environmentální problémy. (TZ)

Společenský fenomen je v Česku teprve v plenkách, nicméně Britové díky odpovědnému zadávání postavili například olympijský park v Londýně. Pokud se česká města a úřady vydají stejnou cestou, mohou vytvořit podmínky pro zaměstnání nezaměstnaných, zlepšit životní prostředí ve svém bezprostředním okolí nebo třeba jen vybudovat dětské hřiště. Podmínky, které si dají do veřejné zakázky, přitom nezvednou cenu projektu, ani nebudou diskriminovat účastníky tendru.

Recept je jednoduchý: „Když si určíte své priority, můžete je začít promítat do jednotlivých dodávek. Tím postupně nastartujete řetězec udržitelných nákupů. Neexistuje ale žádné univerzální řešení pro všechny. Na správný model si musí v dané lokalitě přijít každý sám,“ popisuje Shaun  McCarthy, který to dokázal v případě celé londýnské olympiády. V letech 2006 a 2013 předsedal Komisi pro Udržitelný Londýn.

Na začátku ale muselo být velké odhodlání a to dnes v Česku podle ministryně práce a sociálních věcí chybí: „Odpovědné veřejné zadávání je v principu zákonné a přináší přidanou hodnotu. Vůle dělat věci jinak a lépe je ale dnes zřejmě největší bariérou. Systém potřebuje větší politickou podporu,“ říká Michaela Marksová Tominová.

V případě několika tuzemských měst je totiž vidět, že to má smysl. „Zkusili jsme si to v případě poptávání úklidových služeb, kdy jsme dali prostor firmám zaměstnávajícím osoby se zdravotním znevýhodněním. Ve městě se dlouhodobě snažíme podporovat jejich pozici na trhu práce,“ uvádí příklad Dan Jiránek, primátor Kladna. Naopak v Kolíně zase zastupitelé zkusili vybrat stavební firmu, která dá šanci dlouhodobě nezaměstnaným z místního úřadu práce, a rovněž uspěli. „Ochota dodavatelů plnit toto kritérium nás mile překvapila,“ dodává starosta Vít Rakušan.

A podobných příležitostí mají města celou škálu. „Odpovědné zadávání může pomoci v rozvoji sociálně znevýhodněných lokalit, v podpoře lokálních podnikatelů nebo v zaměstnávání absolventů,“ přibližuje některé další možnosti Leona G. Šteigrová, organizátorka dnešní pražské konference a zároveň ředitelka společnosti Nová ekonomika, která se v Česku snaží už několik měsíců britský model sociálně udržitelných nákupů propagovat.

Více informací naleznete na http://bit.ly/NEKPRAHA.