Zájem o letní brigády ze strany studentů klesá

Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment klesá zájem studentů o letní brigády meziročně až
o 10 %. Brigádnická místa tak často zaujmou nezaměstnaní. Nejčastější místa pro brigády lze najít v cestovním ruchu, zemědělství, lesnictví a ve výrobních firmách. Až 70 % brigádnických míst je obsazeno přes známosti a reference. (TZ)

„Se změnou trhu se pojem letní brigáda, tak jak byla vnímána před lety, výrazně mění. Na trhu je totiž daleko více lidí, kteří na tento druh práce reagují. Nejsou to zdaleka jen studenti, ale také lidé, kteří hledají krátkodobou práci, protože jsou dlouhodobě nezaměstnaní a v létě si chtějí přivydělat alespoň tímto způsobem,“ uvedl Luboš Rejchrt, ředitel Grafton Recruitment a dodal: „Zájem o letní brigádu ze strany studentů navíc za poslední tři roky stále meziročně klesá, vždy zhruba o 10 %. V některých případech zajišťují svým potomkům práci na léto spíše jejich horliví rodiče.“ Studenti mají navíc zájem spíš o kancelářskou práci či brigádu v obchodě, což jsou spíše celoroční, nikoliv sezónní záležitosti. Největší nabídka je přitom v lesnictví zemědělství a v průmyslových oblastech i ve výrobních firmách, kde musí přes léto zajistit provoz nenarušený dovolenými, a tak se nabírají operátoři výroby bez kvalifikace. Dobrou příležitost k letní brigádě nabízí i cestovní ruch, kde je však nutná dobrá znalost cizích jazyků a čím dál častěji je vyžadována i praxe.

Hodinová mzda brigádníka se v závislosti na typu práce a regionu aktuálně pohybuje mezi 60 až 110 Kč.  Ve většině případů začnou zaměstnavatelé hledat brigádnické síly až na poslední chvíli. Ze strany zájemců je pak nutné být schopen reagovat operativně – potřeba obsadit místo může být i v řádu hodin. „Převis poptávky nad nabídkou je stále patrný, mění se jen věk typického brigádníka. Povzbudivé je, že za rok 2013 jsme přes léto našli brigádnickou práci více uchazečům (o 18 %) než v předešlém roce a letos očekáváme podobný výsledek,“ okomentoval Luboš Rejchrt s tím, že hlavní nápor očekává právě v nadcházejících 2 týdnech.

Před nástupem na letní brigádu by uchazeči měli dát pozor na správně uzavřený pracovně právní vztah. Na krátkodobou brigádu lze využít jak pracovní smlouvu, tak i Dohodu o pracovní činnosti či Dohodou o provedení práce. „Zákon neumožňuje Agenturám práce zaměstnávat a přidělovat pracovníky na Dohodu o provedení práce k uživatelům, a proto je nutné být nad takovou nabídkou dvakrát více opatrný,“ upozorňuje Luboš Reichrt.

O společnosti Grafton Recruitment, s. r. o.

Společnost Grafton Recruitment byla založena v roce 1982 v Irsku a patří k předním poskytovatelům personálních služeb a poradenství. Je jednou z největších nezávislých evropských firem, která vyhledává zaměstnance napříč všemi sektory a pracovními pozicemi. Grafton Recruitment, s.r.o. byla založena v roce 1994 a v současné době je zastoupena 14 pobočkami po celé ČR.

Grafton Recruitment nabízí efektivní řešení v otázkách náboru, ať už se jedná o jednorázové vyhledání zaměstnance nebo velkoobjemové nábory pro soukromý i veřejný sektor. Specializuje se dále na agenturní zaměstnávání formou dočasného přidělování. Připravuje také na míru řešení outsourcingu nebo kompletní zajištění servisu náboru řízením celého procesu jako hlavní dodavatel. Patří rovněž mezi přední poskytovatele outplacementových služeb a poradenství nebo výběru zaměstnanců pomocí assessment center, speciálních testů a dodatečně nabízí poradenský servis v oblasti lidských zdrojů.