Visa Europe startuje cloudové mobilní platby

Asociace Visa Europe je první ve střední Evropě, která spustila cloudové mobilní bezkontaktní platby NFC HCE. První zemí je Slovensko, brzy bude následovat i Česká republika (TZ)

PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA, 8. září 2014 – VÚB banka, Intesa Sanpaolo Card a Visa Europe začaly oficiálně spolupracovat na pilotním projektu mobilních cloudových NFC plateb na Slovensku, známých jako HCE (Host Card Emulation). Tato technologie umožňuje platby bez využití dalšího bezpečnostního elementu prostřednictvím emulované platební karty.

Toto řešení využijí klienti s telefony s operačním systémem Android 4.4 (KitKat) podporující technologii NFC (Near Field Communication neboli bezdrátová technologie), která funguje jako radiový přenos dat na krátkou vzdálenost umožňující jednoduchou a bezpečnou obousměrnou komunikaci mezi elektronickými zařízeními.

„Díky této službě mohou zákazníci využívat bezkontaktní platby u obchodníků prostřednictvím mobilního telefonu bez ohledu na mobilního operátora. Stačí, aby si stáhli mobilní aplikaci z Google Play Store a aktivovali si ji,“ vysvětluje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. Mobilní aplikaci vyvinula společnost Intesa Sanpaolo Card, která je součástí skupiny Intesa Sanpaolo, pod kterou spadá i slovenská VÚB banka.

Česká republika je další na řadě

Slovensko je druhou evropskou zemí po Španělsku, kde Visa Europe v spolupráci s bankou komerčně uvede platby s technologií HCE. Stejná služba se brzy spustí i v České republice. „Tuzemský trh má všechny předpoklady následovat sousední slovenský, Na technologii NFC HCE je připravený,“ uvádí Marcel Gajdoš a dodává: „V současnosti jsme ve finálním jednání s několika domácími bankami a spuštění těchto inovativních plateb odhaduji v řádu několika měsíců.“

„Spuštěni tohoto pilotu na Slovensku je velmi důležitým milníkem v implementaci mobilních plateb pro členské banky skupiny Intesa Sanpaolo a vedle toho urychlí rozvoj NFC mobilních plateb v tomto regionu,“ věří Adriana Saitta, ředitelka úseku Retailového bankovnictví divize dceřiných bank Intesa Sanpaolo International.

Příchod řešení NFC HCE do České republiky je podmíněný rychlým a mimořádně úspěšným praktickým využíváním bezkontaktní technologie. Z hlediska objemu a přijmutí této technologie spotřebiteli se Česká republika řadí mezi špičkové a rychle rostoucí trhy v rámci Evropy. Je první v Evropě co do počtu placení bezkontaktní kartou (v průměru 3,3 plateb kartou za měsíc). V současnosti je 54 % všech Visa karet bezkontaktních a těchto karet je na trhu 2,4 milionu.

Mobilní bezkontaktní platby optimalizované pro smartphony jsou číma dál více využívané na finanční transakce a zároveň je lze jednoduše propojit i s dalšími formami mobilního bankovnictví.

–  KONEC  –

O asociaci Visa Europe

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 zemích Evropy.

Visa Europe vyvíjí nejmodernější technologie a vytváří infrastrukturu umožňující elektronické platby milionům evropských zákazníků, podniků i vlád. Její členové nesou odpovědnost za vydávání karet, registraci prodejců a stanovování výše poplatků pro držitele karet a obchodníky.

Asociace Visa Europe poskytuje vysoko objemový a zároveň nízkonákladový obchodní model, který svým členům nabízí široké spektrum služeb. Přebytek jejích investic je znovu reinvestován do podnikání podniku a zároveň použit ke zhodnocení kapitálu a rezerv.

V Evropě je nyní vydáno 500 milionů karet Visa, přičemž každé euro z 6,50 eur je utraceno právě touto kartou. Téměř 80% objemu společnosti Visa Europe tvoří debetní karty. Do září loňského roku byly tímto typem karty utraceny 2 biliony eur, přičemž útraty v místech prodeje se zvedly o 8,5% na 1,4 bilionu eur. Roční útraty prostřednictvím online nakupování se poprvé vyšplhaly na 240 miliard eur, což je meziroční nárůst od 20%.

Asociace Visa Europe byla založena v roce 2004. Je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti fungují s cílem zajistit bezchybné globální platby Visa. Jakožto specializovaný evropský platební systém dokáže Visa rychle a pružně reagovat na konkrétní požadavky evropských bank a jejich klientů – držitelů karet i obchodníků. Zároveň efektivně pomáhá naplňovat cíl Evropské komise tj. vytvoření skutečného vnitřního platebního trhu.

Více informací na www.visaeurope.cz