80 % softwaru z kontrolních nákupů mělo neplatnou licenci – Podvodníci „prodávají“ firmám software určený školám

Neautorizovaní prodejci softwaru nabízejí prostřednictvím on-line obchodů zlevněný software nejasného původu či přímo padělky. Často jde o softwarové licence určené k využití ve školství či neziskovém sektoru. Takové licence jsou však pro komerční využití neplatné, a firmám tak hrozí tresty za pirátství.     (TZ) 

PRAHA, 14. října 2014 – Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance (dále jen BSA) varuje podnikatele i domácí uživatele před bezskrupulózními obchodníky, kteří nabízejí na internetu za nižší ceny software nejasného původu či zatajují, pro jaké účely je možné software užívat. Kontrolní nákupy v neautorizovaných on-line obchodech prokázaly, že 80 % nabízeného softwaru má neplatnou licenci. Mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez řádných smluv s výrobci nabízeného softwaru.

„Byli jsme šokováni, že 80 % softwaru nebylo řádně licencováno. Buď byla licence pro nekomerční užití vydávána za komerční, případně licence úplně chyběla, nebo nebylo možné určit původ softwaru. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru,“ varoval Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

V Česku se podle analýzy společnosti IDC užívá nelegálně 34 procent softwaru. Výrobci softwaru tak ročně přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun: „Každý třetí software je instalován nelegálně, tedy bez řádné licence,“ dodává Jan Hlaváč.

Scénář podvodů je vždy stejný. Firmy se nechají zlákat nabídkou levnějšího softwaru a již si neověří, jaké jsou licenční podmínky či původ softwaru. „Na účetním dokladu tyto informace obyčejně nefigurují, takže se později těžko prokazuje, jestli byl kupující o typu licence předem informován či nikoli,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Podvedeným hrozí právní postihy

Podvedení uživatelé jsou vystaveni významným právním rizikům, a to podobně, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. „To, že nákup nelegálního softwaru byl proveden v dobré víře, totiž kupujícího nikdy plně nezbavuje odpovědnosti a rizika možných postihů,“ říká Jan Hlaváč. Nákup v dobré víře je totiž možné akceptovat pouze v okamžiku, kdy podmínky nákupu nejsou podezřele výhodné.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce uložit trest odnětí svobody až na osm let. „Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění, v posledním roce v průměru přesahující 390 tisíc korun,“ shrnuje Jan Hlaváč. Tato částka nezahrnuje náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 procent,“ doplňuje Jan Hlaváč.

Prodejci musí kupující vždy informovat o typu licence a její možnosti využití: cena softwaru pro užití doma nebo ve školství se může výrazně lišit a s tím i podmínky užívání. „Kupující musí trvat na písemné specifikaci typu licence a možnosti využití, prodejci jim musí vyhovět, pokud nikoli, kupující by měl takovou nabídkou odmítnout a ideálně informovat výrobce softwaru, Policii ČR nebo BSA prostřednictvím formuláře na stránkách BSA,“ dodává Jan Hlaváč.

První prodejce nelicencovaného softwaru skončil ve vězení

Loni ústecký soud odsoudil k trestu odnětí svobody na 20 měsíců nepodmíněně distributora nelicencovaného softwaru z Mostecka za podvod a porušení autorského práva. Podvodník opakovaně „prodával“ prostřednictvím internetu nelicencovaný software. Softwarovým firmám sdruženým v protipirátské organizaci BSA | The Software Alliance pirát způsobil škodu přesahující 500 tisíc korun, kterou je povinen poškozeným firmám uhradit.

„Podvedené kupující okradl minimálně o 89 tisíc korun a podvodně inkasoval peníze za nelegální kopie populárních softwarových titulů, zejména firem Microsoft a Adobe. Kupující lákal na podezřele nízkou cenu,“ uzavírá Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance. 

O protipirátské organizaci BSA

BSA | The Software Alliance (www.bsa.org) je přední světová asociace zabývající se prosazováním ochrany práv duševního vlastnictví v softwarovém průmyslu. Sdružuje přes sedmdesát společností, které ročně investují miliony dolarů do vytváření softwarových řešení, jež pohánějí ekonomiku a zlepšují moderní život. Prostřednictvím partnerství s orgány státní správy, orgány dohlížejícími na dodržování práv duševního vlastnictví a vzdělávacích aktivit rozšiřuje BSA horizonty digitálního světa a buduje důvěru v nové technologie, které tento svět posouvají vpřed. Tuzemskými členy BSA jsou společnosti Acronis, Adobe, Apple, Asseco Poland S.A., Autodesk, Bentley Systems, CNC, DBA Lab S.p.A., Microsoft, Siemens, Symantec, Tekla a The MathWorks.