V sobotu budou v Česku padat poklady z nebe. Lov „vesmírných semínek“ opět oslovil tisíce fanoušků vědy a geocachingu

Stratocaching, druhý ročník experimentu českého sdružení Žádná věda, který spojuje vypuštění stratosférického balónu s geolokační hrou, odstartuje již tuto sobotu 25. 10. 2014 v 10.00 z Prahy-Libuše. Zhruba dvě a půl hodiny po vzletu balónu přistane na neznámém místě kdesi v Česku 12 létajících kapslí vypuštěných ve stratosféře, které nahlásí svou polohu účastníkům hry. Do hry se již přihlásilo kolem 8500 lidí, a to registrací na webu projektu, nebo stažením bezplatné mobilní aplikace Stratocaching. (TZ)

PRAHA, 23. 10. 2014 –  V čem spočívá Stratocaching? Balón vyletí do stratosféry a z jeho speciální gondoly, tzv. Dropionu, vypadne 12 javorových semínek – 40 cm velkých létajících kapslí zvaných Stratocache se zabudovaným geolokačním zařízením. Kapsle po dopadu na zem nahlásí svou polohu a tisíce lidí je pak s použitím GPS navigace hledají v terénu.

Tento kouzelný nápad, i přes některé technické nedostatky, zaujal v listopadu 2013 širokou veřejnost a Stratocaching se po své úspěšné premiéře dočkal několika významných ocenění i celosvětové publicity. Vůbec poprvé v České republice se také díky Stratocachingu podařilo uskutečnit přímý přenos videa ze stratosféry.

Vzdělávací hra pod záštitou ministra dopravy

Organizátoři hry se rozhodli Stratocaching zopakovat i v roce 2014 nejen kvůli nadšeným reakcím veřejnosti a fanoušků z celé republiky, ale hlavně kvůli potenciálu v oblasti popularizace vědy.  Let balónu zároveň slouží jako experiment v mnoha ohledech. Náročným testem zde projde celkem 6 různých geolokačních technologií. Při letu se bude měřit inovativní koncept autorotačního pohybu létajících kapslí, důležitou roli hrají i technologie 3D tisku.  Stratocaching proto letos získal oficiální záštitu ministra dopravy Antonína Prachaře, České kosmické kanceláře a Národního technického muzea a vzniká ve spolupráci expertů z mnoha oborů*.

Hlavním partnerem letu Stratocaching 2014 je kariérní portál Jobs.cz, který myšlenku hravé vědy, vzdělávání a seberealizace prostřednictvím inspirativních nápadů dlouhodobě podporuje: „Celý projekt výborně ukazuje, jak jsou Češi nadaní, nápadití a že mnozí dokáží vytrvale hledat způsob, jak dosáhnout něčeho mimořádného. Tytéž rysy jsou součástí příběhů řady úspěchů v kariéře, k nimž se snažíme inspirovat,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský z týmu portálu Jobs.cz.

Živé video ze stratosféry uvede moderátor Vladimír Kořen

Start balónu proběhne ve spolupráci s experty z ČHMÚ z meteorologické observatoře Praha – Libuš, kteří při letu zároveň otestují svou meteorologickou sondu. Největší atrakcí bude pokus o přímý přenos videa ze stratosféry, který proběhne s komentářem moderátora Vladimíra Kořena a významných hostů z oblasti letectví a kosmonautiky. Tento přenos bude veřejnost moci sledovat na stránkách Technet.cz a www.stratocaching.cz nebo částečně v mobilní aplikaci Stratocaching

Gondola kromě kamer a palubních elektronických systémů ponese deset soutěžních Stratocache. Každá nich je označena jménem svého sponzora, kterými jsou značky AXIS, BASF, ESET, Jobs.cz, Fond pojištění vkladů, Volkswagen, O2 a Logitech G. Kromě toho jsou zařazeny ještě dvě experimentální Stratocache X tvořící jakýsi experiment v experimentu.

Registrovalo se již 8500 diváků i aktivních lovců

Vstupní branou k účasti na hře i experimentu je mobilní aplikace Stratocaching pro platformy iOS, Windows a Android, která je zdarma ke stažení. Registrovaní účastníci hry budou moci přímo v této aplikaci nejen sledovat video z balónu, ale také zde zjistí přesnou polohu Stratocache poté, co dopadnou na zem. Aplikace je také jediným způsobem, jak mohou hráči nahlásit svůj nález a přihlásit se o výhru od sponzorů – a to načtením QR kódu na křídle stratokešky. Hra je určena pro širokou veřejnost a každý, kdo dorazí k semínku ze stratosféry, bude zařazen do slosování o zajímavé ceny, mimo jiné o speciální minci zvanou Stratocoin. Dosud se do hry přihlásilo 8500 účastníků či diváků a další se patrně přidají těsně před startem balónu.

Více informací najdete na www.stratocaching.cz, projekt můžete také sledovat na profilech Stratocaching na Facebooku a Twitteru a v článcích na Technet.cz

Zhlédněte videa o Stratocachingu 2014

Průběh letu balónu do stratosféry: https://www.youtube.com/watch?v=fR6OA01PvLo

Přímý přenos videa ze stratosféry: https://www.youtube.com/watch?v=mBv3DkK9kvQ

Obrázky a další informace pro média: http://www.taktiq.com/stratocaching/

Žádná věda o. s. – sdružení pro kouzlo experimentu

Žádná věda o. s. je občanské sdružení pro realizaci experimentů na pomezí vědy, umění a zábavy. Členy sdružení jsou designer Petr Bakoš, technologický redaktor Jan Kužník, inženýr Ivan Miller, konzultant Ivan Sobička a popularizátor vědy Martin „Krtek“ Šturm. Cílem sdružení je přispět k dialogu mezi veřejností a specialisty v různých vědních oborech, a to s pomocí neobvyklých, esteticky zajímavých experimentů, jejichž kouzlo dokáže spojovat různé světy. Kromě Stratocachingu sdružení například v roce 2014 uskutečnilo zajímavý projekt Experiment Miss. Projekt Stratocaching se realizuje ve spolupráci s technologickým serverem Technet.cz a agenturou TAKTIQ Communications.

www.zadnaveda.cz

* Podpora technologických partnerů

Při vývoji projektu se členové sdružení opět spojili s odborníky a nadšenci z mnoha oborů, což vedlo ke vzniku neformálního týmu tvořeného desítkami lidí. Expertízu v oblasti meteorologických balónů dodali specialisté ČHMÚ, antény na míru vyrobili vědci z ČVUT, sledování pohybu balónu má na starosti komunita radioamatérů, výroba Dropionu se realizuje pomocí 3D tisku společností MCAE, palubní počítač programuje studentský kroužek Laborky při gymnáziu Slaný, živý přenos IP videa zajišťují experti firmy NetRex a spojení s komunitou geocachingu zprostředkovávají provozovatelé serveru Geocaching.cz.