PRAHA, 4. prosince 2014: Společnost EMC Corporation dnes informovala o zjištěních nové globální studie týkající se ochrany dat. Tato studie odhalila, že ztráta dat a výpadky stály organizace v posledním roce 1,7 bilionu amerických dolarů, což je ekvivalent téměř poloviny HDP Německa. Objem ztracených dat vzrostl od roku 2012 o 400 %, zároveň 71 % společností si není jisto svou schopností obnovit data po havárii. (TZ)
Průzkum EMC® Global Data Protection Index, provedený organizací Vanson Bourne, se dotazoval 3 300 pracovníků s rozhodovací pravomocí v oblasti IT ve společnostech od středních firem po velké podniky z 24 zemí.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ZJIŠTĚNÍ PRŮZKUMU:
- Ztráty dat a výpadky stojí podniky 1,7 bilionu amerických dolarů1.
- Společnosti v posledních dvou letech v průměru ztratily o 400 %2 více dat (což odpovídá 24 milionům e-mailů3).
- 71 % IT specialistů si není jisto svou schopností obnovit po havárii data.
- 51 % organizací nemá žádný plán obnovy po havárii pro nové aplikační úlohy4 a pouze 6 % má plány pro big data, hybridní cloud a mobilní technologie.
- Pouhá 2 % organizací je možné zařadit do kategorie „lídři“ v oblasti ochrany dat, 11 % jsou „implementující“, naopak 87 % společností svá data chrání nedostatečně.
- Čína, Hongkong, Nizozemsko, Singapur a USA vedou žebříček vyspělosti ochrany, zatímco Švýcarsko, Turecko a Spojené arabské emiráty zaostávají.
- Společnosti využívající tři nebo více dodavatelů ztratily třikrát více dat než organizace, které se orientují na jediného dodavatele.
Dopady ztráty dat a výpadků
Dobrou zprávou je, že počet jednotlivých incidentů ztráty dat celkově poklesl. Oproti tomu objem dat ztracených v těchto incidentech exponenciálně roste:
- V 64 % dotázaných podniků došlo za posledních 12 měsíců ke ztrátě dat či výpadku.
- Průměrná společnost prodělala v posledních 12 měsících celkem více než tři pracovní dny (25 hodin) neočekávaných výpadků.
- Mezi další komerční důsledky těchto incidentů patřily ztráta příjmů (36 %) a zpoždění ve vývoji produktů (34 %).
Nové výzvy v oblasti ochrany dat
Obchodní trendy, jako jsou big data, mobilní technologie a hybridní cloud, přinášejí nové výzvy v oblasti ochrany dat:
- 51 % společností nemá plán obnovy po havárii pro žádné z těchto prostředí a jen 6 % má plán pro všechny tři.
- 62 % dokonce hodnotí big data, mobilní technologie a hybridní cloud jako „složité“ na ochranu.
- Protože 30 % všech primárních dat se nachází v nějaké formě cloudového úložiště, může tato skutečnost vést ke značné ztrátě.
Paradox ochrany
Implementace pokročilých technologií ochrany dat významně snižuje pravděpodobnost havárie. Společnosti s požadavkem na řešení ochrany dat oslovuje více dodavatelů IT. Izolovaný přístup k jejich nasazení však může zvyšovat rizika:
- Podnikům, které neimplementovaly strategii trvalé dostupnosti, hrozí dvakrát větší riziko ztráty dat.
- Společnosti využívající tři nebo více dodavatelů řešení ochrany dat ztratily třikrát více dat než ty, které svou strategii ochrany dat staví na jediném dodavateli.
- Podniky se třemi dodavateli oproti jednomu dodavateli také obvykle utratí v průměru o 3 miliony dolarů více za infrastrukturu pro ochranu dat.
Vyspělost ochrany dat
Účastníkům průzkumu EMC Data Protection Index byly podle odpovědí udělovány body jako hodnocení vyspělosti jejich řešení ochrany dat v jedné ze čtyř kategorií (další podrobnosti uvádí metodologie níže):
- Významná většina – 87 % – společností se z hlediska vyspělosti řešení ochrany dat umístila ve dvou nejnižších kategoriích.
- Z globálního pohledu se 13 % účastníků umístilo nad průměrem, když 11 % bylo klasifikováno jako „implementující“ a 2 % jako „lídři“.
- Nejvyšší počet společností hodnocených nadprůměrně je z Číny (30 %), nejnižší pak ze Spojených arabských emirátů (0 %).
- Velké podniky s více než 5 000 zaměstnanci jsou jako nadprůměrné hodnoceny dvakrát častěji (24 %) než menší podniky s 250–449 zaměstnanci (12 %). Nejprogresivnější jsou společnosti z oblasti Asie a Tichomoří (21 %), dále pak firmy z USA a Nizozemska (20 %).
„Tento průzkum zdůrazňuje ohromné finanční dopady neplánovaných výpadků a ztráty dat v jakékoli společnosti. Protože 62 % dotázaných pracovníků s rozhodovací pravomocí v IT považuje ochranu hybridního cloudu, big data a mobilních technologií za složitou, je zřejmé, že téměř každý z nich se obává, že ochrana dat nebude vyhovovat budoucím potřebám jejich organizací. Věříme, že náš globální průzkum přiměje vedoucí pracovníky v IT k zamyšlení a přehodnocení, zda jejich řešení ochrany dat odpovídají jak současným potřebám, tak i dlouhodobým cílům,“ uvedl Guy Churchward, prezident EMC Core Technologies.
DALŠÍ MATERIÁLY
Celou zprávu včetně grafického znázornění celosvětových výsledků najdete na adrese http://emc.im/DPindex.
METODOLOGIE
Průzkum byl proveden nezávislou organizací Vanson Bourne v období srpna a září 2014. Respondenti byli pracovníci s rozhodovací pravomocí v IT v organizacích s více než 250 zaměstnanci. Celkem se zúčastnilo 3 300 respondentů z 24 zemí. Po 200 respondentech bylo z USA, Velké Británie, Francie a Německa, po 125 respondentech pak z Kanady, Mexika, Brazílie, Ruska, Jihoafrické republiky, Turecka, Spojených arabských emirátů, Itálie, Švýcarska, Nizozemska, Austrálie, Japonska, Číny, Koreje, Indie, Singapuru, Hongkongu, Filipín, Thajska a Indonésie.
Z důvodu vytvoření křivky vyspělosti byly pracovníkům s rozhodovací pravomocí v IT pokládány specifické otázky k jejich zkušenostem, strategii a infrastruktuře pro zálohování a obnovu. V každé z oblastí bylo uděleno max. 64 bodů k určení celkového hodnocení vyspělosti. Toto skóre bylo poté vynásobeno faktorem měřítka, aby se křivka normalizovala a byl určen celkový výsledek na stobodové škále. Po vyhodnocení byli tito pracovníci s rozhodovací pravomocí v IT rozděleni do čtyř stejně velkých segmentů od nejnižšího po nejvyšší skóre: zaostávající (1–25 bodů), zvažující (26–50 bodů), implementující (51–75 bodů) a lídři (76–100 bodů).
- Podniky jsou definovány jako společnosti s více než 250 zaměstnanci. Hodnoty jsou určeny na základě dat od společnosti Dunn and Bradstreet. Hodnoty představují celkovou odhadovanou ztrátu podniků v 24 zemích zahrnutých do průzkumu provedeného organizací Vanson Bourne pro společnost EMC.
- Srovnávací základ tvoří výsledky předchozích průzkumů společnosti EMC v oblasti obnovy po havárii.
- Průměrný objem ztráty dat na společnost je 2,33 TB. Předpokládaná velikost e-mailové zprávy je 100 kB.
- „Nové aplikační úlohy“ zde představují hybridní cloud, big data a mobilní technologie.
O společnosti EMC
Společnost EMC Corporation je globálním lídrem, který umožňuje firmám a poskytovatelům služeb transformovat jejich každodenní fungování a poskytovat IT jako službu. Základem této transformace je cloud computing. Prostřednictvím inovativních produktů a služeb společnost EMC urychluje přechod ke cloud computingu, a napomáhá tak IT oddělením ukládat, spravovat, chránit a analyzovat jejich nejcennější aktiva – informace – dynamičtějším, důvěryhodnějším a nákladově efektivnějším způsobem.
Společnost EMC Czech Republic je tuzemskou pobočkou americké společnosti EMC Corporation, vedoucí světové firmy v oblasti produktů, služeb a řešení pro ukládání a správu informací. V České republice je EMC zastoupena od roku 1999 a mezi její klienty patří mimo jiné přední české telekomunikační společnosti a finanční instituce. Informace o produktech a službách společnosti EMC naleznete na adrese www.emc.com.