Společnost Intel vykázala roční tržby ve výši 55,9 miliardy dolarů, čistý zisk činil 11,7 miliardy, tedy o 22 procent více než v loňském roce

Za čtvrté čtvrtletí vykázala společnost rekordní tržby ve výši 14,7 miliard dolarů (TZ)

NOVINKY

 • Rekordní tržby za celý rok i poslední kvartál, oba ukazatele vzrostly o 6 procent oproti stejnému období loňského roku.
 • Rekordní dodávky pro segmenty PC, servery, tablety, telefony a internet věcí; cíl v oblasti tabletů byl výrazně překonán expedicí 46 milionů kusů.
 • V posledním čtvrtletí byl dokončen zpětný odkup akcií ve výši 4 miliard dolarů; celkem byly za rok zpětně vykoupeny akcie v hodně 10,8 miliardy dolarů. Bylo oznámeno zvýšení dividendy na 96 centů za akcii a rok.

SANTA CLARA, Kalifornie, 15. ledna 2015 — Společnost Intel dnes zveřejnila výsledky za minulý rok. Celkem vykázala tržby ve výši 55,9 miliard amerických dolarů, provozní zisk činil 15,3 miliardy, čistý zisk 11,7 miliardy a výnos na akcii 2,31 dolaru. Z provozních aktivit společnost získala zhruba 20,4 miliard v hotovosti, vyplatila dividendy ve výši 4,4 miliard a částku 10,8 miliardy využila na zpětný odkup 332 milionů akcií.

Za čtvrté čtvrtletí Intel vykázal tržby ve výši 14,7 miliardy, provozní zisk ve výši 4,5 miliardy, čistý zisk 3,7 miliardy a výnos na akcii ve výši 74 centů. Z provozních aktivit společnost získala zhruba 5,8 miliard v hotovosti, vyplatila dividendy ve výši 1,1 miliardy dolarů a částku 4 miliard využila na zpětný odkup 115 milionů akcií.

„Čtvrtý kvartál se nesl ve znamení silného finiše rekordního roku,” prohlásil generální ředitel Intelu Brian Krzanich, jenž zároveň dodal: „Podařilo se nám splnit nebo dokonce překonat několik důležitých cílů: posílili jsme divizi PC, dále rozvíjeli divizi datových center, výrazně se etablovali v tabletech a rozjeli růst a inovaci v dalších oblastech. Další práce nás čeká v roce 2015. Hodláme zlepšit ziskovost v mobilním segmentu a dál se zaměřovat na novou vlnu výpočetní techniky.”

Klíčové finanční informace a trendy za rok 2014

 • Divize PC Client Group vykázala tržby 34,7 miliard dolarů, nárůst o 4 procenta oproti roku 2013.
 • Divize Data Center Group vykázala tržby 14,4 miliardy dolarů, nárůst o 18 procent oproti roku 2013.
 • Divize Internet of Things vykázala tržby 2,1 miliardy dolarů, nárůst o 19 procent oproti roku 2013.
 • Divize Mobile and Communications Group vykázala tržby 202 milionů dolarů, pokles o 85 procent oproti roku 2013.
 • Softwarový segment a služby vykázaly příjmy 2,2 miliardy dolarů, což je o 1 procento více než v roce 2013.

Klíčové finanční informace a trendy za poslední čtvrtletí

 • Divize PC Client Group vykázala tržby 8,9 miliardy, o 3 procenta méně než v předchozím čtvrtletí a o 3 procenta více než v minulém roce.
 • Divize Data Center Group vykázala tržby 4,1 miliardy, o 11 procent více než v předchozím čtvrtletí a o 25 procent více než v minulém roce.
 • Divize Internet of Things vykázala tržby ve výši 591 milionů, o 12 procent více než v předchozím čtvrtletí a o 10 procent více než v minulém roce.
 • Divize Mobile and Communications vykázala ztrátu ve výši 6 milionů, což je v souladu s očekáváním.
 • Softwarový segment a služby vykázaly tržby ve výši 557 milionů, což je stejné jako v předchozím čtvrtletí a o 6 procent méně než v minulém roce.
Finanční srovnání
Roční
2014 2013
 1. 2013
Tržby 55,9 miliard 52,7 miliardy nárůst 6 %
Hrubá marže 63,7% 59,8% nárůst 3,9 procentního bodu.
Výzkum a vývoj, fúze a akvizice 19,7 miliardy 18,7 miliardy nárůst 5 %
Provozní zisk 15,3 miliardy 12,3 miliardy nárůst 25 %
Daňová sazba 25,9% 23,7% nárůst 2,2 procentního bodu
Čistý zisk 11, 7 miliardy 9,6 miliardy nárůst 22 %
Výnos na akcii 2,31 $ 1,89 $ nárůst 22 %

 

 Finanční srovnání
čtvrtletní — ročně
Q4 2014 Q4 2013
 1. Q4 2013
Tržby 14,7 miliardy 13,8 miliardy nárůst 6 %
Hrubá marže 65,4% 62% nárůst 3,4 procentního bodu
Výzkum a vývoj, fúze a akvizice 5 miliard 4,8 miliardy nárůst 4 %
Provozní zisk 4,5 miliardy 3,5 miliardy nárůst o 25%
Daňová sazba 21,4 % 26,1 % pokles 4,7 procentního bodu
Čistý zisk 3,7 miliardy 2,6 miliardy nárůst 39 %
Výnos na akcii 74 centů 51 centů nárůst o 45 %

 

 Finanční srovnání
čtvrtletní – kvartálně
Q4 2014 Q3 2014
 1. Q3 2014
Tržby 14,7 miliardy 14,6 miliardy nárůst 1 %
Hrubá marže 65,4% 65% nárůst 0,4 procentního bodu
Výzkum a vývoj, fúze a akvizice 5 miliard 4,8 miliardy nárůst 5 %
Provozní zisk 4,5 miliardy 4,5 miliardy pokles 2 %
Daňová sazba 21,4 % 27,1 % pokles 5,7 procentního bodu
Čistý zisk 3,7 miliardy 3,3 miliardy nárůst 10 %
Výnos na akcii 74 centů 66 centů nárůst 12%

Hospodářská prognóza

Hospodářská prognóza společnosti Intel nezahrnuje potenciální dopad fúzí, akvizic, odprodejů a dalších investic realizovaných po 15. lednu.

 

Celý rok 2015

 • Tržby: růst zhruba v polovině jednociferných procentních bodů.
 • Hrubá marže: 62 procent, plus minus několik procentních bodů.
 • Výdaje na výzkum a vývoj plus výdaje na fúze a akvizice: zhruba 20 miliard dolarů, plus minus 400 milionů.
 • Amortizace nehmotných položek spojených s akvizicemi: zhruba 255 milionů dolarů.
 • Odpisy: zhruba 8,1 miliardy dolarů, plus minus 100 milionů.
 • Daňová sazba: zhruba 27 procent.
 • Kapitálové výdaje za celý rok: 10 miliard, plus minus 500 milionů dolarů.

Q1 2015

 • Tržby: 13,7 miliardy, plus minus 500 milionů.
 • Hrubá marže: 60 procent, plus minus několik procentních bodů.
 • Výdaje na výzkum a vývoj plus výdaje na fúze a akvizice: zhruba 4,9 miliardy dolarů.
 • Poplatky za restrukturalizaci a opravné položky: zhruba 40 milionů.
 • Amortizace nehmotných položek spojených s akvizicemi: zhruba 65 milionů.
 • Dopad kapitálových investic, úroků a dalších: zhruba nula.
 • Odpisy: zhruba 1,8 miliardy.

Další informace týkající se výsledků společnosti Intel a hospodářské prognózy najdete v komentáři finančního ředitele společnosti na adrese: www.intc.com/results.cfm.

Status hospodářské prognózy

Hospodářská prognóza společnosti Intel je zveřejněna na intc.com a může být použita při soukromých či veřejných setkáních s investory a dalšími subjekty. Hospodářská prognóza vstoupí v platnost 13. března – pokud nebude aktualizována dříve – s výjimkou ekonomického výhledu amortizace aktiv spojených s akvizicemi, dopadu kapitálových investic, úroků a daňové sazby. Ty nabudou účinnosti 22. ledna po ukončení obchodování na burze. „Tiché“ období společnosti Intel potrvá od 13. března (ukončení obchodování na burze) do vydání tiskové zprávy s výsledky za první čtvrtletí 14. dubna. Během tohoto „tichého“ období je třeba pokládat ekonomický výhled a všechny další informace směrované do budoucnosti publikované v tiskových zprávách společnosti a předložené komisi pro cenné papíry za historické, vypovídající o době před „tichým“ obdobím a nepodléhající aktualizaci ze strany společnosti.

Další informace následují v angličtině

Risk Factors

The above statements and any others in this document that refer to plans and expectations for the first quarter, the year and the future are forward-looking statements that involve a number of risks and uncertainties. Words such as „anticipates,“ „expects,“ „intends,“ „plans,“ „believes,“ „seeks,“ „estimates,“ „may,“ „will,“ „should“ and their variations identify forward-looking statements. Statements that refer to or are based on projections, uncertain events or assumptions also identify forward-looking statements. Many factors could affect Intel’s actual results, and variances from Intel’s current expectations regarding such factors could cause actual results to differ materially from those expressed in these forward-looking statements. Intel presently considers the following to be the important factors that could cause actual results to differ materially from the company’s expectations.

 • Demand could be different from Intel’s expectations due to factors including changes in business and economic conditions; customer acceptance of Intel’s and competitors‘ products; supply constraints and other disruptions affecting customers; changes in customer order patterns including order cancellations; and changes in  the level of inventory at customers. Uncertainty in global economic and financial conditions poses a risk that  consumers and businesses may defer purchases in response to negative financial events, which could negatively  affect product demand and other related matters.
 • Intel operates in intensely competitive industries that are characterized by a high percentage of costs that are fixed or difficult to reduce in the short term and product demand that is highly variable and difficult to forecast. Revenue and the gross margin percentage are affected by the timing of Intel product introductions and the demand for and market acceptance of Intel’s products; actions taken by Intel’s competitors, including product offerings and introductions, marketing programs and pricing pressures and Intel’s response to such actions; and Intel’s ability to respond quickly to technological developments and to incorporate new features into its products.
 • The gross margin percentage could vary significantly from expectations based on capacity utilization; variations in inventory valuation, including variations related to the timing of qualifying products for sale; changes in revenue levels; segment product mix; the timing and execution of the manufacturing ramp and associated costs; start-up costs; excess or obsolete inventory; changes in unit costs; defects or disruptions in the supply of materials or resources; product manufacturing quality/yields; and impairments of long-lived assets, including manufacturing, assembly/test and intangible assets.
 • The tax rate expectation is based on current tax law and current expected income. The tax rate may be affected by the jurisdictions in which profits are determined to be earned and taxed; changes in the estimates of credits, benefits and deductions; the resolution of issues arising from tax audits with various tax authorities, including payment of interest and penalties; and the ability to realize deferred tax assets.
 • Gains or losses from equity securities and interest and other could vary from expectations depending on gains or losses on the sale, exchange, change in the fair value or impairments of debt and equity investments; interest rates; cash balances; and changes in fair value of derivative instruments.
 • Intel’s results could be affected by adverse economic, social, political and physical/infrastructure conditions in countries where Intel, its customers or its suppliers operate, including military conflict and other security risks, natural disasters, infrastructure disruptions, health concerns and fluctuations in currency exchange rates.
 • Expenses, particularly certain marketing and compensation expenses, as well as restructuring and asset impairment charges, vary depending on the level of demand for Intel’s products and the level of revenue and profits.
 • Intel’s results could be affected by the timing of closing of acquisitions and divestitures.
 • Intel’s results could be affected by adverse effects associated with product defects and errata (deviations from published specifications), and by litigation or regulatory matters involving intellectual property, stockholder, consumer, antitrust, disclosure and other issues, such as the litigation and regulatory matters described in Intel’s SEC reports. An unfavorable ruling could include monetary damages or an injunction prohibiting Intel from manufacturing or selling one or more products, precluding particular business practices, impacting Intel’s ability to design its products, or requiring other remedies such as compulsory licensing of intellectual property.

A detailed discussion of these and other factors that could affect Intel’s results is included in Intel’s SEC filings, including the company’s most recent reports on Form 10-Q and Form 10-K.

Earnings Webcast

Intel will hold a public webcast at 2 p.m. PDT today on its Investor Relations website at www.intc.com. A webcast replay and MP3 download will also be available on the site.

Intel plans to report its earnings for the first quarter of 2014 on April 15, 2014. Immediately following the earnings report, the company plans to publish a commentary by Stacy J. Smith, executive vice president and chief financial officer, at www.intc.com/results.cfm. A public webcast of Intel’s earnings conference call will follow at 2 p.m. PDT at www.intc.com.

O společnosti Intel

Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Intel také jako lídr korporátní odpovědnosti a udržitelnosti první na světě nabízí komerčně dostupné procesory bez obsahů konfliktních surovin. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com, o procesorech bez konfliktních surovin se dozvíte více na conflictfree.intel.com.