Orlí rekordman: nový světový rekord v letu z nejvyšší budovy světa

Hnutí FREEDOM, které se zabývá ochranou přírody, dne 14. března 2015 oslavilo nový světový rekord: Orel Darshan vybavený kamerou úspěšně slétl z vrcholku nejvyšší budovy světa Burj Khalifa v Dubaji. (829,8 metrů/2722 stop). (TZ)

Jeho let nám přiblížila jedna z nejmenších videokamer světa nabitá tou nejmodernější technologií Sony Action Cam Mini, díky níž můžeme vidět jedinečný pohled na svět z ptačí perspektivy.

Darshanův let můžete prožít zde.

Let orla královského ze samotného vrcholku mrakodrapu Burj Khalifa, který má výšku 829,8 metrů (2722 stop), je prvním takovým letem na světě a založil tedy nový světový rekord letu ptáka z nejvyšší lidské stavby.

Dobročinná organizace Freedom Conservation spolupracuje s přední světovou ochranářskou iniciativou SOS (Save our Species) a organizací UNESCO na kampani zvýšit povědomí o údělu vyhynutím ohroženým druhům živočichů, které jsou zapsány na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN.

Orel Darshan, který nastavil nový světový rekord, je zástupcem právě takového ohroženého druhu, který se však díky globálnímu úsilí ochranářských organizací podařilo znovu vrátit do přírody. Tento orel je ambasadorem všech ohrožených živočišných druhů světa. Orel královský, který byl dříve také zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů, byl zachráněn před vyhynutím.

Draví ptáci jsou součástí kulturní historie Spojených arabských emirátů dlouhá staletí – zlatý sokol je národním symbolem SAE, a Dubaj plně podporuje mezinárodní kampaň za ochranu ohrožených druhů živočichů, jejímž aktérem je například i organizace Freedom Conservation. I přes svůj rychlý rozvoj jako centrum obchodu a podnikání v dané oblasti se město Dubaj vždy odpovědně stavělo ke své roli v ochraně životního prostředí, zejména svého jedinečného pouštního habitatu. V posledních třech desetiletích vznikla celá řada přírodních rezervací chráněných zákonem, které jsou domovem ohrožených druhů živočichů. Spojené arabské emiráty mají dlouhou tradici v ochraně ohrožených druhů živočichů. V zemi již funguje 15 přírodních rezervací a připravuje se několik programů návratu živočišných druhů zpět do přírody.

Do dnešního dne bylo již několik orlů pod hlavičkou Freedom Conservation vypuštěno k volnému letu z legendárních věžových staveb v celé Evropě, včetně Eiffelovy věže v Paříži (301 m) a věže katedrály St. Paul’s v Londýně. Z letů byl pořízen jedinečný záznam, který již zhlédl rekordní počet lidí. Ti se tak měli možnost dozvědět více o ochranářských programech. Videa z letu orlů organizace Freedom se zařadila mezi nejsledovanější videa s tématikou zvířat roku 2013/14.

Orly pro Freedom trénuje světoznámý sokolník Jacques-Olivier Travers, který přišel s novou metodou, jak dravým ptákům usnadnit návrat do volné přírody. Jeho metoda, která patří mezi ty nejoriginálnější, spočívá v tom, že orla „trénuje“ jako atleta: učí je létat a chytat ryby tak, že s nimi létá paragliding, jezdí na kajaku nebo lyžuje. Orli se tak učí životně důležitým dovednostem, které jim pak pomohou přežít ve volné přírodě. Jacques-Olivier je muž, který „učí orly létat“.

Sony a FREEDOM

Sony je oficiálním sponzorem organizace FREEDOM a snaží se jí pomoc v realizaci jejího cíle – opětovného vysazení orla mořského do jeho přirozeného habitatu ve francouzských a švýcarských Aplách. Značka Sony poskytla organizaci FREEDOM videokamery Action CamTM pro přesnou dokumentaci letu mořského orla. FREEDOM hodlá záznamy využít pro studium chování orla – aby mohla efektivněji připravit prostředí pro jeho opětovné uvedení do přírody.

Díky své technické vyspělosti umí Sony Action Cam zachytit Full HD video stabilizované technologií Sony SteadyShotTM. A protože umí přiřadit GPS data k záznamu, je tato videokamera ideální pro organizaci jako je FREEDOM, která pro svoji práci potřebuje specifické informace. Malé rozměry této videokamery umožňují její snadné upevnění na orla, kterého pak nikterak neomezuje v přirozeném letu.

O společnosti Sony Corporation

Sony Corporation je předním výrobcem produktů v oblasti audio, video, osobních zařízení a informačních technologií určených pro domácí i profesionální využití. Díky svým aktivitám v oblasti hudby, filmu, počítačové zábavy a on-line byznysu má Sony jedinečnou pozici být světovým lídrem na poli elektroniky a zábavy. Ve fiskálním roce, který končí 31. března 2014, společnost Sony vykázala konsolidovaný roční obrat přibližně 75 mld. USD. Více na globálních webových stránkách společnosti Sony: http://www.sony.net/.